Leta 2007 naj bi v povezavo vstopili še Bolgarija in Romunija, dve državi, ki se s petnajsterico o članstvu že pogajata, vendar pa sta iz kroga kandidatk za prvi val širitve zaradi prenizke ravni pripravljenosti izpadli že lani.
Bolgarija in Romunija sta si leto 2007 kot ciljni datum zastavili sami in pristopna pogajanja potekajo na podlagi tega roka, prav tako ta časovna perspektiva velja za uresničevanje pogajalskih zavez, je sicer v svojem strateškem dokumentu Proti razširjeni uniji danes zapisala Evropska komisija, ki bo obe državi na poti za dosego cilja tudi močno podpirala.
Komisija je danes za obe omenjeni državi pripravila tudi redna letna poročila o napredku, kjer je njuna prizadevanja ugodno ocenila. Za obe je navedla, da izpolnjujeta politična merila za članstvo, za Bolgarijo je prvič navedla tudi, da je delujoče tržno gospodarstvo. Na obeh področjih sicer državi še čaka precej dela, prav tako tudi pri usklajevanju z evropsko zakonodajo.
Komisija je sicer še napovedala, da bo za obe državi do decembrskega vrha EU v Koebenhavnu, na katerem naj bi Unija s preostalimi desetimi državami, s katerimi se pogovarja o članstvu, sklenila pristopna pogajanja, pripravila natančnejši časovni načrt za njuno pot v EU.
Turčija še ne izpolnjuje pogojev
Komisija tudi za Turčijo, najstarejšo prosilko za članstvo v EU, ni predložila s strani Ankare sicer močno zaželenega datuma za začetek pristopnih pogajanj. Skozi ustavne reforme je država sicer naredila opazen napredek v smeri izpolnjevanja političnih meril za članstvo, kar je pogoj za začetek pristopnih pogajanj, vendar pa so potrebna še precejšnja nadaljnja prizadevanja, je ocenila komisija.
Država mora napredovati tudi pri izpolnjevanju gospodarskih meril za članstvo in pri usklajevanju s pravnim redom unije, ugotavlja komisija. Da bi ji to olajšala, se je komisija danes zavzela za okrepljene predpristopne priprave Turčije, ki bi jih bilo potrebno podpreti tudi s precejšnjimi finančnimi sredstvi. Komisija je napovedala, da bo za 60-milijonsko muslimansko državo pripravila tudi prenovljeno pristopno partnerstvo, ki naj bi ji omogočilo hitrejši napredek pri približevanju zakonodaje.