
Poslanci sicer priznavajo, da je trojka Grčiji, Cipru, Portugalski in Irski pomagala prebroditi najhujšo krizo in je predvsem preprečila še bolj črne scenarije, kot bi bili takojšnji bankroti teh držav.
A struktura trojke in njene delovne metode so v osnovi zgrešene, zato so bili kompromitirani transparentnost, demokratična odgovornost in tudi nacionalno "lastništvo" reševalnih programov, opozarjajo. Ostro kritiko so poslanci naperili tudi proti finančnim ministrom evrskih držav, ki niso prevzeli svojega dela odgovornosti, čeprav so prav oni sprejemali končne odločitve.
Poleg tega poslanci globoko obžalujejo uničujoče ekonomske socialne posledice reform, ki jih je državam narekovala trojka, še posebej naraščanje armade brezposelnih in revnih, in terjajo, da se sprejete ukrepe, ki so bili napačni, ponovno preuči in ustrezno popravi.

Ukrepi so bili sprejeti na hitro, ne da bi vnaprej preverili, kako bodo vplivali na različne družbene skupine, kot so na primer mladi, ki jih je brezposelnost še posebej prizadela.
Evropski parlament še opozarja, da je skrajni čas za ovrednotenje in javno razpravo o preteklih dejanjih, receptih in odločitvah trojke, ter poleg analize ponuja tudi rešitve za naprej.
Poleg novih pravil dela in drugačne interakcije med tremi institucijami trojke, izboljšane komunikacijske strategije ter večjega poudarka na socialni dimenziji in zaposlovanju v reševalnih programih, poslanci predlagajo tudi radikalno preoblikovanje same trojke – tako da bi bilo sodelovanje IMF v njej možno in ne obvezno, ECB bi bila v njej le "tihi opazovalec", vlogo Evropske komisije pa bi prevzel "Evropski denarni sklad".
"Zavzemamo se za ustanovitev Evropskega denarnega sklada, ki bi bil v podporo državam v težavah ter bi temeljil izključno na evropski zakonodaji (...) Z novim evropskim denarnim skladom ponujamo demokratično in transparentno alternativo trojki," je ob današnjem glasovanju sporočila poslanka Mojca Kleva Kekuš.
Kot še meni, bi bilo treba trojko – "može v črnem, ki niso nikomur odgovorni" – "pokopati". "Obsojam avtoritativno in netransparentno delovanje trojke, ki deluje zunaj pravnega okvira EU. Prekiniti moramo sistem, kjer tehnokrati dajejo navodila in ukaze demokratično izvoljenim predstavnikom ljudstva. To ni Evropa, ampak pomanjkanje Evrope!" je nadaljevala.
"Trojka je delovala kot klub bančnikov. Skrajni čas je, da v EU pokažemo, da nam ni mar le za finančno zdravje bank in nacionalnih proračunov, temveč tudi za življenja in dobrobit naših državljank in državljanov," je še zapisala Kleva Kekuš.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.