Ameriški predsednik Donald Trump je na nacionalnem molitvenem zajtrku, na katerem so bili zbrani politiki in verske vodje iz več držav, predlagal, da naj skupaj molijo za igralca Arnolda Schwarzeneggerja in dvig gledanosti njegove oddaje Zvezdniški vajenec.
Trump, ki je včasih sam vodil to oddajo, je že v začetku januarja napadel nekdanjega guvernerja Kalifornije Schwarzeneggerja. Tudi takrat ga je kritiziral na račun gledanosti oddaje, ki naj bi bila precej slabša v primerjavi z njegovo.
"Rad bi samo molil za Arnolda, če lahko, za te ratinge," se je Trump pošalil na zajtrku. Na zajtrku ga je sicer predstavil producent oddaje Mark Burnett.
Schwarzenegger se je hitro odzval preko Twitterja, kjer je objavil video s sporočilom. "Živijo Donald. Imam super idejo. Zakaj ne zamenjava služb? Ti prevzameš televizijo, ker si tak strokovnjak za ratinge. In jaz prevzamem tvojo službo, zato da bodo ljudje lahko spet mirno spali," je dejal.
Današnji Trumpov nagovor na zajtrku je bil sicer zelo nenavaden, čeprav se je šalil, ocenjuje ameriška televizija CNN. Ko je s svojim govorom zaključil glavni govorec kaplan Barry Black, je Trump šaljivo nadaljeval. "Ne vem kaplan, če je to imenovana pozicija? Je to pozicija, ki se jo imenuje? Ne vem, če ste demokrat ali republikanec, ampak vas bom imenoval še za eno leto. K vragu s tem," je dejal. Za veliko ljudi, ki so se zbrali na "molitvenem" zajtrku, je "k vragu" seveda kletvica.
Na nacionalnem molitvenem zajtrku, ki tradicionalno poteka prvi četrtek v februarju, se zberejo politiki in verske vodje iz okoli 70 držav. Prvič so ga organizirali leta 1953 z namenom, da se za isto mizo usedejo in molijo politične vodje z različnimi stališči in verske vodje.
Na bojni nogi z avstralskim premierjem
Ameriškega predsednika je zmotil dogovor z Avstralijo, ki ga je sprejel njegov predhodnik Barack Obama. Na podlagi sporazuma bi ZDA sprejele 1250 prosilcev za azil, ki jih Avstralija ne želi sprejeti in jih zato zadržuje na otokih Nauru in Papui Novi Gvineji.
Trump je sporazum označil za neumnega in ga bo preučil.
Trump je to tvitnil, potem ko se je že slišal z avstralskim premierjem Malcolmom Turnbullom - Avstralija je sicer tesna zaveznica ZDA. Washington Post je poročal, da je Trump pogovor označil za ''najhujšega do zdaj'' od vseh pogovorov z svetovnimi voditelji tistega dne, menda pa naj bi tudi odložil slušalko že po 25 minutah pogovora, čeprav je bil predviden enourni klic.
Turnbull o pogovoru ni želel govoriti, to, da je Trump odložil slušalko ni želel potrditi, dejal pa je, da se je pogovor končal na hitro.
Trump je po poročanju tujih medijev avstralskemu kolegu telefoniral v soboto popoldne po ameriškem času, v ovalni pisarni so bili tudi strateg Stephen Bannon, svetovalec za nacionalno varnost Michael Flynn in tiskovni predstavnik Sean Spicer.
Trump je pogovor zaključil, ko je Turnbull predlagal, da se odmakneta od begunskega vprašanja in se pogovorita še od drugih zunanjepolitičnih izzivih. Pogovor je bil tako precej krajši, kot so bili klici namenjeni nemški kanclerki Angeli Merkel, francoskemu predsedniku Francoisu Hollandu ali ruskemu prvemu možu Vladimirju Putinu.
Avstralski premier je za radio 3AW dejal, da verjame, da bo dogovor obveljal, a viri, kot navaja Guardian, so prepričani, da dogovor v luči zadnjega odloga nikakor ne more preživeti.
Washington Post dodaja, da se Trump očitno pokroviteljsko obnaša tudi do zaveznikov, njegov poniževalni ton je že večkrat prišel do izraza prav na Twitterju.
AP razkril klic mehiškemu kolegu
Podrobnosti jeznega klica so v javnost pricurljale le nekaj ur potem, ko je ameriška tiskovna agencija razkrila pogovor med Trumpom in mehiškim predsednikom Enriquejem Peño Nietom. Trump naj bi mu povedal, da razmišlja, da bi poslal vojsko južno od meje, da se sooči s slabimi 'hombres' (ljudmi), mislil naj bi na mamilarske kartele, češ, da mehiška vojska ne naredi dovolj, ker jih je strah. Mehiška stran je sicer pogovor označila za konstruktivnega.
PREBERITE ŠE: Zaradi ukrepov grozi podražitev sadja in zelenjave.
Trumpova prepoved vstopa v ZDA več ne velja za imetnike zelenih kart
Administracija ameriškega predsednika je sporočila, da prepoved vstopa v ZDA državljanom iz sedmih muslimanskih držav ne velja za tiste, ki imajo zeleno karto, kot dovoljenju za delo in bivanje pravijo v ZDA. Trump je z izvršnim ukazom v petek za 90 dni prepovedal vstop v ZDA državljanom sedmih muslimanskih držav, za katere se je odločil, da so teroristična žarišča. Prepovedal je tudi vstop beguncem. Za večino začasno za 120 dni, za sirske begunce pa za nedoločen čas.
Izvršni ukaz je po ameriških letališčih povzročil veliko zmede in tudi veliko protestov, ko uslužbenci ministrstva za domovinsko varnost niso prav vedeli, koga lahko spustijo v državo, koga pa ne. Na letališčih so zadrževali tudi zakonite rezidente ZDA iz sedmih držav z utemeljitvijo, da potrebujejo posebno dovoljenje za vstop.
Bela hiša je uvodoma trdila, da je to povsem pravilno, ker prepoved velja tudi za imetnike zelenih kart. To je potem sprožilo kritike tudi med republikanci in mnenja, da je bil ukaz zelo nepremišljen.
Po nekaj dneh tuhtanja so v Beli hiši ugotovili, da zakonitim priseljencem z zeleno karto, ki so v ZDA že dolga leta ter praktično korak od državljanstva in so morali prestati podroben pregled preteklosti, samovoljno ne morejo prepovedati vstopa v ZDA brez utemeljenega razloga. Zelena karta je sama po sebi dovoljenje za vstop v ZDA, če ni utemeljenega razloga za prepoved.
Iz naftne družbe v politiko
Novi ameriški zunanji minister je postal Rex Tillerson, nekdanji šef naftnega giganta Exxon Mobil. 64-letnik Teksašan je dobil 56 glasov senatorjev, 43 jih je bilo proti. Glasovanje je potekalo, potem ko so republikanski senatorji spremenili pravila, da so lahko potrdili Trumpove kandidate za ministra za zdravje in finance.
Dejstvo je, da se bo moral Tillerson že prvi dan na položaju soočiti s kritično izjavo več kot tisoč diplomatov o izvršnem ukazu predsednika Donalda Trumpa o imigraciji in beguncih.
Tillerson do zdaj še ni imel politične funkcije, naletel pa je na veliko kritik zaradi tesnih povezav z Rusijo in dejstvom, da je nekdanji šef naftne družbe in tako ne najboljši obet za okoljevarstvenike. Tillerson je med zaslišanji odpravil zadržke nekaterih republikancev s kritičnimi izjavami do Rusije, kjer je imel doslej dobre poslovne in osebne stike. Demokrati pa so vztrajali, da imenovanje naftnega mogotca ni primerno, ker bo dajal prednost poslovnim interesom pred človekovimi pravicami.
Naletel pa je tudi na presenetljivo podporo, šef Tesle - avtomobilskega podjetja, ki proizvaja električna vozila, Elon Musk je pred dnevi na Twitterju zapisal, da ni nujno, da bo to slab minister, saj se je izkazal pri vodenju Exxon Mobila.
Trump mu je ob prisegi v ovalni pisarni Bele hiše dejal: ''Celo življenje te je pripravljalo na ta trenutek''. Trump mu je še povedal, da je njegova naloga služenje interesom večje varnosti države, večje blaginje in večje varnosti državljanov. "Ob tem razumeš tudi pomen utrjevanja zavezništev in oblikovanja novih zavezništev za utrditev naših strateških interesov in varnosti naših ljudi," je dejal Trump.
Tillersona je pohvalil kot pravega človeka za položaj in dejal, da je čas za svež pogled na zunanjo politiko in svet okoli ZDA, iskanje novih rešitev na osnovi starodavnih resnic. Med njimi, da ima država pravico do zaščite svojih interesov, da imajo vsi ljudje pravico do svoje usode in da je bolje za vse, če se sodeluje, ne pa spopada.
Na hitro spremenili pravila
Senatni odbor za finance je pred tem v sredo spremenil svoja pravila, ki so velevala, da mora biti pri glasovanju o ministrskem kandidatu prisoten vsaj en član opozicijske stranke. Demokrati so namreč to pravilo izkoristili za bojkot in s tem zavlačevanje s potrditvijo kandidatov za zdravstvenega in finančnega ministra ZDA.
Republikanci so tako soglasno s 14 glasovi potrdili kandidaturi Stevena Mnuchina za finančnega in Toma Prica za zdravstvenega ministra. O obeh bo glasoval še celoten senat, kjer se obetajo težave kandidatki za ministrico za izobraževanje Betsy DeVos. Pristojni odbor jo je potrdil po strankarski liniji, vendar pa sta se proti konservativni aktivistki, ki zagovarja proračunsko porabo za zasebno šolstvo in orožje v šolah proti medvedom, izrekli dve republikanski senatorki. Lisa Murkowski iz Aljaske in Susan Collins iz Maina sta rekli, da bosta glasovali proti njeni kandidaturi.
To pomeni izid 50 proti 50, ko bo lahko podpredsednik ZDA Pence v vlogi predsednika senata prispeval odločilni glas za potrditev. Če se seveda ne najde še kakšen republikanski prestopnik.
KOMENTARJI (899)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.