Ob dejstvu, da ima človeštvo danes na voljo največ hrane v zgodovini, milijarda ljudi strada, milijardo in pol ton še užitne hrane pa vsako leto konča v smeteh. Skrajni čas je, da temu naredimo konec, poudarja 37-letni britanski aktivist Tristram Stuart, ki se je temeljito lotil problema zavržene hrane in ugotovil, da bi s še povsem užitno hrano, ki konča v smeteh, kar dvakrat nahranili vse lačne tega sveta. Da bi to dokazal, je postal "freegan" – hranil se je izključno s hrano, ki je bila namenjena odpadu, in zlahka preživel.
S svojimi predavanji in trdno vero v to, da se da narediti konec hrani v smetem, je postal svetovno znan. Je tudi pobudnik projekta "Nahraniti pet tisoč ljudi", v katerem na londonskem trgu Trafalgar iz zavržene hrane pripravljajo tople obroke za lačne. Take dogodke je Suart organiziral tudi v Italiji in na Norveškem, po njegovem zgledu pa se zavržene hrane lotevajo v Franciji, Nemčiji, na Danskem, v Hongkongu in Avstraliji.
V pogovoru z novinarko Evo Kobe Pavlovič je avtor svetovne uspešnice "Zavržena hrana: razkrivanje svetovnega prehranskega škandala" nakazal tudi povsem konkretne in preproste rešitve problema hrane v smetnjakih.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.