Močan potres z magnitudo 6,1 je stresel Grčijo. Žarišče potresa je bilo v bližini Krete, 44 kilometrov od mesta Kissamos, na globini 70 kilometrov. Tresenje tal se je čutilo tudi v Atenah, več kot 240 kilometrov od žarišča, so sporočili iz Evropsko-mediteranskega seizmološkega centra (EMSC).
"Čutil sem tresenje, nisem pa opazil nobene škode. Ljudje so nemudoma stekli na ulice," je na družbenem omrežju Twitter objavil neki domačin. "Stresla se je vsa Kreta," je po poročanju Daily Maila dejal neki drug otočan. Po nekaterih podatkih naj bi del prebivalcev evakuirali, o ranjenih pa za zdaj ne poročajo.
"Potres je bil močan, stresel se je ves otok, a za zdaj ni poročil o škodi," je za grško nacionalno televizijo potrdil tudi guverner Krete Stavros Arnaoutakis. Potres so čutili v celotnem južno-vzhodnem predelu celinske Grčije.
"Trajalo je kar nekaj časa. Bil sem zunaj in lahko sem slišal, kako pokajo balkoni," je dogajanje opisal neimenovan prebivalec Krete. "Najmočnejši potres, kar sem jih kadarkoli čutil. Strašljivo je bilo, kako so se tresle hiše ... Zdelo se je, kot da se ne bo nikoli nehalo. To so bile zelo dolge sekunde," pa tuji mediji navajajo pripovedi domačinov. Po njihovih navedbah naj bi evakuirali tudi univerzo.
Vozniki, ki so bili v času potresa na cesti, pripovedujejo, da so se njihova vozila zibala, spet nekateri pa pravijo, da so čutili dva krajša potresna sunka.
"Bilo je zelo močno, kar nekaj časa smo se zibali naprej in nazaj," pa je po poročanju Daily Maila je dejal George Kominos, podžupan otoka Kitera. "Zaenkrat ni poročil o škodi ali ranjenih," je dejal in dodal, da so zaprte šole in druge javne ustanove, saj želijo preveriti, če je na njih nastala kakšna škoda. Predstavniki civilne zaščite sicer trdijo, da ni razloga za skrb, popotresni sunki pa naj bi bili malo verjetni.
Po prvih podatkih naj potres ne bi imel veze z včerajšnjim tresenjem tal v Albaniji, kjer pod ruševinami še zmeraj iščejo morebitne preživele. To potrjuje tudi seizmolog Stephen Hicks, ki pravi, da sta žarišči potresov predaleč narazen, da bi bil 'grški' posledica oziroma popotresni sunek 'albanskega'. "Povezanost je sicer možna, toda malo verjetna," izpostavlja Hicks.
Seizmolog prav tako ne pričakuje, da bi sledili kakšni močnejši popotresni sunki, priznava pa, da sta južna in jugovzhodna Evropa trenutno "na udaru burnega seizmološkega dogajanja".
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.