Ameriška agencija za hrano in zdravila (FDA) je dala zeleno luč poskusom z embrionalnimi zarodnimi celicami. Ugotavljali bodo, ali lahko z njimi varno zdravijo bolnike. Korporacija Geron iz Kalifornije tako že načrtuje klinične teste, s katerimi bo ugotavljala, ali lahko s pomočjo zarodnih celic spodbudi rast živčevja pri pacientih s poškodovano hrbtenjačo.
Vprašanje možnosti zdravljenja z zarodnimi celicami je bilo sicer vroča tema politikov, sploh v zadnjem času, saj je prejšnji ameriški predsednik George W. Bush ostro nasprotoval splavu in trdil, da bi tovrstno zdravljenje uničilo človeške embrije. Njegovi nasprotniki pa zagotavljajo, da bi nova metoda temeljno spremenila medicino. “Za nas to pomeni novo obdobje medicinskega zdravljenja. Ta pristop namreč seže daleč preko tablet in skalpelov,” pravi izvršni direktor Gerona Thomas Okarma.
Biotehnološka družba bo tako zdaj rekrutirala od osem do deset pacientov in jim vbrizgala manjše število človeških zarodnih celic, ki jih bodo predhodno spremenili. Iz njih bodo ustvarili t. i. oligodendrocite, ki ovijajo živčne celice in izločajo snovi, ki pospešujejo rast živčnih celic.
Okarma je sicer zatrdil, da dejstvo, da je agencija odobrila raziskovanje zarodnih celic isti teden, ko je zaprisegel novi ameriški predsednik Barack Obama, ne nosi nobene politične teže. Res pa je, da so od Obame vsi pričakovali, da bo sprostil omejitve financiranja in izrazil podporo tovrstnim raziskavam.
Okarma je prepričan, da bo takšno zdravljenje sčasoma postalo dostopno in poceni, saj celice lahko rastejo v umetnih gojiščih. Verjame tudi, da bodo celice uporabne za zdravljenje drugih bolezni, kot sta multipla skleroza in možganska kap.
Ob objavi novice pa so slavili tudi finančni analitiki. Po mnenju poznavalcev naj bi namreč šlo za odkritje, ki je tako pomembno, kot je bilo nekoč pomembno odkritje penicilina.
Robert Lanza z inštituta Advanced Cell Technology, ki se prav tako ukvarja z raziskovanjem zarodnih celic, je začetek poskusnega obdobja označil za “ogromen napredek vse stroke. S tem pošiljamo sporočilo, da smo končno pripravljeni začeti pomagati ljudem.”
Prva faza poskusnega obdobja je tako namenjena ugotavljanju morebitnih negativnih učinkov oziroma njihovi izključitvi. Po mnenju Okarme pa se bo že v tem začetnem obdobju pokazalo, ali so te celice sposobne popraviti poškodovano hrbtenjačo. “To so žive celice, ki se bodo delile, rastle in migrirale po vsej poškodbi,” je dejal.
Bolniki bodo v tem času dobivali majhne odmerke imunosupresorjev, snovi, ki zavirajo odziv imunskega sistema, zdravljenje prvega bolnika pa naj bi se predvidoma začelo poleti.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.