Tujina

Trije mirovniki na prostosti

New York/Bagdad, 23. 03. 2006 08.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Koalicijske sile v Iraku so po treh mesecih osvobodile enega britanskega in dva kanadska aktivista.

Kember (v sredini) na protivojnih protestih v Londonu leta 2005
Kember (v sredini) na protivojnih protestih v Londonu leta 2005 FOTO: Reuters

Norman Kember, James Loney in Harmeet Singh Sooden so trije izmed štirih krščanskih mirovnih aktivistov, ki so jih lani novembra ugrabili v Bagdadu. 

Kember je v relativno dobrem zdravstvenem stanju, medtem ko so preostala dva odpeljali v bolnišnico, so po navedbah britanskega zunanjega ministra Jacka Strawa sporočili britanski diplomatski viri v Iraku.

Četrtega iz skupine ugrabljenih, ameriškega državljana Toma Foxa, so pred dvema tednoma našli mrtvega v Bagdadu. Ugrabljeni so bili člani nevladne organizacije Christian Peacemaker Teams.

Bomba ubila 25 ljudi

V samomorilskem napadu avtomobila bombe pred vhodom v centralo protiteroristične enote v Bagdadu je medtem umrlo najmanj 25 ljudi, še več pa je ranjenih.

V vrsti bombnih napadov v Bagdadu in Babilonu kakih 60 kilometrov od iraške prestolnice pa je bilo skupaj ubitih še vsaj deset iraških policistov, prek 40 oseb pa je bilo ranjenih.

Iraški vojaki so zaprli cesto, ki vodi do prizorišča eksplozije
Iraški vojaki so zaprli cesto, ki vodi do prizorišča eksplozije FOTO: Reuters

Nizka kazen za sadista

Zapori v Abu Graibu, kjer so se dogajale zlorabe
Zapori v Abu Graibu, kjer so se dogajale zlorabe FOTO: Reuters

Vojaška porota v ameriškem oporišču Fort Meade v zvezni državi Maryland je v sredo 24-letnemu podčastniku Michaelu Smithu iz Floride izrekla presenetljivo nizko šestmesečno zaporno kazen, potem ko ga je v torek spoznala krivega zlorab ujetnikov v zloglasnem iraškem zaporu Abu Graib. Smithu je sicer grozilo do osem let in pol zapora.

Brez obžalovanja

Tožilstvo je od porote pred izrekom kazni zahtevalo, naj Smitha obsodi na najmanj tri leta zapora, ker je s svojim ravnanjem omadeževal podobo ameriške vojske in ZDA po svetu.

Podčastnik se je branil, da je le izpolnjeval ukaze nadrejenih, ki so mu naročili, naj omehča ujetnike, da bodo bolj zgovorni na zaslišanjih.

Po nizki kazni ni pokazal nobenega obžalovanja in je dejal, da so bila njegova dejanja ustrezno trda, poleg tega pa je še izrazil obžalovanje, da ni dobil ukazov črno na belem, da bi to lahko predstavil na sodišču.

Smith je zapornike zlorabljal in mučil s svojim službenim psom, črnim belgijskim ovčarjem, ki ga je naščuval, da je renčal in lajal na preplašene ujetnike. Smith je med drugim celo izuril psa, da je lizal kikirikijevo maslo s spolovila moškega ujetnika in s prsi ženske ujetnice. Poleg tega je tekmoval s kolegom, ki mu bodo sodili konec maja, kdo bo bolj prestrašil ujetnike. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.