Poslanec britanskih laburistov David Lemmy je danes kolege v parlamentu pozval, naj ne podprejo odločitve o izstopu iz EU, ki je bila sprejeta na četrtkovem referendumu. Opozoril je, da gre le za posvetovalni referendum, ki ni pravno zavezujoč, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
"Zbudite se! Tega nam ni treba storiti," je preko Twitterja pozval Lemmy iz okrožja Tottenham. "To norost lahko ustavimo in z glasovanjem v parlamentu ustavimo to nočno moro," je dodal in pozval h glasovanju o referendumu v parlamentu že v naslednjem tednu.
Potem ko so britanski volivci v četrtek na referendumu z 51,9-odstotno večino sprejeli odločitev o izhodu iz Evropske unije, so to mnogi nasprotniki Brexita sprejeli z zgroženostjo in obupom. Do večera je že dva milijona ljudi podpisalo peticijo z zahtevo po ponovitvi referenduma, ker da se ga je udeležilo manj kot 75 odstotkov volivcev, odločitev pa podprlo z manj kot 60-odstotno večino. Udeležba na referendumu je bila sicer 72-odstotna.
Po objavi izidov referenduma je konservativni premier David Cameron, ki je podpiral obstanek Velike Britanije v EU, napovedal odstop in dejal, da bo odločitev in vodenje procesa odhoda iz EU prepustil nasledniku. Stolček pa se po poročanju francoske tiskovne agencije AFP maje tudi prvaku laburistov Jeremyju Corbynu, ker da mu med kampanjo ni uspelo prepričati delavskega razreda, da bi podprl nadaljnje članstvo v uniji.
Dva poslanca sta že zahtevala glasovanje o nezaupnici Corbynu, ki pa odgovornost zavrača. "Storil sem vse, kar sem lahko," se je odzval preko Twitterja.
A kot kažejo rezultati, je več kot tretjina tradicionalnih volivcev laburistov nasprotovalo stališču stranke, da bi bilo za Veliko Britanijo bolje, če bi ostala članica EU. Kar 37 odstotkov volivcev laburistov se je namreč pridružilo taboru za brexit, še poroča AFP.
"Ne bomo dopustili, da bi nam kdo vzel Evropo"
Evropska unija bo prestala šok zaradi britanske odločitve o odhodu iz zveze, je danes ob začetku zasedanja zunanjih ministrov ustanovnih članic EU v Berlinu izjavil nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier. "Ne bomo dopustili, da bi nam kdo odvzel Evropo," je zatrdil.
"Ne smemo dopustiti, da zapademo v histerijo ali paralizo," je še dejal nemški gostitelj in opozoril, da je EU po vsem svetu znana kot "uspešen projekt miru in stabilnosti".
Po srečanju pa je Steinmeier povedal, da so se zavzeli za čimprejšnji začetek pogajanj o odhodu Velike Britanije iz EU. "Ta proces bi se moral začeti kar se da hitro, da ne podaljšujemo tega obdobja negotovosti, ampak da se raje posvetimo prihodnosti Evrope in si za to prizadevamo," je po koncu srečanja v Berlinu dejal Steinmeier. Poudaril je še, da mora Velika Britanija čim prej sprožiti postopek, kot je predviden po 50. členu lizbonske pogodbe.
Luksemburški zunanji minister Jean Asselborn je opozoril, da je zdaj "igre mačke z mišjo konec" in da to velja tako za EU kot Veliko Britanijo. "Stvari je treba razjasniti. Ljudstvo je spregovorilo. In mi moramo te odločitve izvesti," je dejal Asselborn.
Francoski zunanji minister Jean-Marc Ayrault je Camerona odkrito pozval, naj čimprej "izprazni prostor za novo vodstvo" in tako omogoči začetek izstopa Otoka iz EU. "Imenovan bi moral biti novi premier. To bo terjalo nekaj dni," je še dejal Ayrault.
Juncker: To ne bo prijateljska ločitev, a tudi ni bila intimna ljubezenska zveza
Tudi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je pozval k čimprejšnji ločitvi Velike Britanije od EU. "Ne razumem, zakaj mora britanska vlada čakati do oktobra, da se odloči, ali bo poslala ločitveno pismo v Bruselj," je dejal v petek zvečer za nemško televizijo ARD. "Želim si, da bi bilo to takoj," je dodal.
Britanski premier David Cameron je namreč po porazu na četrtkovem referendumu, na katerem se je nekaj manj kot 52 odstotka udeležencev glasovanja odločilo za odhod Združenega kraljestva iz EU, napovedal, da bo odstopil do oktobrskega kongresa konservativne stranke in da bo pogajanja o brexitu prepustil nasledniku. Juncker se čudi, zakaj je treba zdaj čakati toliko časa.
Predsednik Evropske komisije je sicer priznal, da je upal, da bodo Britanci ostali v EU, vendar pa je zdaj po njegovih besedah ključno, da se ločitev izvede kar najhitreje in z najmanj bolečin. "To ne bo prijateljska ločitev, a tudi ni bila intimna ljubezenska zveza," je dejal in dodal, da "to ni bil dober dan za Britance in Evropsko unijo, a moramo naprej".
Cameronovo odločitev, da bo čakal do oktobra, je sicer kritiziral tudi predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz. Prav tako v izjavi za ARD je to Cameronovo napoved označil za škandalozno, britanski premier pa da je celoten kontinent vzel za talca.
Nemška kanclerka Angela Merkel pa zdaj od Londona pričakuje načrt, kako konkretno si predstavljajo proces ločitve in kako si predstavlja odnose z EU v prihodnje. Izrazila je tudi pričakovanje, da ta proces ne bo trajal v nedogled, a po drugi strani se po njenih besedah tudi ne mudi.
Kot je dejala na srečanju vodstva konservativne unije CDU/CSU, Evropska unija v pogovorih o ločitvi ne bi smela biti zlobna do Velike Britanije. Zavzela se je, da ostaneta EU in Velika Britanija tesno povezani, tako na gospodarskem področju kot tudi v okviru Nata, sicer pa mora biti prva prioriteta teh pogovorov o ločitvi, da ne spodbudijo še ostalih članic k izstopu iz EU in k organizaciji referendumov po britanskem vzoru. Zavzela se je predvsem za vsebinska pogajanja o izstopu Britanije iz EU, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V prvi vrsti pa mora zdaj britanska vlada pokazati, kako si predstavlja uresničitev referendumske odločitve. "Iskreno rečeno to ne more večno trajati, vendar pa se ne bi tudi omejevala na nek kratek čas," je dejala Merklova v odzivu na vse glasnejše pozive vodilnih iz EU, da bi se moral proces ločitve začeti takoj.
Pogajanja o brexitu naj bi vodil visoki belgijski diplomat
Pogajanja o izstopu Velike Britanije iz EU naj bi na strani EU vodil visoki belgijski diplomat Didier Seeuws, ki bo v Svetu EU vodil posebno skupino za brexit, je poročal belgijski časnika Het Nieuwsblad. Seeuws je bil do konca leta 2014 vodja kabineta tedanjega predsednika Evropskega sveta Hermana van Rompuya.
Belgijski diplomat trenutno zaseda mesto direktorja v Svetu EU, ki je predstavništvo držav v Bruslju, navaja nemška tiskovna agencija dpa, ki dodaja, da so navedbe belgijskega časnika potrdili tudi diplomatski viri v Bruslju.
Moody's po brexitu znižal bonitetno oceno Velike Britanije
Bonitetna agencija Moody's je v petek znižala obete za Veliko Britanijo v "negativne", ker bi odločitev Britancev za odhod iz EU lahko ogrozila gospodarski napredek. Ocena sicer ostaja na visoki Aa1.
Agencija Moody's meni, da se bo po četrtkovi odločitvi za brexit britansko gospodarstvo upočasnilo, prav tako bo trpel proces oblikovanja gospodarskih politik, med procesom ločitve od EU pa bodo trpele tudi britanske finance.
"V več letih, v katerih bo morala Velika Britanija na novo izpogajati svoje gospodarske odnose z EU, v Moody's pričakujemo povečano negotovost, zmanjšano zaupanje ter nižjo potrošnjo in investicijo, kar se bo odrazilo v šibkejši rasti," so opozorili.
Dodali pa so še, da če Veliki Britaniji na dolgi rok ne bo uspelo doseči ugodnih trgovinskih dogovorov z EU in drugimi državami, "potem se bodo obeti za britansko rast zmanjšali precej bolj, kot so v državi pričakovali".
V Moody's tudi menijo, da bodo med pogajanji Londona o prihodnjih političnih, ekonomskih in trgovinskih odnosih z EU zastale številne investicije in odločitve za potrošnjo. Veliko bo odvisno predvsem od tega, kakšni bodo bodoči trgovinski odnosi med Otokom in EU, so opozorili.
Dodatno negotovost bi lahko prinesel tudi napovedan odstop britanskega premierja Davida Camerona, saj bi se lahko poslabšala finančna disciplina. Dodali pa so še, da britanski prihranki, ko jim ne bo treba več prispevati v proračun EU, ne bodo nadomestili izpada zaradi negativnih učinkov šibkejše rasti.
Rezultat referenduma o izstopu Velike Britanije iz EU je povzročil ogromne padce na svetovnih borzah, pa ugotavlja analitik pri družbi Finančni trgi Luka Gubo. Trgi so izgubili 2000 milijard dolarjev vrednosti v enem dnevu. Delniški trgi so v petek v povprečju izgubili več kot pet odstotkov, najmočneje so upadle evropske in japonske delnice.
Britanski mediji po brexitu ostajajo razdeljeni
Britanski mediji danes različno ocenjujejo izid četrtkovega referenduma. Nekateri so referendum poimenovali za "rojstvo nove Britanije", drugi pa se sprašujejo, kaj zdaj.
"Prikloni se, Britanija," je na naslovni strani zapisal evroskeptični Daily Mail. "To je bil dan, ko so se tihi Britanci dvignili proti arogantnemu in oddaljenemu političnemu razredu ter ošabnim bruseljskim elitam," je zapisal časnik. "Dovolj nam je zaničevanja in preziranja v zadevah, ki so pomembne za nas," so zapisali.
Daily Express, ki se je prav tako zavzemal za izstop, je referendum označil za "veličastno zmago". Časnik Daily Telegraph pa je slavil "novo rojstvo Britanije". "23. junij si bomo zapomnili kot dan, ko so se Britanci odločili, da znova prevzamejo oblast nad lastno državo," so zapisali.
V proevropskem časniku Daily Mirror so se medtem spraševali "kaj se bo zdaj zgodilo", Guardian pa je nad fotografijo britanskega premierja Davida Camerona zapisal "konec je". "Država se je odpravila na nevarno pot, na kateri se bosta morala naša politika in gospodarstvo preoblikovati," piše v uvodniku Guardiana.
Mediji na Škotskem pa so se osredotočili predvsem na morebitni škotski referendum. Na naslovnici časnika Scottish Daily Mail so zapisali "razdruženo kraljestvo".
Referendum kot neustrezno sredstvo
Ključni instrument demokracije, referendum, se je izkazal za neustreznega za informirano in odgovorno politično odločanje, pa so na okrogli mizi na ljubljanski fakulteti za družbene vede (FDV) ugotavljali mednarodni strokovnjaki po odločitvi Britancev, da izstopijo iz Evropske unije.
V prvi vrsti so razpravljavci prišli do ugotovitve, da brexit zahteva premislek o delovanju demokracije v globaliziranem svetu. Rezultati referenduma kažejo na sistemske pomanjkljivosti demokracije na nacionalni, evropski in globalni ravni, so opozorili.
"Ključni instrument demokracije, referendum, se je namreč izkazal za neustreznega za informirano in odgovorno politično odločanje. Tako se je v referendumski odločitvi namesto kompleksnih in vseprisotnih razsežnostih sodelovanja britanske družbe v EU odrazilo predvsem nezadovoljstvo državljanov glede vodenja notranje politike Velike Britanije, pa tudi posameznikov upor proti njegovi siceršnji marginalizaciji in nevpetosti v politične procese," so ugotavljali udeleženci.
Akademiki so poudarili, da morajo države nujno nasloviti vzroke za izid glasovanja o Brexitu, zlasti razrast nacionalizma in populizma, saj do tega prihaja tudi v drugih evropskih državah oziroma globalno.
Na ravni EU je treba ponovno vzpostaviti legitimnost evropskega projekta. To je med drugim možno doseči z utrjevanjem supranacionalnega delovanja in nujno z obnovo dejanskih pozitivnih učinkov evropske integracije - predvsem z vidika vzpostavljanja socialne države ter odpravljanja družbenih in ekonomskih neenakosti, so prepričani.
Pozvali pa so tudi k premisleku, kako na globalni ravni zagotoviti delovanje demokracije, da bo v pogojih globalizacije omogočala ustreznejšo vpetost državljanov v politični proces, hkrati pa zagotavljala stabilnost mednarodnega sistema.
KOMENTARJI (443)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.