"Najin sin je življenje izgubil zaradi svoje ljubezni do sirskega naroda," sta v izjavi zapisala Ed in Paula Kassig, oče in mama Abdula Rahmana Kassiga, zadnje vidne žrtve samooklicane Islamske države (IS). "Naša srca so zlomljena, a se bodo zacelila. Svet je zlomljen, a se bo sestavil," sta še zapisala. Kot pravita, bosta sčasoma lahko oprostila njegovim rabljem.
Kot smo že poročali, so islamisti v nedeljo objavili videoposnetek, v katerem so zatrdili, da so Kassiga, ki je bil prej znan pod imenom Peter, obglavili. Rabelj je pri tem pokazal na krvavo glavo in zatrdil, da gre za Kassiga. Pozneje so ZDA potrdile, da je res umrl njihov državljan.
A tokrat posnetek, s katerim IS grozi Zahodu, dejanskega obglavljenja ne vključuje. Od prejšnjih javnih usmrtitev se posnetek razlikuje tudi po tem, da Kassig pred smrtjo ni dal izjave. To bi lahko pomenilo, da se je Kassig pred smrtjo upiral in z islamisti ni hotel sodelovati. Isti posnetek sicer vključuje še obglavljenje 18 moških, za katere islamisti pravijo, da je šlo za pripadnike sirskih režimskih sil.
Kassigovi starši medtem poudarjajo, da je sin živel v skladu s svojim humanitarnim poslanstvom. "Veva, da je svoj dom našel med sirskim narodom in da je z njim trpel," sta zapisala. Islamisti so ga ujeli oktobra 2013, ko je želel beguncem dostaviti hrano in zdravila. V ujetništvu je postal musliman in ime spremenil v Abdul Rahman, kar pa so njegovi starši spoštovali. V izjavi po sinovi smrti tako poleg imena Peter uporabljajo tudi sinovo novo ime.
Kdo so rablji?
Medtem obveščevalne službe skušajo ugotoviti, kdo so pripadniki IS, ki so obglavili svoje žrtve. Na posnetku rablji namreč niso imeli zakritih obrazov. "Posredni dokazi potrjujejo vpletenost Francoza v obglavljenje sirskih zapornikov v posnetku, ki ga je Islamska država objavila v nedeljo," so sporočili iz urada tožilstva v Parizu. Kot je dejal francoski notranji minister Bernard Cazeneuve, naj bi šlo za leta 1992 v Normandiji rojenega Maxima Haucharda, ki je v Sirijo odpotoval avgusta lani. Po nekaterih navedbah naj bi francoske oblasti preverjale, če je med rablji poleg njega še en francoski državljan.
Med rablji naj bi bil tudi Britanec. Daily Mail je sicer poročal, da je oče 20-letnega Nasserja Muthane iz Walesa na posnetku prepoznal svojega sina, a za BBC je Ahmed Muthana zatrdil, da to ne drži.
Kot je znano, islamisti z usmrtitvami državljanov držav Zahoda skušajo pridobiti večjo medijsko pozornost in z nazornimi posnetki širiti strah. Med njihovimi talci, ki so jih usmrtili, so bili Britanca Alan Henning in David Haines ter Američana James Foley in Steven Sotloff.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.