Ameriški predsednik Donald Trump se mudi na uradnem obisku v Savdski Arabiji. Danes se je že sestal z več voditelji zalivskih držav in Egipta, s katerimi je govoril o dvostranskih odnosih, nato pa še z vsemi voditelji zalivskih držav, s katerimi so se dogovorili za ustanovitev centra za spremljanje financiranja terorizma. Eden od vrhuncev obiska je bil njegov nagovor voditelje okoli 50 arabskih držav.
Trump najprej govoril o upanju in ljubezni, nato zagotavljal najboljše orožje
“Pred vami stojim kot predstavnik ameriškega ljudstva in prenašam sporočilo o prijateljstvu, upanju in ljubezni.” Takoj za tem je omenil posle z orožjem. Dejal je, da bo Savdijcem pomagal, da pridejo do najboljšega orožja za vojaško obrambo, do orožja, ki ga proizvajajo ameriške družbe, največji orožarji na svetu.
Nadaljeval je, da je Bližnji vzhod bogato območje zaradi svojih naravnih virov, a da ga pri razvoju ovira prelivanje krvi, oziroma terorizem. “Bližnji vzhod bi moral postati eno največjih poslovnih središč na svetu, center novih priložnosti.” Dodal je, da bi morali omogočiti, da ljudje ne bi bežali iz teh območij, ampak v želji po uspehu drli tja. “Potencial te regije še nikoli ni bil večji.”
Nato je pozval vse narode na Bližnjem vzhodu k skupnemu boju proti terorizmu. Kot je dejal, ZDA ne bodo nikoli poskušale vsiljevati svojega načina življenja in delovanja ostalim narodom. “Naš cilj je koalicija držav, ki imajo skupni namen, in sicer izkoreninjenje ekstremizma. Našim otrokom moramo zagotoviti upanje in prihodnost.”
Muslimanske države je pozval, naj izženejo teroriste. "Boljša prihodnost je možna le, če bodo vaše države izgnale teroriste in ekstremiste," je poudaril.
Ameriški predsednik je nato zatrdil, da boj proti terorizmu ni boj med različnimi verami. "To je boj med barbarskimi kriminalci, ki želijo uničiti človeška življenja, in prijetnimi ljudmi vseh ver, ki jih želijo zaščititi. To je boj med dobrim in zlim," je dejal Trump.
Trump ni drezal v vprašanje človekovih pravic
Trump v govoru ni načel vprašanja človekovih pravic, ki so v številnih državah navzočih voditeljev kršene. "Nismo tukaj, da bi vam pridigali - nismo tukaj, da bi drugim govorili, kako naj živijo ali verujejo. Tukaj smo, da ponudimo partnerstvo, ki temelji na skupnih interesih in vrednotah," je dejal.
Trump je Iran obtožil, da financira terorizem, in pozval k bojkotu te države. "Vse države ga morajo osamiti," je dejal. "Od Libanona, do Iraka in Jemna, Iran financira orožje in uri teroriste, zlobne in druge ekstremistične skupine, ki širijo uničenje in kaos v regiji," je dodal.
Pred Trumpom je tudi savdski kralj Salman navzoče posvaril pred Iranom, ki je po njegovih besedah "konica svetovnega terorizma". Nadaljeval je, da je islam "vera strpnosti in mirnega skupnega življenja". Iranski režim naj bi izrabljal šiitske Hutije v Jemnu, skrajno skupino Islamska država in druge v regiji kot pretvezo za svoja kriminalna dejanja, je še dejal kralj.
ZDA in Savdska Arabija sta ob robu obiska v soboto podpisali pogodbe o vlaganjih v vrednosti več kot 380 milijard dolarjev, med drugim sta sklenili tudi orožarski posel, vreden 110 milijard dolarjev.
Ameriški zunanji minister Rex Tillerson je posel označil za "močno sporočilo našemu skupnemu sovražniku" Iranu.
Obisk v Savdski Arabiji bo Trump danes sklenil z odprtjem centra za deradikalizacijo skrajnežev, turnejo pa bo v ponedeljek nadaljeval v Izraelu.
Savdska Arabija je za ZDA strateško in vojaško zelo pomembna, saj v boju za prevlado na Bližnjem vzhodu predstavlja protiutež Iranu.
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.