Požar, ki je v nedeljo popolnoma uničil majhno, skromno hiško v Sredmi nad Bresternico, je prizadel kar dve družini. Lastnico hiše in najemnike, tričlansko družino, ki je ostala brez vsega.
21-letna hči Teja Kranjc pripoveduje, da je v hiši zgorelo vse, rešiti pa jim je uspelo le nekaj najnujnejših oblek. Hišo so vzeli v najem pred približno petimi leti, kasneje pa so vanjo vlagali tudi sami. Ob hiši so skrbeli še za veliko zemljišče in številne živali. Sosedi razlagajo, da gre za dobro družino, ki si je nedolgo nazaj komaj opomogla. Ker hiša ni bila zavarovana, so ostali brez celotnega premoženja, lastnica pa brez hiše.
Branko Potočnik, predsednik Združenja družb za nepremičninsko posredovanje, pojasnjuje, da v primeru, da hiša ni zavarovana, lastnik seveda ostane brez nepremičnine, najemnik pa brez vseh svojih stvari. "Zakonskega pravila, da bi bilo zavarovanje nepremičnine, če jo oddajamo, obvezno, ni," še pojasni Potočnik. Dodaja, da je samo po sebi umevno, da moraš zavarovati svojo lastnino, če jo oddajaš, še posebej, če jo oddajaš na trgu nekomu tretjemu, ki to lastnino uporablja. "Enako je smotrno tudi pri najemniku, da dragocene zadeve in druge stvari zavaruje," še pove.
A tu ne gre za iskanje krivca. Če bi lahko, bi vsi obrnili čas nazaj in zavarovali svoje imetje. Če jim seveda finance to dopuščajo. Mnogim žal ne. A ta družina si želi le eno, ostati tukaj. Člani družine Kranjc povedo: "Ker smo podnajemniki, smo se z najemnico pogovarjali, da bi hišo spravili nazaj v red, da bi lahko spet zaživeli tu."
Kako se bodo na koncu odločili in kakšen dogovor bodo sprejeli z lastnico, ki ji je prav tako hudo, je njihova odločitev. Preko Rdečega križa pa se je že začela akcija zbiranja sredstev za bivanje, za nabavo šolskih potrebščin ter tudi za nabavo oblačil in vseh življenjsko pomembnih stvari.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.