Skupina članov predstavniškega doma ameriškega kongresa pod vodstvom demokrata iz Ohia Dennisa Kucinicha in republikanca iz Severne Karoline Walterja Jonesa je v sredo vložila tožbo proti predsedniku ZDA Baracku Obami zaradi "nezakonite" vojne proti Libiji.
Deseterica kongresnikov Obami očita, da je nezakonito zanemaril kongres, ko je sprožil vojno proti Libiji. Namesto kongresa naj bi nezakonito uporabil mednarodne organizacije, kot so ZN in zveza Nato, za uporabo sile na tujem. Kongresniki od sodišča zahtevajo, naj Obami in tudi prihodnjim predsednikom prepove sprožanje vojn brez odobritve kongresa. Kucinich je dejal, da gre nedvomno za vojno in Obama naj bi kršil zakon.
ZDA imajo zakon, ki mu pravijo resolucija o vojnih pooblastilih, ki predsedniku ZDA prepoveduje uporabo vojske v operacijah v tujini brez odobritve kongresa, če te operacije trajajo več kot 60 dni. Lahko se sicer podaljšajo le enkrat za 30 dni. Udeležba ZDA v posredovanju zveze Nato v Libiji bo kmalu stara 90 dni, na kar je Obamo v torek opozoril predsednik predstavniškega doma republikanec John Boehner iz Ohia.
Kakšni so stroški ameriškega posredovanja v Libiji?

Predstavniški dom kongresa je 3. junija potrdil neobvezujočo resolucijo, ki od Obame zahteva, da jim do tega petka utemelji upravičenost sodelovanja v operaciji v Libiji brez kongresne odobritve. Bela hiša je odgovore na vprašanja pripravila in jih na 32 straneh v sredo poslala v kongres. Stroški ameriške udeležbe v vojaških in humanitarnih operacijah v Libiji naj bi do 3. junija znašali 800 milijonov dolarjev, do septembra pa bi naj porasli na 1,1 milijarde.
Za Belo hišo ni nobenega dvoma, da ima Obama ustavna pooblastila za sodelovanje v Libiji, ker ameriška vojska tam nudi le podporo zvezi Nato in ima omejeno vlogo. Poleg tega ameriške vojske ni na terenu, čeprav so se že vrstila poročila o pripadnikih posebnih enot in agentov Cie. ZDA so uvodoma začele z bombardiranji Libije, sedaj pa naj bi imele le podporno vlogo, npr. z zračnimi tankerji, obveščevalno dejavnostjo, nadzorom in izvidništvom.
Gadafiju pošiljajo mešane signale?

Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je v sredo dejal, da sedaj ni čas za pošiljanje mešanih signalov libijskemu voditelju Moamerju Gadafiju, ki je pod pritiskom, da odstopi s položaja, Obama pa pričakuje nadaljnjo podporo kongresa.
Gadafi se je na kongresno resolucijo že odzval in je ameriškim poslancem poslal pismo, v katerem je predlagal konec spopadov in ameriško posredovanje v pogajanjih med njegovo vlado in uporniki. Odgovor, ki ga je dobil, mu sicer ni vlil zaupanja, saj so tudi tisti kongresniki, ki so najbolj glasni proti Obami, ponudbo zavrnili in zahtevali Gadafijev odstop.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.