Obseg morskega ledu se zmanjšuje že zadnjih 30 let, vendar se hitrost tega taljenja v zadnjem desetletju pospešuje, še posebej v zadnjih štirih letih, s čimer presega znanstvene napovedi. Leta 2007 je površina poletnega obsega morskega ledu dosegla raven, ki je poznavalci niso pričakovali prej kot leta 2080, leto 2008 pa je bilo na drugem mestu, tesno za letom 2007. Medtem ko letošnji obseg taljenja morskega ledu ne presega tistega iz leta 2007 in 2008, vseeno nakazuje ponovno pospeševanje taljenja morskega ledu v Arktičnem oceanu, opozarjajo v Greenpeaceu Slovenija.
“Potrebujemo 40-odstotno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov do leta 2020 s strani razvitih držav; te morajo prav tako investirati 110 milijard evrov letno, da bi se državam v razvoju pomagale spoprijeti s posledicami podnebnih sprememb, za zaustavitev krčenja gozdov in prehoda v nizkoogljično gospodarstvo. Kar koli manj pomeni zatiskanje oči pred opozorili, ki jih gledamo na Arktiki in drugod po svetu in nam kažejo, da je naše podnebje v veliki nevarnosti,” so v sporočilu za javnost zapisali pri Greenpeaceu.
Medtem ko poročajo o tretjem najmanjšem obsegu arktičnega poletnega morskega ledu v zgodovini merjenja, Greenpeaceova ladja Arctic Sunrise na misiji izvajanja raziskav o izgubi morskega ledu v Arktičnem oceanu ob severovzhodni obali Grenlandije gosti svetovno znanega strokovnjaka za morski led Petra Wadhamsa.
“Zaradi pomembnih sprememb vstopamo v novo obdobje taljenja morskega ledu v Arktičnem oceanu,” je dejal dr. Peter Wadhams. “V petih letih bi lahko večina morskega ledu poleti izginila, ostal bi lahko samo “ledeni Alamo”, severno od otoka Ellesmere. Jasno je, da se ne moremo več zanašati na trenutne modele za napovedovanje izgube morskega ledu, glede na to, da je realnost od leta 1980 dalje te napovedi vedno prehitela.”
Wadhams z Univerze v Cambridgeu je vodilni v skupini petih neodvisnih znanstvenikov, ki bodo za izračun hitrosti taljenja ledu na grebenih uporabili boje, zasidrane na led, ki je pod pritiskom, in na ledena jedra, ter številne druge metode za izračun hitrosti topljenja ledu na grebenih. Gre za postopek, ki zajema več kot polovico ledu v Arktičnem oceanu in ki zaradi podnebnih sprememb hitro izginja. Te raziskave bi odgovorile na vprašanje, zakaj se ta led tali hitreje kot tisti led, ki ni na grebenih. Ladja Arctic Sunrise bo ostala na območju Fram Strait med Grenlandijo in norveškim arhipelagom Svalbard do konca tega meseca v podporo raziskavam Wadhamsa.
“Ponoven rekord v obsegu taljenja morskega ledu je vnovičen alarm o stanju svetovnega podnebja,“ je dejala Melanie Duchin, vodja odprave na krovu Greenpeaceove ladje Arctic Sunrise. ”Svetovni voditelji morajo slediti temu alarmu in se zavzemati za sporazum, ki omogoča pogumno, ambiciozno in odločno ukrepanje na prihajajočem podnebnem vrhu v Köbenhavnu decembra tega leta.'''
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.