V diplomatskih depešah, do katerih se je dokopal britanski Mail on Sunday, britanski veleposlanik v Washingtonu Kim Darroch Trumpovo administracijo opisuje kot nesposobno in negotovo.
Bela hiša pod vodstvom Donalda Trumpa pa je po njegovih besedah "edinstveno disfunkcionalna" in "razdeljena". A hkrati opozarja, da ameriškega predsednika ne morejo kar tako odpisati.
Med drugim je Darroch tako zapisal: "Resnično ne verjamemo, da bo ta administracija postala bistveno bolj normalna, manj disfunkcionalna, manj nepredvidljiva, manj razdeljena, manj diplomatsko nerodna in nesposobna," besedilo povzema BBC.

Kljub temu, da naj bi bil Trump po besedah veleposlanika nad obiskom Velike Britanije junija lani prevzet, Darroch opozarja, da bo Trumpova administracija še naprej sledila le lastnim interesom: "To je še vedno dežela 'Amerika prva'."
V času, ko ZDA in Velika Britanija poskušata izboljšati trgovinske vezi in skleniti nov trgovinski sporazum po brexitu, bodo v ospredje pogovorov stopile razlike med državama na področjih klimatskih sprememb, smrtne kazni in svobode medijev. Da bi Trumpu lahko nekaj dopovedali, pa mora argument ostati "preprost". Prav tako britanskim uradnikom svetuje, naj Trumpu laskajo.
Politika do Irana kaotična
V sporočilu, ki ga je Darroch poslal prejšnji mesec, ameriško politiko do Irana opisuje kot neskladno in kaotično. Razlog, ki ga je Trump navedel za preklic napada na Iran po sestrelitvi ameriškega drona - da naj bi napad povzročil vsaj 150 žrtev - pa "ne vzdrži", je zapisal veleposlanik in dodal, da je bolj verjetno, da Trump ni želel prelomiti svoje predvolilne obljube. Zaradi razdeljene administracije Darroch ne verjame, da bo politika do Irana kaj kmalu postala bolj enotna.
V razkritih depešah se dotakne še domnevnih "zahrbtnih sporov in kaosa znotraj Bele hiše", o katerih ameriški mediji poročajo že od nastopa administracije, in zapiše, da so poročanja "večinoma resnična".

Glede odmevne preiskave ruske afere oziroma domnevanega sodelovanja med Trumpovo predvolilno kampanjo in Rusijo Darroch meni, da "najslabšega scenarija ni mogoče izključiti".
'Stališče veleposlanika ni nujno tudi stališče vlade'
Zunanje ministrstvo verodostojnosti depeš ne zanika, tiskovni predstavnik je dejal zgolj, da "stališča veleposlanika niso nujno tudi stališča ministra ali vlade. A plačujemo jih zato, da so iskreni."
Odzval se je še pravosodni minister David Guake in dejal, da je "zelo pomembno, da veleposlaniki dajejo iskren neolepšan nasvet državi".
Na drugi strani je vodja stranke Brexit, Nigel Farage, kritiziral Darrocha ter ga označil za "popolnoma neprimernega za svoje delo". Bela hiša pa se na razkritja še ni odzvala.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.