Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je z italijanskim premierjem Enricom Letto in notranjim ministrom Angelinom Alfanom obiskal italijanski otok Lampedusa, da bi se na lastne oči prepričal, kako se na tem otoku spopadajo z vse večjim pritiskom beguncev in posledicami tragedije, v kateri je prejšnji teden umrlo več kot 300 beguncev. Italija bo pripravila državni pogreb za umrle v brodolomu prejšnji četrtek, je ob obisku napovedal Letta.
Barrosa sprejeli neprijazno
Barrosa je na letališču pričakala manjša skupina aktivistov in lokalnih prebivalcev, ki so žvižgali in kričali "Sramota!" in "Morilci!". Proteste proti evropski migrantski politiki so napovedali tudi ribiči, ki velikokrat priskočijo migrantom na pomoč, a so siti stalnih novih prihodov tujcev na otok.
Predsednik Evropske komisije je na Lampeduso prispel z evropsko komisarko za notranje zadeve Cecilio Malmström. Skupaj sta obiskala tudi letališki hangar, v katerega so prepeljali trupla umrlih v nedavni nesreči ladje, polne migrantov.
Barroso je dejal, da ne bo nikoli pozabil pogleda na stotine krst. ''To je nekaj, kar me je globoko pretreslo,'' je dejal. Srečal se je tudi s preživelimi in dejal, da je dolžnost EU, da tem ljudem da upanje. EU bo Italiji za reševanje begunske krize namenila 30 milijonov evrov.
Številne potnike ladje, ki je potonila, še pogrešajo
Število žrtev tragedije je znova naraslo, saj so doslej iz morja potegnili že 302 trupli. A to število po vsej verjetnosti še ni dokončno, saj še vedno iščejo preostale žrtve. Doslej so našli trupla 210 moških, 83 žensk in devetih otrok.
Na krovu ladje, ki je prejšnji četrtek potonila pred obalo Lampeduse, je bilo po navedbah preživelih 518 ljudi. Rešili so jih le 155.
Medtem na otok in druge obale Italije prihajajo novi in novi imigranti. Tako je v ponedeljek na obalo Sicilije prispelo 72 ljudi, od tega 16 otrok in 20 žensk, ki so zbežali iz Iraka, Afganistana in Sirije. Danes ponoči pa je do Italije priplul čoln z 141 nelegalnimi potniki, ki so zbežali iz Sirije.
Okrepili bodo nadzor
O tragediji na Lampedusi in možnih načinih, kako bi v prihodnje preprečili ponovitev takšnih tragedij, so v torek v Luksemburgu na pobudo Italije razpravljali tudi notranji ministri EU. Podprli so okrepitev sodelovanja v okviru agencije za zunanje meje Frontex in okrepitev nadzora južne morske meje, da bi že prej odkrili begunce, ki bi morda zašli v težave.
Niso pa podprli predlogov za spremembo azilne politike povezave. Dogovor Dublin II, po katerem je za obravnavo prosilcev azila odgovorna vstopna država, v katero pridejo prosilci, tako ostaja.
Pritisk predvsem na šest ali sedem držav
Malmströmova je članice EU že pozvala, naj si bolj porazdelijo odgovornost glede problematike beguncev. Trenutno glavnina pritiska pade na zgolj šest ali sedem od skupno 28 držav članic, je opozorila.
Žrtev brodoloma se bodo danes z mašo spomnili tudi v Vatikanu. Mašo bo vodil kardinal Leonardo Sandri, prefekt kongregacije za vzhodne Cerkve, pomagali pa mu bodo tudi škofi iz Eritreje. Veliko žrtev nesreče je namreč prihajalo ravno iz te vzhodnoafriške države.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.