Ameriški predsednik Donald Trump je na srečanju z voditelji baltskih držav dejal, da bodo ameriško mejo z Mehiko varovali z vojsko. Za ta ukrep se je odločil zaradi skupine okoli tisočih beguncev pod okriljem organizacije Ljudje brez meja, ki so prejšnji teden prispeli v Mehiko. Od tam jih bo večina pot nadaljevala proti ZDA, kjer bodo poskušali pridobiti azil.
Ob tem je izpostavil napake svojega predhodnika Baracka Obame in ga obtožil, da je on odgovoren za spremembe, zaradi katerih so njihovi zakoni "tako šibki in pomilovanja vredni (…) tako je, kot da ne bi imeli meje".
Trump je bil sicer skozi vso predsedniško kampanjo in celoten mandat znan po ostri retoriki glede imigrantov, njegova agenda pa še vedno ostaja zgraditi zid na meji z Mehiko.
Večina beguncev, potujočih v karavani proti ZDA, prihaja iz Hondurasa. Organizacija Ljudje brez meja je v izjavi v začetku tega tedna sporočila, da jih večina beži zaradi številnih političnih kriz v regiji, ki jih je sprožila prav ZDA s svojo politiko.
Po podatkih Ameriške agencije za mednarodni razvoj (USAID) je ZDA v letu 2016 Hondurasu namenila kar 127 milijonov dolarjev denarne pomoči. Trump je glede tega dejal, da bi ZDA morala odvzeti denarno pomoč državam, ki omogočajo pretok ilegalnih migrantov in drog v njihovo državo.
Izjava o varovanju meje z vojsko je sledila seriji predsednikovih tvitov z ostrejšo retoriko o šibkih zakonih, ki jih glede tega ima ZDA v primerjavi s sosedama, Kanado in Mehiko.
To pa sicer ni prvič, da je s strani ameriškega predsednika govora o vojski na mejah. V letu 2006 je takratni predsednik George W. Bush poslal čete v Kalifornijo, Arizono, Teksas in Novo Mehiko. Njihove naloge takrat so bile popravljanje ograje in preletavanje območja s helikopterji, da bi imigrantom preprečili ilegalen vstop. Tudi pod Obamo, ki je bil precej manj oster v politiki do imigrantov, so leta 2010 čete Nacionalne garde ZDA opravljale dodaten nadzor na mejah.
Vprašanje ostaja, ali je pri govoru o vojski na mejah tokrat šlo le za ostrejši nastop v odziv na trenutno grožnjo, ki jo Trump vidi s strani prihajajoče karavane beguncev, ali pa za dejanski ukrep, ki bo v veljavi do postavitve zidu.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.