Američani imajo 45. predsednika ZDA. Donald Trump je ob 18. uri po našem času zaprisegel z besedami: "Slovesno prisegam, da bom zvesto opravljal naloge predsednika ZDA in bom po svojih najboljših močeh ohranjal, ščitil in branil Ustavo Združenih držav. Tako naj mi pomaga Bog." Američanom je obljubil, da je nastopil njihov čas in da jih nikoli ne bo razočaral.
Trump inavguracijski dan začel z mašo in solznimi očmi, sledil zajtrk pri Obamovih
Trumpova sta se pred odhodom v Belo hišo udeležila maše v cerkvi sv. Janeza nedaleč od Bele hiše. Trump je bil oblečen v plašč in obleko temne barve z rdečo kravato, medtem ko je bila Melania v obleki nebeško modre barve. Trumpov znanec, ki je prisostvoval pri obredu, je za CNN novinarjem dejal, da je bil Trump videti ganjen. Na poti iz cerkve je objemal svoje podpornike, pri tem pa naj bi se mu orosile oči, še pravi neimenoveni vir omenjenega medija.
Odhajajoči ameriški predsednik Barack Obama je nato v Beli hiši sprejel svojega naslednika in njegovo soprogo. Obama in njegova žena Michelle pa sta nato Trumpova gostila na zajtrku pred začetkom inavguracijskih slovesnosti na Kapitolu.
Zmeda na stopnicah Bele hiše zaradi darila
Obama nostalgičen
Obama je nato še zadnjič zapustil Ovalno pisarno, v kateri je, kot veleva tradicija, svojemu nasledniku pustil pismo, poročajo tuje tiskovne agencije. Ob odhodu se je s preprostim "Hvala" zahvalil Američanom, na vprašanje zbranih novinarjev, ali čuti nostalgijo, pa je odgovoril: "Seveda."
Na prizorišče Trump ob glasnih vzklikih množice
Trump je s svojo družino stopil na prizorišče pred Kapitolom, kjer ga je pričakala navdušena množica. Melania pri tem ni skrivala veselja. Precej bolj nestrpen je izgledal njen sin Barron, ki mu je pred začetkom svečanih govorov in zaprisego mirno popravljala kravato.
Trump je prisegel na dveh Svetih pismih, svojem in tistem, na katerem je pred 156 leti prisegel Abraham Lincoln. Z roko na Bibliji je izrekel besedilo prisege: "Slovesno prisegam, da bom zvesto opravljal naloge predsednika ZDA in bom po svojih najboljših močeh ohranjal, ščitil in branil ustavo Združenih držav. Tako naj mi pomaga Bog." S tem je Trump začel štiriletni predsedniški mandat.
Trump: Prišel je čas dejanj!
Sledil je njegov govor. V njem je dejal, da danes oblast iz Washingtona prenašajo ameriškim ljudem. Pravi, da bo od danes njihova vizija "najprej Amerika". "Danes ne prenašamo le oblasti z ene administracije na drugo, z ene stranke na drugo, danes prenašamo oblast z Washingtona in jo vračamo vam, ljudem," je dejal novi ameriški predsednik.
Medtem ko je Washington cvetel, ljudje po Ameriki niso imeli česa praznovati, niso delili njegovega bogastva, je dejal in dodal: "To se bo zdaj spremenilo. Ta trenutek je vaš."
"20. januarja 2017 se bomo spominjali kot dne, ko so ljudje spet prišli na oblast v tej državi. Pozabljeni ne bodo več pozabljeni," je dejal. "Skupaj bomo določili smer Amerike in sveta v mnogo, mnogo prihodnjih letih."
"Smo en narod, in sanje tega naroda so naše sanje. Delimo eno srce, en dom in eno veličastno usodo," je dejal in poudaril, da bo odslej Amerika na prvem mestu. "Vrnili bomo delovna mesta. Vrnili bomo meje. Vrnili bomo bogastvo. In vrnili bomo sanje," je Američanom obljubil novi predsednik.
Kot je dejal, so ZDA veliko let subvencionirale druge vojske, v tujini so porabile milijarde, branile so meje drugih, na njihov račun so bogatele druge države, v Ameriki pa so se zapirale tovarne, milijoni ljudi so ostajali brez dela, ameriška infrastruktura se je sesuvala.
"Vse to je zdaj preteklost," je zatrdil in napovedal, da bodo ZDA poslej najprej upoštevale svoje interese. "Naše načelo naj bo kupuj ameriško in najemaj ameriško," je dejal.
"Islamski radikalizem bomo izbrisali z obličja Zemlje"
Zatrdil je, da ZDA ne bodo več vsiljevale svojih načel drugim državam, bodo pa sijale kot zgled drugim, naj jim sledijo. Napovedal je, da bodo ZDA združile svet proti islamskemu radikalizmu, ki ga bo "izbrisal z obličja Zemlje".
Trump je še dejal, da je konec obdobja politikov, ki so govorili, a ničesar naredili. "Čas praznega govorjenja je končan," je zatrdil novi ameriški predsednik v svojem prvem nastopu po prevzemu položaja.
Obama s helikopterjem na počitnice, Trump pa na parado
Dosedanji ameriški predsednik Barack Obama s soprogo je s helikopterjem odletel v vojaško oporišče Andrews, od koder bosta s hčerkama odpotovala na počitnice v Kalifornijo.
Trump se je v paradi podal od kongresnega griča po aveniji Pensilvanija mimo Trumpovega hotela do Bele hiše. Zadnji del parade je prehodil peš skupaj s soprogo Melanio in najmlajšim sinom Barronom.
Parado so spremljali tisoči Trumpovih privržencev, pa tudi nasprotniki, ki so nosili napise, kot so Poskusi si zaslužiti ta položaj ali Naredi Ameriko spet enako, nekateri pa so kričali Nisi moj predsednik.
Na kosilu izrekel čast nasprotnici
Po prisegi opoldne po lokalnem času so za Trumpa pripravili kosilo v kongresu, ob koncu katerega je izrekel čast svoji nasprotnici v volilni kampanji, demokratki Hillary Clinton.
"Počaščen sem, da sta prišla nekdanji predsednik Bill Clinton in Hillary Clinton in rad bi, da vstanete v njuno čast," je povabljenim na kosilo dejal Trump. "Nič drugega ne morem reči, ker ju zelo spoštujem," je dodal.
Zvezdniki rekli "Ne!"
Vabilo za nastop na inavguraciji je do zdaj veljalo za veliko čast, a ne letos. Zvezdniki so Trumpu po vrsti sporočali, da njemu v čast ne bodo peli. Seznam nastopajočih je tako zelo kratek, na njem je po zadnjih podatkih le 16 imen, med njimi pa še najbolj znana 16-letna televizijska zvezdnica Jackie Evancho, ki je zaslovela, ko je kot majhna deklica nastopila v oddaji Amerika ima talent.
"Šov" se mora nadaljevati (tudi če z Rusi)
Američani slavijo inavguracijo kot dokaz mirnega prehoda oblasti v demokratični družbi, na kar je letos padel madež obtožb o ruskem vpletanju v volitve v Trumpovo korist. Kljub temu se washingtonska elita za zdaj ne pusti preveč motiti, saj se mora "šov" nadaljevati.
Nekoč ...
ZDA v času prvega predsednika še niso imele Bele hiše, niti prestolnice, poimenovane po njem, in George Washington je prisegel v New Yorku pred newyorškim sodnikom. John Adams je leta 1797 začel tradicijo prisege pred predsednikom vrhovnega sodišča. Do vključno predsednika Jimmyja Carterja so predsedniki prisegali pred vzhodnim pročeljem kongresne palače, njegov naslednik Ronald Reagan pa si je želel, da bi gledal proti Kaliforniji, zato so slovesnost prestavili na zahodno stran.
Reagan je bil leta 1985 šele drugi predsednik po Williamu Howardu Taftu leta 1909, ki je prisegel znotraj kongresne palače, ker je bilo zunaj pasje mrzlo zimsko vreme.
KOMENTARJI (1327)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.