Karavana migrantov iz Srednje Amerike, ki je v tem tednu administraciji ameriškega predsednika Donalda Trumpa povzročala sive lase, je končala svojo pot v Mexico Cityju, je sporočila organizacija Ljudje brez meja. Pot bi sprva morali nadaljevati proti meji z ZDA, kjer bi zaprosili za azil.
Kot razlog za razpustitev karavane v organizaciji navajajo logistične težave, saj je velikost skupine - štela je nekaj več kot 1000 migrantov - zelo otežila organizacijo potovanja.
Kdo so migranti, ki želijo azil?
Večina migrantov prihaja iz Hondurasa, kjer so decembra lani po spornih predsedniških volitvah izbruhnili nasilni protesti. Od takrat naprej je politična situacija v državi negotova, nemiri pa pogosti.
Direktor organizacije Ljudje brez meja Irineo Mujica je dejal, da so bili šokirani, ko so videli številke: "Nemogoče je potovati s toliko ljudmi." Mnogi v skupini so povedali, da bodo pot proti ZDA nadaljevali sami, čeprav so razočarani, da to ne bo več mogoče pod zaščito karavane. Spet drugi bodo zaprosili za status begunca v Mehiki.
Ta karavana je pritegnila veliko pozornosti predvsem zaradi serije Trumpovih tvitov, ki so pozivali k ustavitvi skupine, še preden bi ta prišla do meje. V luči tega se je ameriški predsednik odločil na mejo poslati 2000 do 4000 pripadnikov nacionalne garde, ki naj bi tam ostali, dokler na meji ne bo zgrajen zid. Mehiško zunanje ministrstvo je na to odgovorilo, da bo militarizacija meje močno škodila odnosu med državama.
Trump ’obrnil ploščo’
V začetku tega tedna je Trump Mehiki zagrozil s prekinitvijo sporazuma NAFTA (Severno-ameriškega prostotrgovinskega sporazuma), v primeru, da ne bi ustavili karavane migrantov na poti proti meji z ZDA. Po novici o ustavitvi karavane pa je Trump obrnil ploščo in na Twitterju pohvalil mehiške imigracijske zakone in njihovo pripravljenost, da jih uporabijo v pomoč ZDA.
Ameriški mediji sicer množično opozarjajo, da Trump ne razume, da mehiške oblasti z ustavitvijo karavane niso imele prav nič, saj je organizacija karavano razpustila predvsem zaradi prevelikega števila ljudi.
Cilj večine migrantov je bil sicer doseči mehiško mesto Tijuana, ki meji na ameriško kalifornijsko mesto San Diego. Zdaj so ostali na pol poti v Mexico Cityju, do Tijuane pa jih loči še okoli 2300 kilometrov.
Nekaj dni so migranti preživeli v javnem parku, kjer jim je mehiški urad za migracije razdelil začasna dovoljenja za en mesec – toliko časa bodo zaščiteni pred deportacijo iz države.
Mujica je poudaril, da namen organizacije nikoli ni bil spraviti karavane migrantov čez mejo ilegalno, temveč jim zgolj pomagati pri pridobitvi azila.
Organizirane karavane, podobne tej, potekajo ločeno od rednega toka migrantov, ki se poskuša (večinoma ilegalno) prebiti v ZDA. Njihov namen je predvsem ozaveščanje o migrantski problematiki ter pritisk na mehiške oblasti za ’mehkejše’ zakone.
Zdaj so migranti po mesecu dni potovanja v karavani prepuščeni sami sebi – organizacija je za njih pripravila le še delavnico na temo imigracijskih zakonov, da bi jim tako zagotovila potrebno znanje za pridobitev azila v ZDA.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.