Medtem ko nasprotniki libijskega voditelja Moamerja Gadafija zavzemajo mesto za mestom, njegova oaza še vedno ostaja prestolnica Tripoli. A tudi ta bo počasi padla, meni Ibrahim Sharquieh, namestnik direktorja Brookings Doha centra. "Čeprav se mu ljudje upirajo, ima Gadafi v Tripoliju še nekaj oblasti. Območje Bab al-Aziziya je zelo zavarovano. Okrog sebe ima vojsko, ki ga dobro ščiti. Mislim, da ne moremo govoriti o tem, da bo Tripoli padel danes ali jutri," je povedal za Al Jazeero.
Protestniki z vzhodnega dela države, kjer je Gadafi že popolnoma izgubil oblast, so sporočili, da so pripravljeni priti na pomoč svojim zahodnim prijateljem. “Naši bratje v Tripoliju pravijo, da za zdaj ne potrebujejo pomoči. Če bodo zanjo prosili, bomo ukrepali, “ je povedal general vojske v Bengaziju Ahmed el-Gatrani. Protestniki so se iz drugega največjega mesta sicer že podali na pot proti prestolnici. "Slavili bomo, ko bo svoboden tudi Tripoli," pravijo.
Kanček razmer na ulicah Tripolija je mogoče videti na spodnjem videoposnetku.
Al Jazeerina dopisnica Jacky Rowland je sporočila, da so protestniki zavzeli drugo največje letališče Al Banin, ki leži nedaleč od Bengazija. Zasebna in civilna letala so prizemljena, vojaško osebje je zamenjalo strani.
Mesto Al Zavija, ki leži le 50 kilometrov zahodno od libijske prestolnice in je v roke protestnikov prešlo v nedeljo, pa je danes obkolilo okoli 2.000 Gadafiju zvestih vojakov. “Borili se bomo z njimi in dali vse od sebe. Če se borimo za svobodo, smo zanjo pripravljeni tudi umreti,” je povedal nekdanji policijski načelnik, ki je prestopil na stran protestnikov. “Gadafi je nor. Njegovi ljudje na nas streljajo z granatami na raketni pogon,” je povedal moški po imenu Mustafa. “Potrebujemo pravico, ljudje umirajo,” pa je dodal nekdo drug.
Fotografije iz mesta Al Zavija si lahko pogledate v spodnji galeriji!
Več mrtvih v novih protestih?
V Tripoliju naj bi se danes zbralo skoraj 10.000 protestnikov proti Gadafijevem režimu. Nanje naj bi nato streljale Gadafiju zveste vojaške sile. Po navedbah časnika Quryna naj bi bilo v napadu mrtvih in ranjenih več protestnikov.
''Gadafijeva vojska je bila oblečena v civiliste in začela streljati na neoborožene mlade protestnike. Mnogi so ranjeni in mrtvi. Vojaki so nato odnesli trupla, pa tudi ranjene in nekatere očividce,'' je dejal dopisnik časnika.
Z letala streljali na radijsko postajo
Blizu mesta Misrata, ki ga obvladujejo protestniki in leži 200 kilometrov vzhodno od prestolnice, je vojaško letalo streljalo na lokalno radijsko postajo. Gadafijevi nasprotniki so ga sestrelili in zajeli posadko.
Analitiki sicer pričakujejo, da bodo protestniki postopoma zavzeli še prestolnico in ubili ali v ujetništvo zajeli Gadafija, kar pa bi lahko pripeljalo do kaosa in državljanske vojne. Že zdaj so vrtoglavo narasle cene osnovnih živil. Riž, na primer, se je podražil kar za 500 odstotkov – petkilogramska vrečka tako zdaj stane kar 40 dolarjev, poroča Associated Press.
Gadafi pa je medtem določil vodjo libijske tajne službe Buzaida Dordaha za vodjo pogovorov z vodstvom na vzhodu države, ki ni več pod režimskim nadzorom. Vendar pa predstavnik novo oblikovanega Nacionalnega libijskega sveta, ki ima sedež v Bengaziju in ki se predstavlja kot obraz revolucije pravi, da na vzhodu ne vidijo prostora za pogajanja z Gadafijem.
Gadafi: Libijci me podpirajo in v Tripoliju je mirno!
A Gadafi je v nedeljo v telefonskem intervjuju za srbsko televizijo Pink povedal, da je prepričan, da njegova država stoji za njim. "Libijci me podpirajo, majhne skupine upornikov so obkoljene in z njimi bomo obračunali," je dejal. Odgovornost za nasilje v državi je pripisal tujcem in teroristični mreži Al Kaida.
Resolucijo, ki jo je glede nemirov v Libiji sprejel Varnostni svet ZN, je označil za nično, hkrati pa je dejal, da bi morala dogajanje v Libiji raziskati posebna komisija Združenih narodov. Obsodil je Varnostni svet ZN in dejal, da ne morejo videti, da je v Tripoliju povsem mirno.
Varnostni svet ZN je namreč v soboto soglasno sprejel resolucijo, ki proti Gadafiju, njegovi družini ter vodilnim osebam režima uvaja sankcije, kot so zamrznitev premoženja, prepoved mednarodnih potovanj in trgovine z orožjem. Prav tako je pozval k preiskavi Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) zaradi napadov na civiliste, ki že poteka, je danes naznanil tožilec Luis Moreno-Ocampo. "Sodišče je že začelo preliminarno preiskavo o zločinih proti človečnosti v Libiji. Preučujemo navedbe o obsežnih sistematičnih napadih na civilno prebivalstvo," je pojasnil.
''Moji ljudje me ljubijo''
Gadafi je tudi pozneje v ločenih intervjujih za ameriško televizijo ABC in britanski BBC znova zanikal kakršno koli nasilje na ulicah Tripolija. ''Moji ljudje me ljubijo, zame bi umrli,'' je prepričan libijski voditelj.
Na vprašanje, ali bo zapustil Libijo, pa se je le smejal. Je pa dejal, da se počuti izdanega s strani tistih, ki so ga pozvali k odstopu. Znova je s prstom pokazal tudi na zahodne države, za katere pravi, da so izdale Libijo, da nimajo nobene morale in da hočejo Libijo kolonizirati.
EU soglasno potrdila sankcije
Države članice Evropske unije so danes potrdile sankcije proti libijskemu režimu. Sankcije vključujejo zamrznitev premoženja, prepoved potovanja v Unijo in embargo na orožje, so povedali v madžarskem predsedstvu EU.
Države članice so sprejele soglasno odločitev o sankcijah proti predstavnikom libijskega režima, ki so odgovorni za nasilje nad protestniki, so pojasnili v predsedstvu.
EU je sledila odločitvi o sankcijah, ki jih je ta konec tedna sprejel Varnostni svet ZN, uvedla pa je tudi nekatere dodatne sankcije, so pojasnili v predsedstvu.
Države članice so uvedle prepoved dobavljanja orožja, streliva in druge opreme, ki bi lahko bila uporabljena za nasilje nad prebivalstvom.
Prepoved potovanja v unijo se nanaša na Gadafija ter še 25 predstavnikov režima, članov njegove družine, tesnih sodelavcev in drugih, odgovornih za nasilje nad civilisti po 15. februarju.
Zamrznitev premoženja pa se nanaša na Gadafija in pet članov njegove družine ter še 20 posameznikov, so pojasnili v madžarskem predsedstvu.
Poleg tega so danes v tiskovni službi visoke zunanjepolitične predstavnice Unije Catherine Ashton pojasnili, da EU poskuša vzpostaviti stik z voditelji libijske opozicije.
Komisarka ZN poziva k podpori reformam
Visoka komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay je danes v Ženevi mednarodno skupnost pozvala, naj podpre reforme na Bližnjem vzhodu."Ima odgovornost, da jih podpre tako z besedami kot z dejanji. To mora storiti odločno in brez odlašanja," je dejala.
Hkrati je opozorila, da je treba še naprej budno spremljati razmere v Libiji, saj civilistom še naprej grozi nasilje. Spremembam, ki so jih v arabskem svetu prinesle ljudske vstaje, pa je treba dati čas, da se ukoreninijo, ter tako preprečiti, da bi te države znova zdrsnile v diktature, je še menila.
Prepoved poletov nad Libijo?
Ameriški časnik New York Times medtem poroča, da ZDA razmišljajo o tem, da bi razglasile prepoved poletov v zračnem prostoru nad Libijo. Cilj ukrepa bi bil preprečiti napade libijskih sil na prebivalstvo. ZDA naj bi se o predlogu pogovarjale s članicami EU in Nata.
Administracija ameriškega predsednika Baracka Obame naj bi razmišljala tudi o možnosti, da bi ameriška vojska začela motiti komunikacije med Gadafijem in njegovimi oboroženimi silami, ter o vzpostavitvi varnostnega koridorja za evakuacijo ljudi iz Libije v sosednja Egipt in Tunizijo.
Ameriška vojska naj bi se po poročanju Reutersa že repozicionirala v libijski bližini, da bi bila bolj ''fleksibilna''. Iz ameriškega obrambnega ministrstva so medtem potrdili, da se ameriške vojne ladje bližajo Libiji za primer, če bi jih potrebovali.
Ameriško finančno ministrstvo pa je sporočilo, da so ZDA blokirale dostop Gadafijevi družini do libijskega premoženja v ZDA, ki znaša kar okoli 30 milijard dolarjev.
Gre za največjo vrednost premoženja, ki so jo kadarkoli blokirali v ZDA. Odlok o zamrznitvi sredstev je podpisal ameriški predsednik Barack Obama.
Nemški zunanji minister Guido Westerwelle pa je kot možno sankcijo danes v Ženevi predlagal 60-dnevno zamrznitev finančnih plačil Libiji.
Gadafijeva ljubljenka molči
Ukrajinska medicinska sestra, ki naj bi bila zelo pomemben del Gadafijevega življenja, se je po vrnitvi v Ukrajino zavila v molk. Na dvorišču stavbe v predmestju Kijeva, v kateri živi 38-letna Galina Kolotnicka, se zbirajo novinarji, ki upajo, da jim bo medicinska sestra razkrila zadnje novice o Gadafijevi usodi.
Gadafijeva osebna medicinska sestra, ki je iz Libije priletela v nedeljo, je pozornost medijev vzbudila zaradi navedb iz depeš, ki jih je objavil WikiLeaks. V njih je zapisano, da naj bi bila "ljubljenka libijskega voditelja" in da se "Gadafi praktično nikoli ne loči od svoje medicinske sestre". V poročilih je Kolotnicka opisana kot "bujna blondinka".
Medicinska sestra zavrača vsak pogovor z novinarji, z njimi komunicira le njena mati, ki jih prepričuje, naj jih pustijo pri miru. Mati sicer trdi, da se Galina ne bo nikoli več vrnila v Libijo, in zavrača namigovanja, da je bila njena hčerka Gadafijeva ljubica.
Kolotnicka se je v Libijo odpravila pred devetimi leti in tako sledila številnim ukrajinskim zdravstvenim delavcem, ki so jih v Libijo pritegnile visoke plače. Po prihodu v Libijo je delala kot medicinska sestra v bolnišnici, pozneje pa je postala Gadafijeva osebna medicinska sestra.
V Libiji ni več slovenskih državljanov
Potem ko sta se iz te nemirne severnoafriške države minuli teden vrnili dve skupini slovenskih turistov, nato pa še delavci mariborske Hidromontaže, v Libiji po podatkih ministrstva za zunanje zadeve (MZZ) zdaj ni več slovenskih državljanov.
Prva skupina 16 slovenskih turistov, ki je potovala z agencijo Potovanja Pisanec, se je vrnila v četrtek, nekaj ur kasneje pa je domov pripotovala še skupina 11 turistov, ki je potovala z agencijo Oskar. V petek se je iz Libije preko Beograda vrnilo pet delavcev Hidromontaže, v soboto pa še trije delavci tega podjetja, ki so potovali preko Londona.
Evropska unija je sporočila, da je večina od 10.000 državljanov EU Libijo zapustila, na evakuacijo naj bi jih čakalo še okoli 650. Evropska komisarka za humanitarne zadeve Kristalina Georgieva je dejala, da se nahajajo na težko dostopnih območjih, zato bo njihova rešitev težja.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.