Združenje dopisnikov Bele hiše vsako leto organizira tradicionalno večerjo, ki so se je do začetka predsedovanja Donalda Trumpa udeleževali tudi pomembni predstavniki ameriške vlade in predsednik sam. Letošnji dogodek, ki poteka že vse od leta 1921, je prvič minil v odsotnosti politikov, udeležil pa se ga ni niti Trump, ki je medtem v Wisconsinu nagovarjal svoje podpornike.
Letos je bil glavni govornik na dogodku zgodovinar Ron Chernow, ki je prav tako dobitnik Pulitzerjeve nagrade. Znan je po svojih biografijah ameriških predsednikov. V govoru, ki si je zaslužil stoječo ovacijo gostov, je ime trenutnega ameriškega predsednika omenil le enkrat ter ga označil kot "le eno od poglavij v veličastnem ameriškem romanu".
"Zdaj se moramo močno boriti za osnovne resnice, ki smo jih nekoč imeli za samoumevne," je med drugim v govoru dejal Chernow, ki je v govoru posredno kritiziral Trumpov odnos do medijev. Govoril je o prejšnjih predsednikih in dejal, da se je George Washington pogosto počutil nerazumljenega in očrnjenega s strani medijev, a tega ni nikoli poskusil spremeniti v osebno maščevanje. "Odnosi med predsedniki in mediji so težki in skoraj vedno nasprotujoči si, vendar ni potrebno, da so zastrupljeni," je dejal Chernow.
Drugi ameriški predsednik John Adams je na medije poskušal pritiskati z zakoni, a je potem izgubil tekmo za svoj drugi mandat leta 1800, je še kot primer navedel Chernow. "Kampanje proti medijem tvojega obraza ne izklesajo v goro Rushmore. Ko spodkopuješ medije, spodkopuješ demokracijo. Zgodovina ni naklonjena predsednikom, ki kaznujejo svobodni tisk," je še poudaril zgodovinar.
Novinarje je opozoril, da morajo ostati skromni, skeptični in pozorni na to, da jih ne okužijo stvari, proti katerim se borijo. Jasen je bil tudi v svojem preziru do Trumpove uporabe "alternativnih dejstev" in dejal: "Podpiram vsakega predsednika, ki stremi k Nobelovi nagradi za mir, a nočemo predsednika, ki bi lahko tekmoval v Nobelovi nagradi za fikcijo."
Svoj govor je zaključil s citatom Marka Twaina, ki je nasmejala občinstvo: "Politike in plenice moramo zamenjati večkrat in iz istega razloga."
Trump medtem udrihal po medijih
Ameriški predsednik se je raje kot na dopisniško večerjo podal v Wisconsin k "svojim ljudem". Te je navduševal z napadi na medije, samohvalo zaradi dobrega stanja ekonomije in kritikami demokratov. Josepha Bidena je imenoval "zaspani Joe", Bernarda Sandersa "nori Bernie", Elizabeth Warren pa "Pocahontas".
Celotno stranko je imenoval za radikalno in predlagal preimenovanje v radikalno levo demokratsko stranko, republikanska stranka pa naj bi bila nasprotno stranka Američanov in zdrave pameti.
Podpornikom je Trump znova obljubil zdravstveno reformo, a šele po volitvah.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.