Le nekaj sekund je minilo od zaprtja volišč ob 21. uri, ko je televizija CNN že razglasila, da je Donald Trump zmagovalec republikanskih strankarskih volitev v zvezni državi New York. Znameniti Empire State building se je odel v republikansko rdečo barvo ter se malce posmehnil prebivalcem Manhattna, ki so več glasov namenili guvernerju iz Ohia Johnu Kasichu kot pa enemu svojh najbolj znanih in razvpitih stanovalcev.
Toda, v dobrih 20 ulic odaljenem Trumpovem nebotičniku, to nikogar ni skrbelo. Nabito polno predverje je navdušeno bučalo, Trumpovi prijatelji in privrženci so slavili veliko zmago. Prav tu se je poleti s spustom po stopnicah začela Trumpova neverjetna kandidatura in takrat nihče ni verjel, da bo newyorški milijarder aprila na poti k republikanski nominaciji. "To je bil neverjeten večer,“ je sijal nepremičninski mogotec, ki je dobil več kot 60 odstotkov glasov volivcev. Obdan z družino je takoj pokazal, da so novi strategi v njegovem štabu začeli opravljati svoje delo. Trumpov zmagovalni govor je bil skorajda umirjen, brez izpadov in jeznih polstavkov. Gre za nastavke novega Trumpa, ki je, po lastnih besedah lahko "bolj predsedniški, kot si predstavljate."
Trump z novim zagonom
Trump ima za seboj slabo obdobje in boleč poraz v Wisconsinu. Zaradi lastnih napak in politične spretnosti štaba Teda Cruza, ki precej bolje krmari v kalnem morju strankarskih pravil in izbiranju delegatov, so se v zadnjih tednih prizadevanja gibanja Nikoli Trump še okrepila, s tem pa tudi pričakovanja, da bo Trumpu na konvenciji mogoče odreči nominacijo. Po zmagoslavju v New Yorku bo to težje, čeprav še vedno ni zagotovila, da bo Trump lahko zbral 1237 delegatov, ki jih potrebuje za predsedniško nominacijo. Sam meni drugače: "Kot vidim, je prava tekma končana,“ je zbodel Cruza, ki je kot skrajno konservativni senator nad New Yorkom že pred časom obupal. Sinoči je bil že v Pensilvaniji, naslednji pomembni volilni postaji. Tam newyorških volitev skorajda ni omenil in dejal le, da "ne bom govoril o nekem politiku, ki je uspel zmagati v svoji domači zvezni državi.“
Clintonova ustavila Sandersa
Ob 21.45 se je Empire State Building obarval modro. Takrat je CNN razglasil, da je v ostrem demokratskem spopadu Hillary Clinton premagala Bernieja Sandersa. "Nocoj ste še enkrat dokazali, da je doma najlepše,“ je privržencem, ki so se zbrali v hotelu v središču Manhattna dejala žareča Clintonova. New York šteje za svoj dom, saj je to zvezno državo osem let predstavljala v senatu in v njej začela samostojno politično pot. Kljub temu so nekateri menili, da je kljub vodstvu v demokratskem spopadu zrela za poraz. Bernie Sanders je namreč v newyorško bitko prišel na krilih osmih zmag, v državi je za oglase porabil več denarja in na zborovanjih zbral neprimerno večje število navdušenih podpornikov. Toda, New York, tako kot še nikoli do sedaj, Clintonovi na koncu ni obrnil hrbta.
Razklani in ranjeni stranki
Senator Sanders, ki možnosti za nominacijo pravzaprav nima več, je včeraj že nadaljeval svojo kampanjo v Pensilvaniji. "Zmagali bomo, ker ne poslušamo bogatih donatorjev, ampak običajne Američane,“ je kljub vsemu vztrajal pred tisoči privržencev. Še preden je izvedel za rezultate v New Yorku, je opozarjal na zapleten in pomanjkljiv volilni sistem, ki predvsem neodvisnim volivcem (ti so njegova baza) otežuje udeležbo. Poleg tega naj bi na voliščih prišlo do nepravilnosti, saj naj bi bilo več kot 120.000 volivcev v Brooklynu izbrisanih s seznamov, zaradi česar je že napovedana preiskava.
Kljub vsem neznankam in težavam je New York na široko odprl vrata do predsedniške nominacije tako za Trumpa kot za Clintonovo. Oba sta uspela ustaviti nalet tekmecev, težava pa je, da ostajata nesprejemljiva za velik del Američanov. Ankete pri obeh kažejo na vznemirljivo visoke odstotke nepriljubljenosti, poleg tega sta obe stranki globoko razklani. Trumpa kot predsednika se bojijo kar štirje od desetih republikanskih volivcev, Hillary Clinton Američani že dolgo in vztrajno označujejo za nevredno zaupanja. Zavrača jo tudi mlada generacija, ki se je skoraj soglasno obrnila k Sandersu in njegovemu pozivu k spremembam in politični revoluciji. Zato bomo novembra morda gledali spopad zgodovinsko nepriljubljenih kandidatov za Belo hišo.
KOMENTARJI (155)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.