Ameriški predsednik Donald Trump je danes sporočil, da je z voditelji v kongresu dosegel dogovor za konec blokade financiranja vlade. Zaenkrat naj bi šlo sicer le za tritedensko obnovo financiranja, medtem pa se bodo pogajali o varnosti na meji, je sporočil Trump.
"Ponosen sem, da lahko sporočim, da smo dosegli dogovor za konec blokade zvezne vlade in njeno ponovno odprtje," je na vrtu pred Belo hišo sporočil Trump.
S tem dogovorom naj bi obnovili financiranje zveznih vladnih uradov in agencij do 15. februarja, vmes pa našli rešitev glede njegovih zahtev o okrepitvi varnosti na ameriški južni meji.
Dogovor morata potrditi oba domova kongresa
Trump želi predvsem zgraditi zid na meji z Mehiko, ki ga je napovedoval že med predvolilno kampanjo. Ker mu demokrati, ki so z novim letom prevzeli večino v spodnjem domu kongresa, nočejo dati finančnih sredstev za ta zid, za katerega je sicer sam zatrjeval, da ga bo plačala Mehika, je Trump zaustavil financiranje dela okoli 800.000 uslužbencev v ameriških ministrstvih, zveznih uradih in agencijah. Danes teče že 35. dan te blokade.
Kot je povedal Trump, so mu demokratski voditelji v kongresu zagotovili, da so v interesu varnosti ZDA pripravljeni dati na stran strankarske spore. "Verjamem, da bodo to naredili," je dejal predsednik.
Dodal je še, da bo zaprosil vodjo republikanske večine v senatu Mitcha McConnela, da ta dogovor takoj uvrsti na dnevni red. Dogovor morata namreč potrditi oba domova kongresa; v zgornjem domu, senatu, imajo večino republikanci, v spodnjem, predstavniškem domu pa demokrati.
Po drugi strani pa je zagrozil, da bo ponovno zablokiral delovanje vlade ali pa morda celo razglasil izredne razmere naslednji mesec, če mu kongres ne bo zagotovil denarja za njegov zid na meji z Mehiko.
"Če ne bomo dobili poštenega dogovora od kongresa, se bo vlada 15. februarja bodisi znova ustavila bodisi bom uporabil pooblastila, ki jih imam po zakonih in ustavi ZDA, da odgovorim na to izredno zadevo," je še dejal ameriški predsednik.
V primeru, da razglasi izredne razmere na ameriški južni meji, bi lahko svoj, za mnoge sporni projekt financiral brez odobritve kongresa.
Kot poroča BBC, je Trump prizadetim javnim uslužbencem obljubil tudi povračilo plač, ki jih zaradi zaprtja vlade niso prejeli.
Ugibali, ali bo razglasil izredne razmere
Trump je sicer pristavil, da ima še močno alternativo, ki pa je tokrat še ne bo uporabil. Govoril je o razglasitvi izrednih razmer. Svetovni mediji so namreč po četrtkovi zavrnitvi republikanskega kot tudi demokratskega predloga za obnovo financiranja dela agencij zvezne vlade v ameriškem senatu, ki tako še naprej ostajajo zaprte, po informacijah ameriške televizije CNN ugibali, ali Bela hiša že pripravlja alternativni načrt – osnutek odloka, s katerim bi predsednik Donald Trump lahko razglasil izredne razmere na meji z Mehiko. Tako bi zaobšel ameriški kongres, v katerem imajo večino demokrati, ki ne želijo odobriti denarja za gradnjo zidu na meji z Mehiko. Televizija CNN, ki je pridobila osnutek tega odloka, še razkriva, da naj bi Trumpovi uradniki že našli več kot sedem milijard sredstev za gradnjo zidu na mehiški meji.
"Velika množica tujcev, ki vsak dan nezakonito vstopajo v ZDA, predstavlja neposredno grožnjo za varnost in zaščito našega naroda," je med drugim zapisano v osnutku predsedniškega odloka. Zato so predvidevali, da naj bi Trump z odlokom razglasil izredne razmere, kar mu omogočajo ustava in zakoni, vključno z zakonom o nacionalnih izrednih razmerah.
Demokratski predlog dobil dva glasova več podpore
Bistvo Trumpovega predloga, ki ga je včeraj malce dodelalo republikansko vodstvo v senatu, je bila odobritev financiranja lastne vlade in začasna zaščita določenih kategorij priseljencev pred pregonom, če mu demokrati odobrijo 5,7 milijarde dolarjev za gradnjo zidu na meji z Mehiko. Se je pa Trump v četrtek znašel še v bolj nerodnem položaju, ker njegovega predloga za odprtje vlade senat s 50 glasovi proti 47 ni podprl, demokratski predlog pa je dobil 52 glasov za in 44 proti. Za uspeh predloga je bilo treba v obeh primerih v senatu zbrati 60 glasov. Demokrati so predlagali le, da se financiranje vlade obnovi vsaj do 8. februarja.
Razmerje sil v senatu je 53 proti 47 v korist republikancev in na demokratsko stran jih je prestopilo šest. Ti senatorji menijo tako kot demokrati, da je treba talce – javne delavce, poslati domov in jim dati plače, nato pa se lahko pogajajo o zidu. Na televiziji Fox News so po glasovanju izražali presenečenje, kot ocenjujejo poznavalci, pa ni nobenega dvoma, da ni bilo navdušenja niti v Beli hiši.
Večina Američanov za zaplet krivi predsednika
Trump je že vse od 22. decembra vztrajal pri blokadi financiranja vseh svojih ministrstev in agencij, ki še nimajo potrjenega letošnjega proračuna, zaradi česar je brez mesečne plače ostalo 800.000 ljudi, kmalu pa bodo še brez druge. Sodeč po javnomnenjskih anketah pa Trump dvoboj z demokrati na čelu s predsednico predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi izgublja. Ankete kažejo, da večina Američanov za zaplet krivi Trumpa in republikance, zaradi zaprtja vlade pa 29. januarja ne bo mogel imeti govora o položaju v državi pred obema domovoma kongresa, ker mu je Pelosijeva preklicala povabilo.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.