
Domnevni prekupčevalec z orožjem Rus Viktor Bout, znan tudi kot "Trgovec s smrtjo", je na tajsko sodišče prispel oblečen v neprebojni jopič. V spremstvu skupine policijskih komandosov so ga iz pripora pripeljali na zaslišanje, ki bi lahko odprlo možnosti za njegovo izročitev ZDA. Vendar se to ni zgodilo.
Zakaj? Tajsko sodišče je namreč zavrnilo možnost, da bi ovrgli nove obtožbe zoper Bouta. Z odločitvijo sodišča 20. avgusta je bila sicer njegova izročitev omogočena, vendar so ZDA nato prišle na dan z novimi obtožbami. Po tajskih zakonih se ima obtoženec pravico pritožiti oziroma nasprotovati novim obtožbam, kar je Bout – z namenom, da zavlačuje z izročitvijo – tudi naredil.
Nove obtožbe se sicer nanašajo na pranje denarja in goljufijo.
Navdihnil je film
Boutov primer, ki naj bi navdihnil tudi hollywoodski film Gospodar vojne, je sicer pahnil Tajsko v neprijeten položaj, ko mora iskati ravnovesje med dvema velesilama – ZDA in Rusijo. ZDA so bile vedno tesen zaveznik te države, vendar si Bangkok želi ohraniti tesne vezi z Rusijo, ki je pomemben gospodarski partner.
Ogorčena Moskva je najprej razglašala, da so poskusi izročitve politično motivirani, in zagotavljala, da bo naredila vse v svoji moči, da Bouta pripelje domov, vendar zdaj nič ne kaže, da se bo to zgodilo.
Bout, znan tudi kot "Trgovec s smrtjo", je obtožen kovanja zarote in umora ameriškega državljana ter podpiranja tuje teroristične organizacije. Z ameriškimi agenti, ki so na Tajskem delovali pod krinko upornikov kolumbijske marksistične skupine FARC, naj bi se dogovoril, da jim nabavi za več milijonov dolarjev orožja. Poleg tega naj bi orožje in drugo vojaško opremo pošiljal v vse dele sveta, od Afrike in Južne Amerike do Bližnjega vzhoda, s tem pa podpiral vrsto konfliktov – v Afganistanu, Angoli, Demokratični republiki Kongo, Liberiji, Ruandi, Sierri Leone in Sudanu. Če bo spoznan za krivega, ga lahko doleti tudi dosmrtna ječa.
Tajsko sodišče je lani sicer razsodilo, da nima pristojnosti izročiti Bouta, saj FARC na Tajskem ni na seznamu terorističnih skupin (medtem ko v ZDA je). Po vložitvi pritožbe je sodišče ponovno razsojalo in odločilo, da je izročitev mogoča, a se je nato zaradi novih obtožb zapletlo.
Že pred prihodom na sodišče so novinarji Bouta vprašali, ali pričakuje pošteno sojenje v ZDA. “Ne. Seveda ne,” je odgovoril 43-letni nekdanji sovjetski vojaški pilot.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.