Nekdanji hrvaški premier Ivo Sanader je danes vendarle znova stopil pred preiskovalnega sodnika v Salzburgu, a se je soočil le "s pavšalnimi obtožbami, ki pa jih je vse zavrnil", je povedal njegov avstrijski odvetnik Werner Suppan. O izročitvi še ni bilo govora, je povedal.
Kot je pojasnil Suppan, bo o morebitnem poenostavljenem postopku izročitve Sanaderja Hrvaški mogoče govoriti šele pri drugi obravnavi pripora čez 14 dni. Sicer ga dobro obravnavajo in "nima nobenih pritožb", je še povedal odvetnik.
Sanader je prvič pred preiskovalnega sodnika stopil v soboto in slednji mu je podaljšal pripor za 14 dni. Zaslišanje se je nadaljevalo danes. Toda tudi danes ni bilo nobene razprave o kakih podrobnostih, je opisal Suppan.
Hkrati je odvetnik tudi poudaril, da ima Sanader "resničen interes sodelovanja s hrvaškimi oblastmi", torej da ne namerava nasprotovati izročitvi. Kljub temu Suppan dvomi, da bi lahko prišlo do izročitve pred drugo obravnavo o odpravi pripora čez 14 dni.
Prav tako je odvetnik poudaril, da Sanader zanika vse očitke, da je bil na begu. Kot pravi, se je s tožilstvom dogovoril za srečanje na meji s Hrvaško, toda do tja ni prišel, ker so ga prej prijeli v okolici Salzburga.
Sicer na tožilstvu v Salzburgu še vedno čakajo na hrvaško zahtevo po izročitvi Sanaderja. Dokumentacija naj bi v Salzburg prišla najpozneje v torek, je pojasnila tiskovna predstavnica tamkajšnjega tožilstva Barbara Feichtinger. In tedaj bo tožilstvo pripravilo tudi novinarsko konferenco o primeru, je nakazala.
Feichtingerjeva je medtem tožila tudi zaradi velikih pritiskov hrvaških novinarjev o novicah glede Sanaderja. Pred zgradbo sodišča v Salzburgu namreč vztraja kakih 20 hrvaških novinarjev, ki z vprašanji dobesedno oblegajo vsakogar, ki pride iz stavbe.
Novinarje, ki so v mrazu in snegu čakali pred sodiščem, je s toplim čajem pogostil Mijo Barišić, prebivalec Salzburga, ki je včeraj želel govoriti s Sanaderjem in mu ponuditi svojo pomoč. ''V soboto sem prišel pred zapor in vprašal, ali lahko Sanaderju prinesem britvice, hrano, pijačo ali kar koli, kar bi potreboval. Vseeno je v zaporu, moje versko prepričanje pa je, da je treba obiskati tudi človeka, ki je v zaporu,'' je povedal Barišić, ki je tudi danes prišel pogledat, kaj se dogaja z ''bivšim voditeljem'', kot je rekel.
Sanaderju zamrznili premoženje
Vodja Urada za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) Dinko Cvitan je v pogovoru za hrvaško Novo TV povedal, da so Sanaderju zamrznili vse premoženje. In ne le to, premoženje so zamrznili vsem ožjim družinskim članom.
Ob tem je Cvitan tudi zanikal, da so odtekale informacije in da je zaradi tega Sanaderju uspel pobeg iz Hrvaške. Zanikal je tudi trditev novinarja, da je vsa država vedela, kaj se pripravlja.
Trije mogoči scenariji
Kaj se bo zgodilo s Sanaderjem, je zdaj odvisno od njega, vsekakor pa obstajajo tri možnosti, in kot piše Večernji.hr, se pri Sanaderju lahko vse zgodi. Prva možnost je seveda ta, da Sanader privoli v izročitev, tako bi v roku enega tedna pa do enega meseca končal v zagrebškem zaporu Remetinec. To odločitev naj bi bivšemu premierju svetoval njegov odvetnik Veljko Miljević.
Če Sanader ne bi privolil v izročitev, bi sledila pravna bitka, ki bi lahko trajala tudi dve leti, medtem pa bi Sanader lahko bil celo na svobodi v Avstriji, če bi plačal milijonsko varščino seveda. Prav tako bi moral dokazati, da ga hrvaško tožilstvo obtožuje zaradi političnih pritiskov, in ne zato, ker bi res izčrpaval državna podjetja. To je najverjetnejša možnost, ki jo bo Sanader izbral, je prepričan zagrebški odvetnik Zvonimir Hodak. ''Težko se je upreti možnosti, da ostaneš na svobodi, če se ti ta ponudi, pa čeprav plačaš zanjo velike vsote,'' pravi.
Obstaja tudi tretja možnost, in sicer da bi Sanader posredoval dokaze o aferi banke Hypo in tako pomagal avstrijskim oblastem, da razkrinkajo vse vodilne vpletene in njihove politične zveze. V zameno bi Sanader prejel politični azil ali status priče.
Za Sanaderja bo zahteval 15 let
Hrvaški vrhovni državni tožilec Mladen Bajić je že napovedal, da bo za bivšega premierja zahteval maksimalno kazen do 15 let zapora, piše Jutarnji list. Hrvaška zakonodaja namreč ne predvideva večje kazni za kazniva dejanja zlorabe položaja in pooblastil ter združevanja zaradi storitve kaznivega dejanja. Tudi če bi se proti Sanaderju začeli novi postopki, bi mu sodišče na koncu dosodilo enotno kazen, ki bi spet trajala največ 15 let zapora.
Spomnimo ...
Kot je znano, je Sanader trenutno v salzburškem zaporu, kamor so ga pripeljali po tem, ko so ga v petek prijeli v avtomobilu na eni izmed cestninskih postaj. Med prijetjem je bil z njim v avtomobilu tudi njegov brat, ki je povedal, da sta bila na poti v Zagreb, ko so ju prestregli avstrijski policisti.
Sanader je včeraj že stopil pred dežurnega preiskovalnega sodnika, kjer se je legitimiral, sodnik pa mu je odredil 14-dnevni preiskovalni pripor. V zaporu je Sanaderja pregledala medicinska sestra, premier pa je zdrav in v dobri formi. Zaprosil je le za zdravila, ki jih sicer redno jemlje.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.