Madžarska tovarna aluminija Mal v Ajki, ki so jo oblasti po izlitju strupenega blata minuli teden zaprle, kljub napovedim o vnovičnem zagonu proizvodnje za zdaj še ne bo začela obratovati. "Z vodstvom podjetja je treba uskladiti dodatne podatke," je sporočila tiskovna predstavnica madžarske uprave za zaščito pred nesrečami.
Predstavnik madžarske vlade je v četrtek napovedal, da bo tovarna v Ajki na zahodu Madžarske danes začela obratovati. Minister za okolje Zoltan Illes je sicer tovarni pred desetimi dnevi odvzel dovoljenje za obratovanje, potem ko se je iz poškodovanega zadrževalnika izlilo okoli 800.000 kubičnih metrov strupenega blata.
Madžarska vlada se je po strupenem izlitju odločila nacionalizirati družbo Mal, lastnico tovarne aluminija. Obenem je na čelo družbe imenovala Gyorgyja Bakondija kot predstavnika za zaščito pred nesrečami, ki bo odgovoren za nadzor družbe.
Greenpeace: Tovarna naj ostane zaprta
Okoljevarstvena organizacija Greenpeace je v zvezi z vnovičnim zagonom tovarne aluminija kritizirala madžarsko vlado, odločitev pa označila za "povsem neodgovorno". Madžarskega premierja Viktorja Orbana so pozvali, naj tovarna ostane zaprta tako dolgo, dokler mednarodna in neodvisna ekspertna komisija ne potrdi varnosti vseh obratov družbe Mal v Ajki. Raziskave so namreč pokazale, da proizvodna tehnologija ni na najsodobnejši ravni, še zatrjujejo pri Greenpeacu.
Kritike na račun madžarske vlade in tovarne aluminija Mal prihajajo tudi od Svetovnega sklada za naravo (WWF), ki je opozoril, da škodo ob nastali nesreči nikakor ne bi smeli naprtiti davkoplačevalcem, pač pa jo mora v prvi vrsti prevzeti podjetje. Celotni stroški nesreče naj bi po ocenah WWF znašali vsaj 30 milijonov evrov, je povedal Martin Geiger iz WWF.
Vaščani se vračajo domov
Prebivalci vasi Kolontar na zahodu Madžarske, ki je bila poleg Devecserja ob nesreči v Ajki najbolj prizadeta, se 11 dni po katastrofalni nesreči znova vračajo na svoje domove. Vlada v Budimpešti je namreč danes dala zeleno luč za njihovo vrnitev, toda to možnost je doslej izkoristilo le 30 od okoli 800 ljudi, je poročal madžarski spletni portal index.hu. Okoli 800 vaščanov so v soboto iz strahu pred vnovičnim izlitjem strupene snovi evakuirali v bližnje mesto Ajka.
Najhujša ekološka nesreča na Madžarskem
Iz zadrževalnika tovarne aluminija v lasti družbe Mal je 4. oktobra izteklo več kot 800.000 kubičnih metrov strupene odpadne snovi. Najhujša ekološka nesreča na Madžarskem je zahtevala devet smrtnih žrtev, več kot 150 ljudi pa je utrpelo poškodbe. Ob izlitju strupene gošče je bilo poplavljeno 40 kvadratnih kilometrov veliko območje, več kot 300 domov pa uničenih. Strupena snov je onesnažila Donavo in njene pritoke.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.