Vrh G7 v Kanadi se ni začel obetavno, saj so delitve med Trumpom in ostalimi šestimi voditelji velike. Ne le zaradi carin na jeklo in aluminij, skupnega jezika voditelji ne najdejo tudi na področju klimatskih sprememb, odnosov z Iranom in glede izraelsko-palestinskega spora, poroča BBC. Kanclerka Angela Merkel trdi, da je bolje osvetliti razlike, kot pa dajati lažen občutek enotnosti. Ostali še vedno verjamejo, da lahko najdejo konsenz, Trump pa je dejal, da upa na uspeh, čeprav je jasno, da so ga ostali voditelji izolirali.
Trump: V skupino naj se vrne Rusija
Ameriški predsednik Donald Trump je v petek v kanadski La Malbie v Quebecu prišel skoraj z eno uro zamude in je pogovore z Macronom preložil na popoldan. V Washingtonu se je zadržal pred novinarji, kjer je ponavljal, da ostale države izkoriščajo ZDA pri trgovini in je celo navrgel, da bi morala skupina G7 znova postati G8 z vrnitvijo Rusije.
Senator John McCain je iz Arizone spomnil, zakaj so Rusijo izključili, med drugim zaradi zasedbe Krima, ter ostro kritiziral Trumpa. "Predsednik iz nerazumljivih razlogov nasprotnikom kaže spoštovanje, ki bi ga moral izkazovati najtesnejšim zaveznikom. Države, ki so se desetletja žrtvovale skupaj z ZDA pa obravnava zaničevalno. To je zanesljiva pot do padca vodilne vloge ZDA v svetu," je sporočil McCain.
Trump vztraja pri tem, da vsi izkoriščajo ZDA
Udarila je tudi uredniška stran konservativnega časopisa Wall Street Journal, ki je kongresne republikance pozvala, naj obrzdajo Trumpa glede trgovine in mu odvzamejo pooblastila preden povzroči nepopravljivo škodo ameriškemu gospodarstvu.
Trump je pred tednom dni uvedel carine na uvoz jekla in aluminija iz zavezniških držav, Mehika je že sprejela povračilne ukrepe, kmalu jih bosta tudi Kanada in EU.
Voditelji G7 so se trudili navzven pokazati dobro voljo in so nasmejano pozirali za skupinsko fotografijo. Vendar pa v ozadju ni bilo veliko optimizma, saj je Trump vztrajal pri svojem prepričanju, da vsi skupaj izkoriščajo ZDA.
Angela Merkel naj bi se domislila načina za rešitev trgovinskih sporov
Nemška kanclerka Angela Merkel naj bi se domislila načina za rešitev trgovinskih sporov, a podrobnosti niso znane. Predsednik Evropske komisije Jean Claude Juncker je ponudil obisk Washingtona za oceno trgovinskih odnosov med EU in ZDA ter reševanje spora. Neimenovani francoski uradnik pa je napovedal začetek dialoga med ZDA in EU v naslednjih dveh tednih, s čimer naj bi se strinjal tudi Trump.
Po srečanju z Macronom je Trump dejal, da si prizadevajo rešiti trgovinske spore, pri čemer francoski predsednik zelo pomaga, in izrazil mnenje, da se bo nekaj zgodilo in to bo pozitivno. Macron je omenil odprto in neposredno razpravo s Trumpom ter da je pri vseh opazil pripravljenost za trgovinski dogovor, v katerem bodo vsi zmagovalci.
O Trumpovi zamisli, da G7 spet povabi medse Rusijo, ameriški predsednik ni govoril z nikomer, enotnost preostalih članic G7 pa je že prej razbil novi populistični italijanski premier Giuseppe Conte, ki se je strinjal s Trumpovo idejo, do katere je Rusija sicer hladna.
Trump trdi, da so odnosi med ZDA in Kanado najboljši doslej
Trumpa so v Kanadi kolegi hvalili za napredek glede Severne Koreje in ga kritizirali zaradi odstopa od iranskega jedrskega sporazuma ter njegovih potez glede trgovine, vendar se predsednik ZDA ni pustil motiti.
Po srečanju z Justinom Trudeaujem se je pošalil, da se je Kanadčan strinjal z ukinitvijo vseh carin, premier pa mu je vrnil s podobno kislo šalo, da je sporazum o prosti trgovini v Severni Ameriki (Nafta) v dobrem stanju. Pogajanja o spremembi sporazuma, ki jih je izsilil Trump, so propadla zaradi Trumpovih carin.
Trump je zatrdil, da so odnosi med ZDA in Kanado najboljši doslej, za Nafto pa je ponovil, da se lahko kako drugače dogovorijo na primer dvostransko vsaka od treh držav z drugo. Trudeau je povedal, da je trgovina še naprej predmet pogovorov in da si s Trumpom prizadevata za dobra delovna mesta na obeh straneh meje.
G7 pred predčasnim odhodom Trumpa na skupnem zajtrku
Skupina voditeljev sedmih najrazvitejših držav sveta G7 je zadnji dan vrha začela na skupnem zajtrku, na jutranji seji pa razpravljala o neenakosti med spoloma. Vrh je sicer predčasno zapustil ameriški predsednik Donald Trump, ki je odpotoval v Singapur, kjer se bo v torek sešel s severnokorejskim voditeljem Kim Jong-unom.
Trump je vrh v kanadskem kraju La Malbaie pred odhodom označil kot izjemno produktiven.
Dejal je še, da bi najraje videl, da na svetu ne bi bilo carin, a s predpostavko, da bi ostale države pravično ravnale z ZDA. "Nič carin, nič ovir, nič subvencij, tako bi moralo biti," je poudaril ameriški predsednik.
S predčasnim odhodom bo Trump zamudil sejo o podnebnih spremembah in okolju. Gre sicer za temo, ki jo njegova administracija vztrajno zapostavlja, potem ko so ZDA minulo leto izstopile iz pariškega podnebnega sporazuma in s tem med drugim močno razburile tudi preostale članice G7. Odnosi s šesterico so se nato še dodatno skrhali, ko je Trump napovedal umik ZDA iz iranskega jedrskega sporazuma.
Nesoglasja držav so sicer že v petek zaznamovala tudi vzdušje dvodnevnega vrha. Med drugim je Trump svoje kolege razburil tudi z enostranskimi ukrepi, kot so dodatne carine na uvoz blaga iz Evrope, Kanade, Mehike in Japonske. Dal je tudi pobudo za ponovno priključitev Rusije k skupini, kar je večina preostalih voditeljev takoj odločno zavrnila.
Kljub napetostim na vrhu je Bela hiša petkovo srečanje med Trumpom in kanadskim premierjem Justinom Trudeaujem ter francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom označila za odlično in produktivno.
Preostala šesterica držav pa je medtem pozdravila prizadevanja ZDA za zmanjšanje napetosti na Korejskem polotoku, med drugim tudi napredek pri njegovi jedrski razorožitvi.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.