Kot je slovenski popotnik Tomo Križnar v soboto zapisal v svojem pismu, ki ga je danes na svoji spletni strani objavilo Gibanje za pravičnost in razvoj, se je iz Darfurja vrnil v Čad.
Križnar, ki je bil tam pod zaščito koordinatorja za humanitarne zadeve pri Sudanski osvobodilni vojski (SLA) Sulejmana Jamusa, v pismu med drugim opisuje težave pri povezovanju računalniške opreme s satelitom in kako je mlade v Darfurju naučil uporabljati tehnično opremo, da bi lahko sami obveščali svet o dogajanju na terenu.
Navaja tudi, da sudanska letala v Severnem Darfurju "bombardirajo in zažigajo še to, kar je ostalo" v pokrajini, iz katere so pobegnili že skoraj vsi prebivalci. Kot trdi Križnar, je načrt sudanskih oblasti, da z območij, "prepojenih z vodo in nafto", preženejo avtohtono prebivalstvo in ga zamenjajo s priseljenci.
Zaradi nevarnosti ugrabitve se je Jamus odločil, da ga pošlje nazaj v Čad. Križnar pojasnjuje, da je njegovo željo spoštoval, ker se mu je zdelo, da je v Darfurju opravil svojo nalogo, pa tudi zato, ker se je prepričal, da je nemogoče priti do Furov v vulkanske gore Džebel Mara sredi Darfurja.
V pismu tudi opisuje razmere v taboriščih v Čadu, ki so ga pretresle. Med drugim navaja, da milijoni otrok še vedno nimajo šol, njihovi starši pa ne smejo delati, "niti se seliti s trebuhom za kruhom".
Slovenski popotnik je v pismu tudi omenil, da ga poljski poveljnik sil EU Eufor v čadski Iribi blizu meje z Darfurjem ni želel sprejeti.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.