
68-letni Londončan Hemant Lakhani, trgovca z orožjem, ki je priprt brez možnosti varščine, so prijeli v torek v hotelu blizu letališča Newark v New Jerseyju, ko je skušal ameriškemu agentu pod krinko - izdajal se je za pripadnika teroristične mreže Al Kaida - preprodati rusko protiletalsko raketo, s čimer so končali 18-mesečno skupno operacijo ameriških, ruskih in britanskih tajnih služb.
"Zjutraj so teroristi, ki so grozili Ameriki, izgubili zaveznika," je na novinarski konferenci povedal tožilec iz New Jerseyja Christie. Ameriške pravosodne oblasti so aretacijo označile kot "neverjetno zmagoslavje" v vojni proti terorizmu.
Preprodajalca so zasačili na začetku poslov
Kot je še povedal tožilec Christie, je Lakhani na ameriško ozemlje ilegalno prinesel raketo zemlja-zrak in njen raketomet "z natančnim ciljem zadeti ameriško civilno letalo med letom". Obtožili so ga zaradi podpore teroristične dejavnosti, je dodal tožilec. Izrazil je tudi mnenje, da je bila omenjena raketa le prva pošiljka. Lakhani naj bi namreč svojim sogovornikom povedal, da je pripravljen dobaviti še "50 drugih raket". "Za to je od nas zahteval 500.000 dolarjev," je dodal Christie. Lakhanijev odvetnik po zaslišanju svojega klienta obtožnice ni želel komentirati.
Po aretaciji Lakhanija so agenti FBI prijeli še dva njegova sodelavca. Enega, ki so ga v torek prijeli v New Yorku, so ameriške oblasti obtožile, da je finančno pomagal pri Lakhanijevem poskusu prodaje rakete. Še enega osumljenca za isto zadevo naj bi še danes po lokalnem času zaslišalo sodišče na Manhattnu.
Agentom FBI skušal preprodati ruske rakete
Lakhani, trgovec z orožjem, je skušal ameriškemu agentu pod krinko - izdajal se je za pripadnika teroristične mreže Al Kaida - preprodati rusko protiletalsko raketo. Rusko raketo tipa SA-18/igla naj bi Lahkani v ZDA pretihotapil z ladjo.
Po navedbah časnika New York Times naj bi skušal Lakhani v Moskvi kupiti več prenosnih protiletalskih raket tipa SA-18/igla, ki jih je moč izstreliti z rame, pri tem pa je pritegnil pozornost ruskih obveščevalcev. Ti so obvestili svoje ameriške kolege in stekla je obsežna mednarodna tajna operacija.
Agent FSB pod krinko je najprej Lakhaniju prodal raketo, ta pa jo je z ladjo pretihotapil v ZDA - sicer pod nadzorom ameriških in ruskih obveščevalcev. Tudi raketa naj ne bi bila prava, temveč le šolska kopija, ki pa je pravzaprav delovala kot prava, le da je ni moč izstreliti. V hotelu pri letališču v Newarku se je Britanec nato srečal s kupcem, domnevnim pripadnikom Al Kaide, ki pa je bil dejansko agent FBI pod krinko, še navaja NYT. V operaciji naj bi poleg FBI in FSB sodelovala tudi britanska tajna služba MI-5.
Lakhani ni povezan s teroristi
Lakhani naj sicer ne bi bil neposredno povezan s kako znano teroristično organizacijo, vendar pa je FBI poudaril, da je bil dogovor med Lakhanijem in agentom FBI pod krinko pogojen s tem, da lahko raketa sestreli potniško letalo. Pogovori naj bi tekli predvsem o tem, ali bi bilo mogoče sestreliti tudi letalo ameriškega predsednika Air Force One, ki je branjeno s protiraketnim obrambnim sistemom. Po navedbah strokovnjakov je mogoče z raketo SA-18/igla sestreliti vse, kar leti pod višino 3000 metrov, raketa pa sledi infrardečemu sevanju letalskih motorjev in segretih delov letal.