Italijanska obalna straža je minuli konec tedna v manj kot 48 urah iz Sredozemskega morja rešila skoraj 6000 beguncev, ki so skušali doseči Evropo. To je ena najvišjih številk za konec tedna v zadnjih nekaj letih, zato je obalna straža vedno bolj zaskrbljena, da nedavne tragedije in nevarnost poti ne odvračajo prebežnikov.
Obalna straža je v soboto in nedeljo naštela 5800 migrantov, od tega 3650 v soboto in 2150 v nedeljo. Vseeno pa ne gre za rekorden konec tedna, saj to še vedno ostajata 12. in 13. april, ko so rešili okoli 6500 ljudi.
Ne le smrti, tudi novo življenje
Na dveh čolnih so našli tudi trupla osmih migrantov, za katere ni jasno, kako so umrli. Še dva človeka pa sta utonila med gnečo, ki je nastala ob reševanju.
Reševanja niso zaznamovale samo smrti. Med reševanjem prebežnikov se je na ladji italijanske mornarice namreč rodil otrok.
Nata bimba su nave Bettica #MarinaMilitare durante i soccorsi ai numerosi migranti - @Cisiamocisom @Fondazione_Rava pic.twitter.com/07La1SQp6Q
— Marina Militare (@ItalianNavy) May 4, 2015
17 reševalnih operacij
Prebežnike so z lesenih in gumijastih čolnov rešili v 17 ločenih operacijah, ki jih je koordinirala italijanska obalna straža, v njih pa so poleg nje sodelovali italijanska vojska, francoska ladja, ki je posredovala v imenu Agencije za vodenje operativnega sodelovanja na zunanjih mejah Evropske unije (Frontex), trgovske ladje ter plovilo organizacije MOAS (Migrant Offshore Aid Station).
V problem okrepljenih tokov beguncev iz Severne Afrike se je dejavno vključila tudi libijska obalna straža, ki je v nedeljo prestregla pet čolnov s skupno 500 prebežniki in jih vrnila nazaj na svoje ozemlje. Okoli 50 prebežnikov pa je doseglo italijanski otok Lampeduso. Migranti naj bi bili večinoma državljani afriških držav.
Dva tedna po tem, ko je v najhujši mediteranski tragediji umrlo 800 prebežnikov, se tok ljudi, ki obupano želijo doseči boljše življenje v Evropi, povečuje, saj tihotapci izkoriščajo mirnejše morje. Italijanska obalna straža je sicer že v nedeljo opozorila, da bi v prihodnjih dneh zaradi relativno ugodnega pomladanskega vremena in mirnega morja lahko prišlo do povečanega števila poskusov prečkanja Sredozemskega morja.
Letos je v želji prečkanja Mediteranskega morja umrlo že najmanj 1.750 ljudi, kar je 30-krat več kot v istem času lani, ko je umrlo 96 ljudi.
V preiskavi na enem izmed italijanskih sodišč so ugotovili, da tihotapci s prevažanjem prebežnikov zaslužijo okrog 80.000 evrov na ladjo.
Za MOAS je bilo to prvo letošnje reševanje
MOAS je v izjavi za medije sporočil, da so v nedeljo z ladjo M. Y. Phoenix, ki jo upravljajo skupaj z Zdravniki brez meja (MSF), rešili 369 prebežnikov. 20-članska posadka, ki vključuje ekipo upravljavcev brezpilotnih letal s kamero, strokovnjake za iskanje in reševanje ter zdravnike, se je v nedeljo popoldan podala na svoje prvo letošnje reševanje. Med rešenimi prebežniki je bilo mnogo nosečih žensk in 45 otrok, vključno z dojenčki.
"Nič ne te more pripraviti na pogled na 369 ljudi, natrpanih na ribiško ladjo," je povedal Christopher Catrambone, ki je skupaj s svojo ženo Regino ustanovil MOAS. "Ljudje, ki smo jih rešili, so bili tako tesno nagneteni, da so imeli noge čisto stisnjene in so se ob rešitvi komaj premikali. Še po nekaj urah reševanja je bilo na ladji toliko ljudi, da se je zdelo, kot da nismo rešili še nikogar, ladja je bila še vedno polna," je opisal reševanje.
"Danes smo pomagali rešiti življenja še 104 pribežnikom," je povedal Will Turner, koordinator Zdravnikov brez meja. "Ladja je tako natrpana, da med rešenimi pribežniki, ki so ponoči prespali na ladji, ni bilo niti centimetra prostora. Obseg krize je srce parajoč. Želim si, da bi lahko storili več," je dodal.
Italijani letos pričakujejo 200.000 beguncev
Pritisk beguncev se vse bolj povečuje tudi zaradi kaosa v Libiji, kar tihotapci z ljudmi spretno izkoriščajo in služijo na račun prebežnikov, ki iščejo boljše življenje v Evropi. Na italijanskem notranjem ministrstvu ocenjujejo, da bo letos skušalo Italijo doseči okoli 200.000 beguncev ali kakih 30.000 več kot v lanskem letu.
Toda pot iz Libije preko Sredozemskega morja, večinoma do Italije, je ena najbolj nevarnih za begunce. Glede na poročilo organizacije Amnesty International je pri poskusu prečkanja morja od januarja do marca letos umrl eden od 23 migrantov, ki so se skušali prebiti v Evropo.
EU ne ve, kaj storiti z begunci
Zaradi tragedije, ko je aprila v Sredozemskem morju umrlo 800 beguncev, so se voditelji Evropske Unije strinjali, da bodo potrojili financiranje reševalnih operacij, ki jih vodi Frontex,. Še vedno pa se ne strinjajo glede tega, kaj storiti z ljudmi, ki pred konflikti in revščino zapuščajo Afriko in Srednji vzhod.
Avstrijski kancler Werner Faymann je dejal, da bi EU morala ustanoviti sistem kvot, kjer bi se države članice zavezale, da bodo sprejele več beguncev, da bi olajšale pritiske na Italijo, Grčijo in Malto.
Vendar je avstrijski predlog pri določenih državah članicah naletel na odpor, vključno z Veliko Britanijo in Madržarsko. Madžarski premier Viktor Orban je namreč dejal, da bi državam članicam moralo biti dovoljeno, da same določajo svojo migrantsko politiko in da sami nočejo nobenega pribežnika.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.