Drugo največje novozelandsko mesto Christchurch so tudi danes stresli številni popotresni sunki, ki so povzročili še dodatno škodo in prisilili oblasti, da so podaljšale izredno stanje, potem ko je državo prizadel najhujši potres v zadnjih 80 letih. Več kot 20 popotresnih sunkov, najmočnejši je bil 4,8 stopnje, je iz že tako poškodovanih stavb pometalo na ceste številne opeke.
Kljub prvim ocenam, da bo popravilo škode stalo 1,4 milijarde ameriških dolarjev, pa to na finančne trge ni kaj dosti vplivalo, saj so mu sledili številni premiki na trgu, kar je povišalo vrednost novozelandskega dolarja in znižalo vrednost dolga.
Novozelandski premier John Key je sporočil, da je najmanj 100.000 domov, skoraj dva od treh, v regiji poškodovanih. ''Škoda vidne infrastrukture je očitna, kar nekaj časa pa bo potrebnega, da bomo videli, koliko škode je potres naredil podzemni infrastrukturi,'' je povedal.
Skoraj vsa regija ima tudi spet pitno vodo in električno energijo, okoli 200 oseb pa še vedno ostaja v zasilnih zatočiščih. Regijo je od potresa prizadelo več kot 100 popotresnih sunkov, najmočnejši je bil 5,4 stopnje, ki je povzročil dodatno škodo, zaradi tega pa so do srede zaprli tudi finančno središče v mestu Christchurch.
Epicenter potresa je bil okoli 20 kilometrov zahodno od Christchurcha, mesta z okoli 350.000 prebivalci. Seizmologi so sporočili, da vse kaže, da so potres sprožila neznana gibanja. ''Pred tem ni bilo v naravi nič takšnega, kar bi nakazovalo na to, da se pod zemljo nekaj dogaja,'' je povedal Kelvin Berryman in dodal, da je potres povzročil 22 kilometrov dolgo razpoko v zemlji, ponekod globoko do štiri metre.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.