“Libijski voditelj Moamer Gadafi bo raje storil samomor tako kot Hitler kot pa odstopil ali pobegnil,” je v intervjuju za švedski časopis Expressen dejal nekdanji libijski minister za pravosodje Mustafa Mohamed Abud Al Jeleil.
“Njegovi dnevi so šteti. Končal bo tako kot Hitler,” je dejal nekdanji minister. Al Jaleil je v istem intervjuju, ki so ga objavili v sredo dejal, da je teroristični napad nad Lockerbiejem obosojenemu teroristu Abdelbasetu Aliju Mohamedu al Megrahiju naročil sam Gadafi.
Gadafi, ki se kljub protestom, ki potekajo že deseti dan, vztrajno oprijema oblasti, postopoma izgublja nadzor nad svojo državo. Ljudska vstaja je namreč vse večja – v vzhodnem delu, vse od meje z Egiptom do mest, ki ležijo tudi do 700 kilometrov v notranjosti, je vojska že stopila na stran protestnikov. Osvoboditev iz vladarjevega železnega prijema tako slavijo tako imenovani narodni odbori v Bengaziju, Tobruku, Kufri, Derni, Bajdi in Cirenaici. Kot zadnja je 'padla' Zuvara, ki leži 120 kilometrov zahodno od prestolnice.
Bengazi je ob osvoboditvi preplavilo na tisoče srečnih protestnikov, ki so proslavljali prevzem oblasti. V zrak so spuščali rakete, hupali z avtomobili in v rokah vihteli zastave. Prebivalci so pridržali okoli ducat Gadafijevih plačancev in jih zaslišali. "So na varnem, zanje je dobro poskrbljeno,“ je povedal 50 -letni Imam Bugaighis, univerzitetni profesor, ki pomaga pri organizaciji komitejev, ki bodo odslej vodili mesto. Fotografije iz omenjenega mesta si lahko pogledate v spodnji fotogaleriji. Navodila iz Tripolija, naj izklopi elektriko, mesto ni izpolnilo.
Gadafi znova na državni televiziji
Gadafi je sicer danes znova oglasil na državni televiziji, tokrat po telefonu. Nagovoril je prebivalce mesta Al-Zavija. Kot je dejal, je situacija v Libiji drugačna od tiste v Egiptu in Tuniziji. “Ti ljudje so se uprli vladi, tu pa je oblast v rokah ljudi,” je dejal. “Lahko se pogovarjamo na miren način,” je dodal.
V svojem govoru je spet dejal, da so protestniki na drogah. Tokrat je dejal, da Al Kaida in Osama bin Laden protestnikom perejo možgane. Libijskim otrokom naj bi v pijačo mešali droge, prav tako učijo otroke nasilja. Apeliral je tudi na starše. “Vsak mora varovati svojo družino in skrbeti zanjo.”
Dodal je še, da ne more vsiliti volje ljudem, saj je le simbolni vodja. "Imam le moralno avtoriteto, tako kot kraljica Elizabeta." "Če ste srečni, da tako živite, je to vaša odločitev. Skrbite za svoje otroke. Najdite odgovorne, ki so vaše otroke spravili na ulice. Otrokom vzemite orožje," je še dejal.
Izrazil je sožalje družinam žrtev, ki so umrle v spopadih in pozval k miru.
Hudi spopadi v Misrati in Az-Zaviji
Gadafi, ki je na položaju že 41 let, pa ima še vedno nadzor nad Tripolijem. Prestolnica, od koder sicer ni posnetkov o realni situaciji, je močno zastražena. Po njej še vedno patruljirajo vladarjevi plačanci, ki naj bi prihajali iz Nigra in Čada. Ponoči se je proti središču mesta namenilo okoli deset tankov in več avtomobilov, natrpanih z Gadafijevimi podporniki, je za Al Jazeero po Skypu sporočila študentka medicine Sarah, ki živi na obrobju Tripolija. Opisala je, da na ulicah stojijo moški, oblečeni v vsakdanja oblačila, v rokah pa držijo meče. Z družino so se s pohištvom zabarikadirali v hišo, da možje ne bi vdrli. Iz bližine je slišati pridušeno bobnenje, je še dodala.
Po tem ko je ljudstvo prevzelo mesto Misrata, ki je manj kot 200 kilometrov oddaljeno od Tripolija, so Gadafiju zveste sile napadle protestnike in poskušale spet prevzeti nadzor nad mestom. Reuters poroča o več smrtnih žrtvah.
Gadafijevi plačanci so napadli tudi mesto Az-Zavija, ki leži 50 kilometrov zahodno od prestolnice. Očividec je za Al Jazeero potrdil, da so "Gadafijeve brigade" s protiletalskim orožjem ubile sedem ljudi in jih ranile 40. Libijski časopis Quiryna poroča o 10 žrtvah. Nek prebivalec mesta pa je za Al Jazeero dejal, da je vojska ubila 100 ljudi, 400 pa je ranjenih. Potrjenih informacij o številu žrtev ni. Zbombardirale so tudi minaret mošeje. Reuters pa poroča, da je vojska močno okrepila svojo prisotnost v mestu, okoli njega pa postavila kontrolne točke. "Slišati je streljanje, ljudje z orožjem v rokah tečejo po ulicah," je opisal očividec. O spopadih poročajo tudi iz mest Saba na jugu in Sabrata blizu Tripolija.
Na YouTubu se je pojavil spodnji posnetek, za katerega se sicer ne ve, ali je pristen. Prikazuje, kako protestniki v Tripoliju zažigajo policijsko postajo.
Ljudski odbor za splošno varnost je protestnike pozval, naj predajo orožje in ponudil denarno nagrado tistim, ki bodo izdali imena njihovih vodij. "Tistega, ki bo odložil orožje in pokazal obžalovanje, ne bomo kazensko preganjali. Državljane pozivamo k sodelovanju in informiranju o tistih, ki jih vodijo in jim zagotavljajo dostop do denarja, opreme in opojnih substanc!" so povedali v izjavi za državno televizijo.
Obama je molčal, dokler so bili Američani v nevarnosti
Na temo krize v Libiji je prvič spregovoril ameriški predsednik Barack Obama, ki se – kot poročajo ameriški mediji – doslej ni oglasil, ker je želel počakati, da se Američani umaknejo iz Libije na varno, čeprav je državna sekretarka Hillary Clinton napade na protestnike proti Gadafijevem režimu že večkrat obsodila. Obama sicer ni niti zahteval Gadafijevega odstopa s položaja niti ni navedel, kako bi lahko ZDA ukrepale proti Libiji. Dejal pa je, da je člane svojega sveta za nacionalno varnost naprosil, da mu pripravijo paleto možnosti za soočenje s to krizo.
Nasilno zatiranje mirnih demonstracij je označil za kršitev mednarodnih norm in zahteval, da se nasilje nemudoma konča. Izrazil je ogorčenje zaradi trpljenja in prelivanja krvi, ki je zanj nesprejemljivo, ob tem pa poudaril potrebo, da mednarodna skupnost nastopi enotno in usklajeno. State Department je že pred tem sporočil, da med drugim razmišljajo o možnosti zamrznitve premoženja Gadafija in njegove družine v tujini, kongresniki pa zahtevajo tudi prepoved vojaških poletov nad Libijo.
Švica pa je danes odredila takojšnjo zamrznitev vsega morebitnega premoženja libijskega Gadafija in njegovih bližnjih v Švici, je sporočilo švicarsko zunanje ministrstvo.
"Švicarska vlada najostreje obsoja nasilje, ki ga libijski voditelj uporablja proti svojemu ljudstvu," je dodalo ministrstvo in poudarilo, da so odločitev sprejeli v luči razvoja dogodkov.
Med naftnimi družbami pa se je razširila govorica, da je Gadafi mrtev. A Washington je že sporočil, da govoricam ne verjame.
Ban Ki Mun: Gadafi, kaj ti je bilo tega treba?
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun, ki se je iz Los Angelesa predčasno vrnil v New York, je poudaril, da je vedno znova in znova obsojal dejanja libijskih oblasti. Vprašal se je, zakaj je bilo Gadafiju tega treba, in tudi on izpostavil potrebo po enotnem nastopu mednarodne skupnosti pri zagotavljanju takojšnje in mirne tranzicije v Libiji.
Obsodil je napade na civiliste in jih označil za kršitev mednarodnega prava ter morebitne vojne zločine. Zavzel se je, da morajo biti odgovorni za prelivanje krvi nedolžnih kaznovani, in pozdravil odločitev Sveta ZN za človekove pravice, da skliče na to temo posebno zasedanje v petek v Ženevi.
Ban je še pozdravil izjavo Varnostnega sveta ZN o Libiji ter odločitev Arabske Lige, da suspendira članstvo Libije, in spomnil, da je bil takšen korak zaradi notranjega položaja države članice sprejet prvič doslej. Evropske in afriške države je pozval, naj ne zavračajo beguncev iz Libije.
'Ta moški je izgubil smisel za humanost'
Skupno izjavo so posredovale tudi tunizijske, alžirske in maroške opozicijske stranke, ki so svoje vlade pozvale k ukrepanju. “V tem trenutku naši libijski brati preživljajo agonijo. Pod streli težkega orožja je padlo na stotine ljudi. To je nekakšna industrija iztrebljanja! Moramo se ji postaviti po robu in storiti vse, da masaker ustavimo. Gadafi je sposoben vsega: ščuva plemena drug proti drugemu, uporablja tuje plačance ... Ta moški je izgubil občutek za humanost," so zapisali.
Gadafijeva družina: Življenje v Tripoliju je normalno
V bran svojemu očetu so v sredo stopili Gadafijevi otroci, medije – čeprav brez specifičnih imen – pa so obtožili netočnega poročanja o razmerah v Libiji. "Libijci so žrtve največje potegavščine," je na državni televiziji poudaril Gadafijev sin Saif al Islam Gadafi. Znova je zavrnil navedbe, da naj bi vojska v minulih dneh z letali napadla protestnike, in zatrdil, da je šlo za napade na skladišča streliva, da to ne bi prišlo v roke upornikov. Medije in mednarodne organizacije je povabil, naj si v petek pridejo pogledat razmere v Tripoliju. "Življenje tu poteka normalno," je dodal.
Saadi Gadafi, tretjerojenec libijskega voditelja, pa je zatrdil, da je na 85 odstotkih libijskega ozemlja "zelo mirno in zelo varno" ter poudaril, da bo njegov oče ostal "veliki oče" oblasti tudi po vstaji v Libiji. Na televiziji je nastopila tudi Gadafijeva hči Aiša, ki je zavrnila govorice, da naj bi z letalom pobegnila iz države in poskušala pristati na Malti.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.