Najprej je odjeknila novica, da so po podatkih tožilca Ulricha Bremerja, ki se ukvarja s primerom napadov v Kölnu, le trije osumljenci od skupno 58 v Nemčijo prišli z zadnjim valom beguncev.
Nato je tiskovna agencija AP v svet poslala novico, da je Bremer te številke zanikal in da je to poročanje označil za popolnoma napačno. Kaj je povedal za AP? "Večina osumljencev, identificiranih v povezavi s serijo ropov in spolnih napadov v Kölnu v času silvestrovanja, je beguncev, je v ponedeljek povedal tožilec," začne AP svoj prispevek.
Bremer jim je dejal, da so dosedaj identificirali 73 osumljencev, večina pa je iz Severne Afrike. Skupno so prejeli 1075 prijav, od tega 467 za spolne napade – od spolnega nadlegovanja pa vse do posilstva. Pri tem je dejal, da velika večina osumljencev spada v splošno kategorijo beguncev. Pri tem je poročanje, da so le trije od osumljencev begunci, označil za "popoln nesmisel".
Povedal jim je tudi, da je med osumljenci: 30 državljanov Maroka, 27 državljanov Alžirije, štirje državljani Iraka, trije državljani Nemčije, trije državljani Sirije, trije državljani Tunizije, nato pa še po en državljan Libije, Irana in Črne gore.
Bremer pravi, da vsi našteti imajo v Nemčiji različne statuse: med njimi so tudi takšni, ki so v državo vstopili nezakonito ali prosilci za azil.
12 od 73 osumljencev naj bi zagrešilo spolne napade, a le en od njih je v priporu. Gre za državljana Maroka, ki je v Nemčijo vstopil lanskega novembra in v državi prosi za azil, AP navaja besede Ulricha Bremerja.
Kaj pa je povedal za The Local?
Nato pa so ga poklicali iz uredništva spletne strani thelocal.de. Povedal jim je, da jim ne more posredovati nikakršnih podatkov o tem, koliko oseb od 73, ki jih obravnavajo zaradi kaznivih dejanj v Kölnu, je iskalcev azila v Nemčiji. Stran thelocal.de ga navaja kot predstavnika tožilskega urada v Kölnu.
Čeprav je za AP dejal eno, pa je za thelocal.de dejal nekaj drugega: da jim ne more podati ocene, koliko je beguncev in koliko je nezakonitih migrantov med že znanimi osumljenci. Novinarje spletne strani poročajo, da jim je to "jasno" povedal. Dejal jim pa je, da večina prihaja iz Maroka in Alžirije.
Prav tako jim je v pogovoru poudaril, da velika večina osumljencev nima dovoljenja, na podlagi katerega lahko bivajo v Nemčiji. Eni zaradi nezakonitega vstopa v državo, spet drugi zaradi zavrnjene prošnje za azil.
Kar je zanimivo je tudi to, da jim je dal podatek, da je velika večina osumljencev v Nemčijo prišla v letu 2015.
Zakaj takšne razlike?
Ker gre za izredno občutljivo temo, ki povzroča trpljenje tako žrtvam napadov kot tudi vsem tujcem, ki niso vpleteni v napade in takšno obnašanje ostro obsojajo, ni jasno, kaj je privedlo do tako radikalnih odstopanj v izjavah Ulricha Bremerja.
Na primer: včeraj je izjavil, da je le en moški v priporu, pred tem pa so nekateri mediji navajali njegove podatke, da je v priporu 13 moških, od tega pet zaradi očitkov, da so zagrešili spolne napade. Prav tako se razlikujejo številke prijav in število državljanov posameznih držav.
Ali je prišlo do nesporazuma in zakaj so njegove izjave tudi za AP in thelocal.de malce različne, ni popolnoma jasno.
Vse pa bo jasno, ko bodo uradne obtožnice zoper napadalce vložene. Takrat bo uradno znano, kdo so in od kod prihajajo. Očitno bo treba počakati do takrat.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.