Manjšinskim jazidom, ki so ujeti na severu Iraka in jih obkoljujejo džihadisti, grozi "neposredna nevarnost pokola", so danes v Ženevi opozorili Združeni narodi (ZN). Svet jim mora nujno pomagati in ukrepati "v dneh ali urah", sicer se bo zgodil genocid, so pozvali.
Strokovnjakinja ZN za manjšine Rita Izsak je v skupni izjavi s kolegi svetovno skupnost pozvala, naj sprejme vse ukrepe, ki jih ima na razpolago, in pomaga jazidom. Na gori Sindžar na severu Iraka jih je še vedno ujetih kakih 30.000. Iraški civilisti so v "ekstremni nevarnosti" in jih je treba prepeljati na varno, so posvarili.
Strokovnjak ZN za samovoljne usmrtitve Christof Heyns je spomnil, da so dali pripadniki skrajne sunitske Islamske države (IS) nemuslimanskemu prebivalstvu na izbiro le "spreobrnite se ali umrite".
"Pred našimi očmi se odvija tragedija ogromnih razsežnosti, v kateri tisoče ljudem neposredno grozi, da bodo ali nasilno ubiti ali pa bodo umrli od lakote in žeje," je svetu sporočil strokovnjak Chaloka Beyani, ki spremlja pravice beguncev.
Tiskovni predstavnik agencije ZN za begunce Adrian Edwards je povedal, da je približno 35.000 ljudem uspelo zbežati z gore, ki je povsem neporaščena in brez vode – preko Sirije so se zatekli na območja v Iraku, ki so pod nadzorom Kurdov. A še kakih 20.000 do 30.000 jih ostaja na Sindžarju.
Lokalnim Iračanom, večinoma Kurdom, je čestital, da so ponudili zavetje ljudem, ki v strahu pred skrajneži IS bežijo z domov in med katerimi so številni pripadniki etnoverskih manjšin – jazidov, kristjanov, Turkmencev in drugih. Prihajajo "izčrpani in dehidrirani", mnogi so zaradi temperatur do 45 stopinj Celzija doživeli sončarico ali vročinski udar, je pojasnil.
Tiskovni predstavnik Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Paul Garwood je pojasnil, da sta dve zdravniški ekipi dosegli goro ter da ljudem s helikopterjem dostavljajo najnujnejšo pomoč. V zadnjih dneh so jim pomoč iz letal sicer večkrat odvrgle tudi ZDA, Velika Britanija in Francija.
Ugrabljajo ženske in otroke
Posebna poročevalka ZN za nasilje nad ženskami Rashida Manjoo je dejala, da razpolagajo s sicer nepotrjenimi poročili o tem, da so skrajneži že ugrabili na stotine žensk in otrok. "Mnoge najstnice so bile spolno napadene, ženske so dodelili ali prodali borcem IS kot 'malak jamin' ali sužnje," je povedala in dodala, da imajo poročila tudi o usmrtitvah žensk.
Strokovnjak za verske pravice Heiner Beilefeldt je menil, da je verska svoboda na območjih Iraka, ki so v rokah IS, "zanikana na najbolj okruten in sistematičen možen način, s poskusi iztrebljenja verskih manjšin".
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.