Državni tožilec Savdske Arabije je sporočil, da je umor novinarja Džamala Hašokdžija naročil obveščevalni agent in ne kronski princ Mohamed bin Salman. Njegova naloga je sicer bila, da prepriča novinarja, da se vrne v domovino.
"Preiskava je razkrila, da je bila oseba, ki je bila zadolžena za to, da se Hašokdži vrne v Savdsko Arabijo, tudi ta, ki je naročila umor," je povedal savdski tožilec.
Zanikal je, da bi princ Mohamed, ki dejansko vodi državo, kar koli vedel o umoru. Po ugotovitvah savdskega tožilstva je vrnitev Hašokdžija v Savdsko Arabijo ukazal sedaj že bivši namestnik vodje savdske obveščevalne službe, general Ahmed al Asiri.
Vbrizgali so mu smrtonosno injekcijo
Prvič so tudi razkrili, na kakšen način je bil ubit 59-letni novinar Washington Posta. Po prerivanju so mu vbrizgali smrtonosno injekcijo, zaradi česar je umrl, je pojasnil . Njegovo truplo so nato razkosali in dele izročili lokalnemu sodelavcu izven območja konzulata, je povedal, ne da bi razkril lokacijo posmrtnih ostankov.
Enajst od skupno 21 ljudi, ki so jih prijeli zaradi povezav z umorom do savdskega prestolonaslednika Mohameda kritičnega novinarja, so obtožili, glede ostalih še poteka preiskava, je sporočil tiskovni predstavnik tožilstva v Riadu. Za pet obtoženih je državni tožilec zahteval smrtno kazen.
Izsledke preiskave so predložili pristojnemu sodišču, preiskava pa sicer še poteka.
Kdo je domnevni glavni snovalec umora?
Ahmed al Asiri, ki so ga savdske oblasti prepoznale, kot glavnega naročnika umora Hašokžija, naj bi oblikoval skupino agentov obveščevalne službe, ki jo je poslal v Turčijo, da bi novinarja prepričali, naj se vrne v domovino. Hašokdži je namreč od lani (po svoji volji) živel v izgnanstvu v ZDA. Vodja te "pogajalske skupine" je nato naročil novinarjev umor, ker ga niso uspeli prepričati v vrnitev, je povedal savdski državni tožilec.
Asiri, do nedavnega svetovalec savdskega prestolonaslednika Mohameda in del njegovega ožjega kroga, je bil sicer med petimi visokimi savdskimi uslužbenci, ki jih je zaradi umora Hašokdžija minuli mesec odstavil savdski kralj Salman.
Turčija: Razkosanje trupla ni nekaj, kar se zgodi spontano
Turške oblasti so ukrepe savdskega tožilstva označile za pozitivne, vendar nezadovoljive korake. "Rad bi povedal, da osebno menim, da nekatere izjave niso zadovoljive," je dejal turški zunanji minister Mevlut Cavusoglu.
Kot je dejal, ne kupi savdske obrazložitve, da so obveščevalci Hašokdžija umorili, ker se je upiral nasilni vrnitvi v domovino. "Razkosanje trupla ni nekaj, kar se lahko zgodi spontano. S seboj so prinesli potrebno orodje, s katerim so ga ubili in razkosali," je dodal. Po njihovem mnenju je to dokaz, da so novinarjevo smrt načrtovali.
Medtem je svetovalec turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana dejal, da z izjavo savdskega državnega tožilca skušajo prikriti resnico o umoru. "Pričakujejo, da bomo verjeli, da so to morilci izvedli na lastno pest. To ni ravno prepričljivo. Vse je jasno kot dan, vendar se trudijo nekaj prikriti," je dejal Yasin Aktay.
"Tisti, ki so dali ukaz, kot tudi pobudniki bi morali biti razjasnjeni in ta proces se ne bi smel prikrivati," je dejal Cavusoglu, ki je zagotovil, da bo Turčija še naprej počela vse, kar je v njeni moči, da "razjasni ta umor in vse njegove aspekte".
ZDA uvedle sankcije proti 17 savdskim državljanom
ZDA so danes proti 17 državljanom Savdske Arabije zaradi njihove domnevne vpletenosti v umor savdskega novinarja Džamala Hašodžija na savdskem konzulatu v Istanbulu uvedle gospodarske sankcije in prepoved potovanj v ZDA. Med njimi so tudi tesni sodelavci savskega prestolonaslednika, princa Mohameda bin Salmana.
"Savdski uradniki, proti katerim smo uvedli sankcije, so vpleteni v okruten umor Džamala Hašodžija," je dejal ameriški finančni minister Steven Mnuchin. Ti posamezniki, ki so sodelovali pri načrtovanju umora novinarja, se morajo soočiti s posledicami svojih dejanj, je dodal.
Med 17 Savdijci, proti katerim je Washington uvedel sankcije, sta desni roki savdskega prestolonaslednika, Savd Al Kahtani in Maher Mutreb, pa tudi Mohamed Alotajbi, generalni konzul na savdskem konzulatu v Istanbulu, kjer so 2. oktobra umorili Hašodžija.
Washington je sankcije uvedel potem, ko je savdski državni tožilec danes sporočil, da zahteva smrtno kazen za pet Savdijcev, obtoženih sodelovanja pri umoru savdskega novinarja, zanikal pa kakršnokoli vpletenost savdskega princa Mohameda.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.