V Franciji, natančneje v Provansi, že 11 let živi tudi Biljana Arivukovič, ki je za 24ur.com povedala, da imajo v Franciji trenutno težave predvsem z gorivom: "Pretekli teden so bile v mestu zaprte tri bencinske postaje od petih. Tako da je zelo težko priti do goriva. Morala sem iti v sosednje mesto." Dodaja, da je stanje isto po vseh Franciji: "Morda je še malo huje na severu države, ker vse prihaja od spodaj."
Tudi prazne trgovinske police v zadnjih tednih niso v Franciji nič nenavadnega. Biljana pravi, da police v Leclercu še niso tako zelo prazne, "ampak če pogledamo Carrefour ali pa manjše trgovine, se dejansko vidi pomanjkanje", izdelkov na policah je bolj malo. Tudi cene nekaterih izdelkov so se povišale. "Prejšnji teden je na primer paradižnik stal malo več kot sedem evrov. Nabili so cene."
Biljana dela s starejšimi osebami, ki pa so po njenih besedah "bolj ležerni" glede večtedenskih protestov in tudi nasilja, ki jih spremlja. Ostali pa se bojijo, nekateri pravijo, da se ne bo "dobro končalo," še dodaja.
Protestniki sedaj med drugim zahtevajo tudi zvišanje minimalne plače: "Največji problem je to, da je nova ministrica najmanjšo zajamčeno plačo z januarjem povečala na 1210 evrov, sindikalisti oziroma rumeni jopiči pa zahtevajo 1300."
A demonstracije rumenih jopičev so že zdavnaj prerasle protest proti zvišanju trošarin na gorivo – rumeni jopiči se sedaj na ulice podajajo zaradi nezadovoljstva s predsednikom Macronom. Tudi Biljana sama opiše nekaj primerov nezadovoljstva, kot je na primer prenova parketa v Elizejski palači, ali pa izgradnja zasebnega bazena v rezidenci francoskih predsednikov Fort de Brégançon v Varu. "Vsak njegov polet stane 20.000 evrov," še pravi.
Gibanje rumenih jopičev se bo tako še nadaljevalo, dokler Macron "ne bo odstopil ali pa se resnično držal tega, kar je obljubil."
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.