Tujina

Tokio za pogovor

Tokio/Peking, 11. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Japonska je po protestih zoper japonske učbenike, v katerih naj bi Tokio prikrival vojne zločine, Kitajsko pozvala k dialogu.

Protijaponske demonstracije na Kitajskem (Foto: Reuters)
Protijaponske demonstracije na Kitajskem (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Medtem ko japonski mediji poročajo o poslabšanju odnosov med državama in obtožujejo kitajsko policijo, ker ni preprečila nasilja na protestih, pa kitajski mediji, ki so v rokah države, protestom niso namenili niti besede. Edino poročilo je ob začetku protestov v Pekingu objavila tiskovna agencija Xinhua, ki pa je kasneje novico umaknila.
Tokio je pozval k dialogu s Pekingom, da bi preprečil poslabšanje odnosov s svojim glavnim trgovinskim partnerjem, potem ko so ta konec tedna na Kitajskem potekali nasilni protijaponski protesti zaradi nasprotovanja novim japonskim učbenikom, v katerih Tokio po kitajskem mnenju prikriva japonske vojne zločine. "Trdo bomo delali, da preprečimo rast medsebojnega nerazumevanja. Trenutno poskušamo predstaviti naše stališče po diplomatski poti," je dejal tiskovni predstavnik japonske vlade Hirojuki Hosoda.

Hosoda ni želel komentirati izjav kitajskega zunanjega ministrstva, da "odgovornost za stanje japonsko-kitajskih odnosov ne pripada kitajski strani". "Če bi sedaj rekel, da je to grozno in da to obsojam, to ne bi uredilo razmer," je dodal. Japonski zunanji minister Nobutaka Mačimura je poklical na pogovor kitajskega veleposlanika Wang Yija in protestiral zaradi protijaponskih protestov. Mačimura, ki naj bi se srečal s kitajskim kolegom Li Zhaoxingom, je zahteval "opravičilo in povračilo škode".

"Kitajska je odgovorna za varnost Japoncev, ki delajo na Kitajskem. Rad bi, da bi se tega dobro zavedali," je dejal japonski premier Džuničiro Koizumi. Na vprašanje, kako se bo odzval na poškodbe, ki so jih utrpeli japonski državljani, pa je odgovoril, da poziva Kitajsko, naj naredi kar lahko, da se kaj takega ne bi več ponovilo.
Nezadovoljstvo je na Kitajskem sprožila objava novih šolskih učbenikov na Japonskem. V njem ni uporabljena beseda "invazija" za japonsko kolonizacijo, pokol v Nankingu, med katerim je japonska vojska leta 1937 ubila 300.000 vojakov in civilistov, pa je označen le kot "incident".

Metanje jajc v veleposlaništvo

Kakih 10.000 protestnikov se je v soboto zbralo v Pekingu na protijaponskih protestih.

Protestniki so metali kamenje, steklenice in jajca v veleposlaništvo in rezidenco japonskega veleposlanika v Pekingu. Protestniki so se znesli tudi nad japonskimi bankami, trgovinami in restavracijami.

Dan po množičnih protestih v Pekingu pa je v nedeljo v mestih Guangzhou in Shenzhen na jugu Kitajske protestiralo okoli 20.000 ljudi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10