Donald Trump nikoli ne izpusti priložnosti, da bi se pojavil pred kamerami. Toda sinoči, ko so televizije le dobre pol ure po zaprtju volišč že razglasile več kot prepričljivo zmago Teda Cruza, ga ni bilo nikjer. Oglasil se je le s pisno izjavo, v kateri pa senatorju Cruzu ni čestital, tako kot je Hillary Clinton čestitala Bernieju Sandersu. Namesto tega je Trump med drugim jezno zapisal, da je Cruz hujši kot lutka in da je zgolj "Trojanski konj v rokah šefov republikanske stranke", ki želi Trumpu ukrasti volitve. Močne besede niso tako daleč od resnice, kot se morda zdi.
Gibanje Ustavimo Trumpa si je Wisconsin, zvezno državo, katere prebivalci naj bi se ponašali z značilno ameriško prijaznostjo in vljudnostjo, izbralo za bojišče, na katerem bodo zaustavili nalet za mnoge spornega, skrajnega in preveč barvitega kandidata. Newyorškega milijonarja so se lotili z negativnimi televizijskimi oglasi v vrednosti dveh milijonov dolarjev. Z radijskih valov so proti Trumpu enoglasno nastopili izjemno vplivni konservativni voditelji političnih oddaj. Cruza je podprl guverner in nekdanji predsedniški kandidat Scott Walker. Donald Trump pa je gibanju pomagal tudi sam z najslabšim tednom svoje kampanje, v katerem si je z neprimernimi izjavami o splavu, videzu Cruzove soproge in podporo svojemu glavnemu strategu, ki je obtožen napada na novinarko, še dodatno zaprl vrata pri volivkah. Vse to je zapečatilo njegov poraz.
Točka preloma?
"Preobrnili smo tok kampanje," je po zmagi svojim privržencem dejal Ted Cruz. Eden najbolj konservativnih in v lastni stranki skorajda osovraženih senatorjev je začuda in zgolj zaradi spleta okoliščin postal zadnje upanje vrha desnice. Vodstvo stranke je namreč pripravljeno narediti prav vse, da bi Donaldu Trumpu, ki ga imajo za neprimernega kandidata, preprečilo nominacijo. Po sinočnjem prepričljivem porazu je postalo jasno, da Trump do konca strankarskih volitev najverjetneje ne bo mogel zbrati 1237 delegatov, kolikor je potrebnih za nominacijo. V tem primeru bo (tudi če bo Trump vodilni kandidat) julija v Clevelandu prišlo do odprte oziroma mešetarske konvencije, na kateri bo vrh stranke poskušal nastaviti republikanskega predsedniškega kandidata po svojem okusu. In to ne bo Trump. Strankarski vplivneži namreč menijo, da zaradi skrajnih stališč in nepredvidljivosti ne more zmagati v boju za Belo hišo.
"Hillary, prihajamo nadte," je svoj zmagoviti govor končal Cruz, ki sicer v skupnem seštevku delegatov še vedno krepko zaostaja za Trumpom. Tudi Hillary Clinton se po porazu v Wisconsinu ni pojavila pred kamerami in tudi demokratska favoritka ima za seboj precej slabo obdobje. Bernie Sanders jo je namreč premagal na sedmih od zadnjih osemih strankarskih spopadov. "Smo v zagonu. Ne povejte tega nekdanji ministrici Clintonovi, kajti zdi se mi nekako nervozna. Toda, mislim, da imamo dobre možnosti, da zmagamo v New Yorku," je pred navdušeno množico v Wyomingu, kjer bo v soboto naslednji spopad, sporočil Sanders.
Bliža se bitka v New Yorku
Hillary Clinton je sicer predvsem zaradi niza zmag v državah na jugu ZDA in podpore med temnopoltim prebivalstvom še vedno v precejšnji prednosti in velika favoritka za osvojitev nominacije. Toda, nihče ni pričakoval, da se bo morala aprila še vedno boriti s senatorjem Sandersom, ki je s svojimi sporočili o večji enakosti in boju proti pogoltnosti Wall Streeta navdušil velik del (predvsem mladih) Američanov in dodobra pretresel demokratsko tekmo.
Naslednji ključni volilni spopad bo tako še posebej zanimiv, saj bo potekal pod žarometi New Yorka. To je dobra novica za domačina Donalda Trumpa, ki naj bi pometel s konservativnim Tedom Cruzom in njegovim norčevanjem iz "newyorških vrednot." Prava vojna pa se začenja pri demokratih. Hillary Clinton je v kongresu dva mandata poredstavljala New York in ima s to zvezno državo (pa tudi z Wall Streetom in drugimi vplivneži) globoke vezi. Vse drugo kot ogromna zmaga je zanjo nepredstavljivo. Toda, v Brooklynu rojeni Bernie Sanders se ji je že uspel približati na deset odstotnih točk, na njegov shod v Bronxu pa je pred dnevi prišlo več kot 18.000 ljudi. New York, ki je na strankarskih volitvah običajno na obrobju, bo tako letos dobil volilno bitko, dostojno mesta, ki se ima za središče sveta.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.