Ameriški predsednik Donald Trump je ob začetku azijske turneje, ko je prispel na Japonsko, dejal, da noben narod ne bi smel podcenjevati ameriške odločnosti. Ameriškim vojakom v zračni bazi Jokota v bližini Tokia je zagotovil, da bo za vojsko dovolj sredstev, da bodo lahko ohranili mir in branili svobodo.
Trumpov obisk na Japonskem prihaja v času, ko so strasti s Severno Korejo še vedno zelo razgrete. Ravno Severna Koreja naj bi bila tako glavna tema obiskov v tem delu sveta, kjer se bo ameriški predsednik poleg Japonske ustavil še na Kitajskem, v Južni Koreji, Vietnamu in na Filipinih.
''Nihče, noben diktator, noben režim ne sme podcenjevati ameriške odločnosti,'' je Trump dejal vojakom kmalu po pristanku na japonskih tleh.
"V preteklosti so nas večkrat podcenjevali. To ni bilo dobro zanje, ni res?" je dejal Trump. Poudaril je, da "ne bomo nikoli popustili pri obrambi naših ljudi, naše svobode in naše velike ameriške zastave", je dodal
Severna Koreja "je velik problem za našo državo, za svet in želimo ga rešiti," je dejal. Ob tem pa dodal, da so Severni Korejci dobri. "Mislim, da so zelo dobri ljudje, so delavni in precej bolj topli ljudje, kot misli svet," je dejal na letalu. "Upam, da se bo vse uredilo," je povedal.
Severna Koreja se je že odzvala
Severna Koreja je Trumpa hitro opozorila pred lahkomiselnimi izjavami.
Časnik vladajoče stranke Rodong Sinmun je zapisal, da nekateri Američani pritiskajo za predčasno odstavitev Trumpa, ker bi ostre izjave tega "duševno nestabilnega" predsednika lahko privedle do "jedrske katastrofe na ameriškem kontinentu". Rodong Sinmum je tako navedel stališče predsednika senatnega odbora za zunanje odnose Boba Corkerja ter več drugih ameriških osebnosti, da Trump nesmiselno krepi napetosti s Severno Korejo. Kljub temu pa se ni spametoval in še naprej "provocira Severno Korejo z neumnimi komentarji".
Če bodo ZDA ravnale lahkomiselno, jih bo Severna Koreja prisiljena "odločno in neusmiljeno kaznovati z mobilizacijo vseh svojih sil", je še poudaril časnik v komentarju.
Eden od osrednjih ciljev turneje, v okviru katere bo Trump obiskal tudi Južno Korejo, Kitajsko, Vietnam in Filipine, bo okrepiti mednarodno odločenost za "izolacijo severnokorejskega režima", je v četrtek napovedal Trumpov svetovalec za nacionalno varnost Herbert McMaster.
Napetosti na Korejskem polotoku so narasle po tistem, ko je Severna Koreja septembra izvedla šesti in doslej najmočnejši jedrski poskus ter poskusno izstrelila več raket, ki bi lahko dosegle tudi ameriško ozemlje. Napetosti so se nevarno stopnjevale tudi zaradi besedne vojne med Trumpom in severnokorejskim voditeljem Kim Džong Unom.
V danes objavljenem pogovoru za eno od ameriških televizij je Trump dejal, da bi bil gotovo odprt za srečanje s Kimom. Na vprašanje novinarke Sharyl Attkisson, voditeljice oddaje Full Measure, "ali bi se bil kdaj pripravljen usesti skupaj z diktatorjem", je dejal, da se je sestal že s številnimi azijskimi voditelji. "Usedel bi se s komerkoli. Tako da bi bil odprt tudi za to, a bomo videli, kako bo šlo. Menim, da je še veliko prezgodaj."
Medtem je Washington Post danes objavil pismo ameriškega obrambnega ministrstva, v katerem so ameriškim kongresnikom dejali, da bi bil edini način za gotovo najdbo in zavarovanje vsega jedrskega orožja v Severni Koreji ameriška kopenska invazija.
V dokumentu na dveh straneh, naslovljenem na demokratskega člana kongresa Teda W. Lieua, so odgovorili na njegovo zahtevo po "oceni pričakovanih izgub v konfliktu s Severno Korejo". Menili so tudi, da bi v primeru konflikta Pjongjang uporabil biološko in kemično orožje. Dodali so še, da pa priporočajo "zaupen briefing" za podrobno razpravo o načrtih.
Iz Južne Koreje so medtem danes poročali o protestih proti obisku Trumpa, na katerih je v Seulu več tisoč ljudi pozivalo k miru in pogajanjem ter kritiziralo tako Trumpa kot Kima zaradi njunih izjav, s katerimi krepita nevarnost konflikta. Na drugem zborovanju pa so se zbrali podporniki Trumpa s pozivi k namestitvi taktičnega jedrskega orožja v Južni Koreji za obrambo pred grožnjo Pjongjanga. Trump bo sicer Južno Korejo obiskal v torek in sredo.
Trump se je na Japonskem srečal s premierjem Šinzo Abejem, skupaj sta se odpravila tudi na igro golfa. Na dnevnem redu azijske turneje je tudi srečanje z japonskim cesarjem Akihitom in cesarico Michiko.
Ameriški predsednik se bo na Japonskem, kjer bo ostal do 7. novembra, srečal tudi z družinami japonskih državljanov, ki jih je v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja ugrabil severnokorejski režim. Abejevo stališče na tem področju je precej ostro, tudi Trump pa je septembra kritiziral ravnanje Pjongjanga na področju človekovih pravic, vključno s to ugrabitvijo.
Analitiki medtem ocenjujejo, da bližina voditeljev in enotnost v stališču do Severne Koreje ne bo rešila težav na področju trgovine.
Na poti do Japonske se je Trump sicer ustavil tudi na Havajih, kjer je obiskal spominsko obeležje v Pearl Harboru, ki so ga med drugo svetovno vojno napadli Japonci.
Trump sicer upa, da se bo med obiskom azijskih držav srečal tudi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. ''Želimo Putinovo pomoč glede Severne Koreje,'' je dejal novinarjem na predsedniškem letalu.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.