Med prečkanjem Sredozemskega morja naj bi v zadnjih 20 letih umrlo več kot 25.000 beguncev. Zadnja leta število beguncev hitro narašča, po ocenah Visokega komisariata ZN za begunce pa je lansko leto iz Afrike v Evropo pribežalo več kot 200.000 oseb, od tega dobrih 15.000 otrok, ki so se na pot podali brez spremstva odraslega. Večina se je na tvegano pot podala iz pristanišč v Libiji, Tuniziji in Egiptu. A njihovo število bo še naraslo. Če je leta 2013 v Italijo prebegnilo 60.000 beguncev, se je naslednje leto to število že potrojilo.
Obalne straže in policijske patrulje tako velikemu navalu beguncev niso kos. Tovorne ladje, ki naletijo na prenatrpane ladje s prebežniki, imajo preveč zapletov in stroškov, da bi menjale smer potovanja in poskušale rešiti na ladji ujete prebežnike. Lahko pa sporočijo lokacijo takšne ladje Organizaciji MOAS (Migrant Offshore Aid Ship), ki je s pomočjo donacij posameznikov zbrala denar za nakup 40 metrov dolge ladje M.Y. Phoenix, s katero so lansko poletje rešili nekaj več kot 3000 oseb.
Organizacijo in celoten projekt vodila v ZDA rojena zakonca Christopher in Regina Catrambone, medtem ko ladji poveljuje nekdanji poveljnik malteške vojske Martin Xuereb. Skupaj posadka šteje 18 članov, njihova organizacija pa ima sedež na Malti. Poleg ladje imajo še dva drona, s katerima poskušajo locirati ladje v stiski.
Njihova prizadevanja je pohvalila tudi evropska parlamentarka Roberta Metsola, ki je poudarila, da bi morali biti za zgled številnim evropskim državam. "Tisoče življenj, ki so jih rešili, so žarek upanja in odgovor, da se da pomagati, če si to res želiš," pravi Metsola in dodaja, da so s tem le še bolj pokazali na nepripravljenost in nerazumevanje določenih držav EU. "Potrebujemo uspešen in celovit pristop k reševanju te problematike, dejstvo pa je, da se mora tak pristop začeti z reševanjem življenj."
Prav to je tudi motiv MOAS – reševanje življenj. Chris Catrambone se sprašuje, kam smo prišli, če se moramo pred odzivom na klic v sili z ladje, ki je prepuščena divjanju morja, najprej vprašati po političnem motivu in posledicah. Najprej je potrebno rešiti ogrožene osebe, nato razpravljati o političnih posledicah. "In, to je naša naloga. Reševati ljudi," pravi Catrambone.
V zimskih časih število ladij, ki tihotapijo begunce v Evropo, nekoliko upade, a se le redko zgodi, da mine teden, ne da bi poročali o reševanju beguncev. Lansko leto je na obalah Sicilije pristalo (ali pa so jih rešili italijanski reševalci) okoli 140.000 oseb, od tega jih je bilo kar 22.700 mladoletnih. Večina jih je pobegnila iz Eritreje in Somalije, na svoji poti v Evropo pa so več mesecev potovali skozi puščavo. Leto 2014 je bilo najbolj črno leto do sedaj, saj je utonilo ali izginilo več kot 4800 oseb.
Tihotapci za pot čez Sredozemsko morje računajo 700 dolarjev (620 evrov) na osebo, večina pa ladjo še pred koncem poti zapusti, zato ladja in begunci na njej nemočno pljujejo in kljubujejo valovom in morskemu toku. Takšnim ladjam, ki so vse pogostejše, pravijo ladje duhov. Begunci nimajo nobene prtljage, običajno pa so tudi brez hrane in pitne vode.
Po podatkih UNHCR, je migrantov, ki želijo prek morja pobegniti v Evropo, že 800.000. Zdaj, ko je operacija Mare nostrum končana, nasledila pa jo je misija Triton, ki jo vodi agencija EU za nadzor zunanjih meja Frontex, število sredstev za reševanje pa je bistveno nižje, se pristojni bojijo, da bo smrtnih žrtev še več.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.