"Gre za to, da družine ostanejo skupaj. Ni mi bil všeč pogled na ločene družine. Imeli bomo veliko veselih ljudi," je dejal Trump na slovesnosti ob podpisu.
"Imeli bomo zelo trdne meje in družine bomo obdržali skupaj," je dodal. Po njegovih besedah je razumljivo, da "bi imel vsakdo s srcem zelo močne občutke" glede ločevanja družin, bodo pa ZDA kljub vsemu nadaljevale politiko ničelne tolerance do nezakonitih migracij.
"Če si res resnično patetično šibek, potem bodo državo preplavili milijoni ljudi. Če pa si močan, nimaš srca. Morda bi bil raje močan. To je težka dilema," je še dejal ameriški predsednik.
Pahor odločno: Kot oče si ne znam predstavljati, da bi kdo nasilno ločil mojega otroka od mene
"Kot oče si ne znam predstavljati, da bi kdo nasilno ločil mojega otroka od mene. In če si tega ne znam predstavljati kot oče, si tega ne smem in ne dovolim predstavljati tudi kot predsednik, kot politik, državnik. Zato je moja moralna in politična dolžnost, da kolikor je mogoče v okviru svojih pristojnosti storim vse za to, da se tako nesprejemljivo in nepojmljivo početje ne bi nadaljevalo," pa je v Ženevi še pred Trumpovo napovedlo dejal predsednik republike Borut Pahor, ki se je s tem odločno postavil proti protimigrantski politiki, ki jo zagovarja ameriški predsednik Donald Trump.
Ločevanje otrok migrantov od staršev, zapiranje otrok v kletke in druge ukrepe, ki jih izvajajo ZDA, je že v torek obsodil tudi predsednik državnega zbora Milan Brglez. ZDA je pozval, naj te ukrepe takoj opustijo in omogočijo zbliževanje družin, kar da je temeljna civilizacijska norma 21. stoletja.
'Trump ne more govoriti v imenu svobodnega sveta'
Ločevanje otrok od njihovih staršev so obsodili tudi v Svetu Evrope. "Kar se dogaja na meji (med ZDA in Mehiko), kjer (ameriški predsednik Donald Trump) ločuje otroke od njihovih staršev, je znak, da ni več moralni vodja njegove države ali sveta," je norveškim medijem dejal generalni sekretar Sveta Evrope Thorbjorn Jagland. "Karkoli naredi, ga izključuje iz vloge, ki so jo doslej imeli ameriški predsedniki," je še dejal in dodal, da Trump "ne more govoriti v imenu tako imenovanega svobodnega sveta".
Britanska premierka Theresa May je prizore otrok migrantov v ZDA, zaprtih v kletke, označila za "zelo pretresljive" in ocenila, da so takšni ukrepi "napačni". Ob tem je napovedala, da bo glede tega vprašanja pritisnila na Trumpa, ko se bosta prihodnji mesec sestala v Veliki Britaniji.
Je Trumpa omehčala Ivankina kritika?
S prakso ločevanja otrok se, kot kaže, ne strinja niti Trumpova hčerka Ivanka. O tej temi sicer ni javno spregovorila, je pa po navedbah Trumpovih sodelavcev o tem razpravljala z očetom. Trump je namreč na enem od srečanjev s kongresniki dejal, da je Ivanka "videla fotografije" in "iz več razlogov" pozvala k reševanju te krize, poročata CNN in Washington Post.
Na zloglasno migrantsko politiko v ZDA pa se je odzval tudi papež Frančišek. Kot je zapisal na Twitterju, človeško dostojanstvo ni odvisno od statusa državljana, migranta ali begunca ter da je "reševanje življenj ljudi, ki bežijo pred vojno, dejanje humanosti". Svoje sledilce na družabnem omrežju je še nagovoril, "naj strah ne prepreči sprejema naših sosedov v stiski". Pozneje je populistične politike obtožil "ustvarjanja psihoze" glede vprašanja migracij.
Za nehumano in kruto je prakso ZDA znova označil tudi mehiški zunanji minister. Ob mehiških so početje ameriških oblasti kritizirale tudi oblasti El Salvadorja in Hondurasa, od koder so sporočili, da so otroci "izpostavljeni grozljivim razmeram". Gvatemala se je medtem neposredne ostre kritike vzdržala. Dejali so le, da "spoštujejo migracijsko politiko druge države".
Ne pristajajo na primerjave z nacisti
Kljub množici kritik je predsednik Donald Trump do nedavnega vztrajal, da gre za primeren ukrep. Po njegovem bi sicer nedokumentirani migranti preplavili ZDA.
Ameriški generalni tožilec Jeff Sessions je medtem zavrnil očitke, da ločevanje spominja na prakse, ki so se jih v času druge svetovne vojne posluževali nacisti. "Kar počnemo mi, je izvajanje zakona. In upamo, da bodo ljudje dojeli sporočilo in nehali nezakonito prečkati mejo," je dejal.
Vendar je svet nad ameriškim početjem zgrožen, še posebej po tem, ko so se v javnosti pojavili posnetki vpijočih otrok, ki so jih ločili od staršev. Na oblasti letijo očitki, da otroke zapirajo v kletke, dejstvo, da so nekatere kmalu po prijetju odpeljali na tuširanje, pa je sprožilo še dodatne primerjave z nacističnim režimom.
Trump se je sicer včeraj srečal s kongresniki, s katerimi so govorili o migracijah. Strinjali naj bi se s sprejetjem zakona, ki bi ločevanje družin omilil, ne pa odpravil, ter ponudil možnost do državljanstva za nedokumentirane odrasle migrante, znane pod vzdevkom "sanjači". Prav tako naj bi zagotovili dodatnih 20 milijard evrov za varovanje meje, kar naj bi vključevalo tudi zid na meji z Mehiko, kar je bila ena od Trumpovih predvolilnih obljub.
Demokrati so sicer na nogah, Trumpovo migracijsko politiko ostro obsojajo. Po njihovem je dogajanje "v nasprotju z ameriškimi temeljnimi vrednotami".
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.