V Rusiji se nadaljujejo protesti proti vladavini Vladimirja Putina, ki se po dveh predsedniških in enem premierskem mandatu vrača na položaj predsednika države.
Opozicijsko gibanje organizira proteste od parlamentarnih volitev decembra lani, a se je njihov elan po zmagi Putina na predsedniških volitvah pred tednom dni nekoliko umiril.
Na današnjem shodu v predelu Arbat v središču Moskve se je zbralo več kot 20.000 ljudi, medtem ko so organizatorji napovedali udeležbo 50.000 ljudi.
"To niso legitimne oblasti," je v nagovoru protestnikov dejal vodja opozicije Vladimir Rižkov. "Moramo pokazati, da nam ni vseeno, da gibanje ne bo izginilo," je dejal eden od protestnikov. "To niso bile volitve. To ni predsednik," je pisalo na transparentih.
Temu je pritrdil še eden od opozicijskih vodij, nekdanji svetovni šahovski prvak Gari Kasparov: "To niso bile volitve. To je bila posebna operacija bandita, ki se je želel vrniti v Kremelj."
Med govorniki je bil tudi vodja skrajne levice Sergej Udalcov, ki pa ga je policija zaradi "provokacije" aretirala. Poleg njega je bilo aretiranih še kakih 25 drugih ljudi, ker so brez dovoljenja zapustili prizorišče protesta in se odpravili po mestu. Udalcova so oblasti kasneje čez dan že izpustile, se bo pa moral prihodnji teden pojaviti na sodišču.
Nasprotniki Putina so se danes zbrali tudi v Sankt Peterburgu. V nekdanji ruski prestolnici se je zbralo okoli 250 ljudi. A za razliko od shoda v Moskvi organizatorji za ta shod niso pridobili dovoljenja in policija je aretirala dvajset ljudi. Protesti so potekali tudi v Nižnem Novgorodu, kjer se je zbralo okoli tisoč ljudi, policija pa je v tem mestu aretirala okoli 50 protestnikov.
Putin je na nedeljskih volitvah prejel 63,6 odstotka glasov in je zmagal v prvem krogu. Opozicija in neodvisni opazovalci trdijo, da so volitve zaznamovale množične prevare.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.