"Če ne bi bilo mene, bi bil Hongkong uničen v 14 minutah," je dejal ameriški predsednik Donald Trump med telefonskim intervjujem za televizijo Fox News.
"Moramo podpirati Hongkong. A hkrati podpiram tudi predsednika Šija. Je moj prijatelj in izjemen človek," je dejal glede kitajskega predsednika Ši Džinpinga.
"Edini razlog, zakaj ne posreduje, je ta, da noče, da bi to vplivalo na trgovinski dogovor," je še dejal ameriški predsednik, ki se sicer na domači fronti sooča z vse večjimi težavami zaradi preiskave demokratov pred ustavno obtožbo.
Trump sicer ni pojasnil ničesar, ali in kdaj bi lahko prišlo do dogovora s Kitajsko, ki bi končal trgovinsko vojno. Ta že vse bolj ogroža gospodarsko rast v svetu in grozi z novo recesijo.
Je pa Trump zavrnil idejo Šija, da bi dogovor temeljil "na načelih medsebojnega spoštovanja in enakosti". Ameriški predsednik je dejal, da nasprotuje ideji enakosti, saj da je Kitajska dolgo izkoriščala ZDA, to pa da je zdaj treba popraviti.
Kitajsko razburja tudi nova zakonodaja glede Hongkonga
Trump ima sicer na mizi še posebno zakonodajo glede Hongkonga, ki jo je ta teden sprejel ameriški kongres in čaka na njegov podpis. Ta zakonodaja je Kitajsko močno razburila in je pozvala Trumpa, naj uporabi veto. Zakonodaja je bila sicer sprejeta z veliko večino, z le dvema glasovoma proti, tako da je niti Trump z vetom ne more preprečiti.
Predlog zakona o človekovih pravicah in demokraciji v Hongkongu sicer predvideva, da se vsako leto pregleda status trgovinskih ugodnosti, ki so ga ZDA odobrile Hongkongu. Predlog predvideva tudi sankcije proti predstavnikom Hongkonga in Kitajske, ki kršijo človekove pravice.
Senat in predstavniški dom pa sta soglasno potrdila predlog zakona o prepovedi izvoza solzivca, gumijastih nabojev, vodnih topov in lisic hongkonški policiji.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.