Evropski poslanci iz vrst Zelenih so madžarskega premierja Viktorja Orbana danes pred nastopom v Evropskem parlamentu v Strasbourgu pričakali s transparenti v obliki časnikov, na katerih je pisalo "cenzura". Številni so si v znak nasprotovanja spornemu madžarskemu medijskemu zakonu zalepili usta z lepilnim trakom. "Vidim, da Evropski parlament po predstavah v ničemer ne zaostaja za sejami madžarskega parlamenta. Počutim se kot doma," je glede protestne akcije ironično pripomnil Orban, ki je poslancem predstavil prednostne naloge madžarskega predsedovanja Evropski uniji.
'Če boste to dvoje mešali, se bom boril'
Orban je glede kritik na račun medijskega zakona v svojem govoru poudaril, da madžarske notranje politike ne bi smeli "mešati" z madžarskim predsedovanjem Uniji. "Če boste to dvoje mešali, se bom boril," je posvaril in dodal, da potem zaradi tega ne bo trpela le Madžarska, temveč celotna Unija. Kasneje je ponovil, da je pripravljen spremeniti zakon, če bo Evropska komisija ugotovila, da je to potrebno.
Evropska komisija bo zahtevala pojasnila
Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je napovedal, da bo Evropska komisija madžarskim oblastem še ta teden poslala pismo, v katerem bo zahtevala pojasnila o spornem zakonu. Ponovil je, da svoboda medijev ostaja "sveto načelo" v EU.
Komisarka za digitalno družbo Neelie Kroes je v ponedeljek v Strasbourgu dejala, da Evropska komisija v prvi oceni spornega zakona opozarja na več problematičnih točk, da pa celovita pravna analiza še poteka.
'V demokraciji mediji nadzirajo oblast in ne obratno'
Medijski zakon je bil v današnji razpravi tarča ostrih kritik nekaterih poslancev. Vodja socialistov (S&D) Martin Schulz je poudaril, da gre za "resne razmere", saj v demokraciji mediji nadzirajo oblast in ne obratno, zato je Evropa zaskrbljena. Bil je tudi kritičen do ravnanja Evropske komisije v primeru madžarskega medijskega zakona.
Vodja Zelenih Daniel Cohn-Bendit pa je menil, da je Orban "na poti, da postane evropski Hugo Chavez, populist, ki ne razume bistva in strukture demokracije".
Fajonova: Logično bi bilo, da Madžarska zakon umakne
Evropska poslanka iz Slovenije Tanja Fajon (S&D/SD) je ob robu razprave poudarila, da madžarski medijski zakon pomeni ogrožanje svobode medijev, medijskega pluralizma in predsedovanja sedemindvajseterici. Po njenem mnenju bi bilo logično, da Madžarska zakon umakne in pripravi bolj uravnoteženega, saj bo s tem laže zagotovila uspeh predsedovanja, so sporočili iz pisarne poslanke. Fajonova ne želi, da bi bilo zaradi zakona blokirano madžarsko predsedstvo. "Soočamo se s preveč resnimi razmerami in Evropa rabi močno predsedovanje," je poudarila poslanka.
Kaj pravi zakon?
Sporni madžarski zakon je začel veljati 1. januarja, na dan, ko je Budimpešta prevzela polletno predsedovanje EU. Z zakonom ustanovljeni svet za medije, ki ga vodi vladajoča konservativna stranka Fidesz, lahko po zakonu z visokimi denarnimi kaznimi oglobi medije zaradi poročanja, ki ne bo "politično uravnoteženo" ali bo žalilo človeško dostojanstvo.
Svet naj bi imel tudi pravico do vpogleda v dokumente medijev, še preden bo kršitev ugotovljena. Poleg tega naj bi morali novinarji razkriti svoje vire v primeru vprašanj, povezanih z nacionalno varnostjo. Po trditvah kritikov so kazni, ki jih predvideva zakon, tako visoke, da lahko povzročijo bankrot medijskih podjetij.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.