Libijske sile so danes streljale na množico žalujočih v mestu Bengazi, ki so se udeležili pogreba 35 žrtev petkovega nasilnega zatrtja tamkajšnjih protivladnih demonstracij. Žalujoči naj bi bili tarča ostrostrelcev. Po navedbah neimenovanega predstavnika bolnišnice v tem drugem največjem libijskem mestu, so ostrostrelci streljali s strehe mestnega štaba varnostnih sil. Ubitih je bilo 15 ljudi.
Varnostne sile so včeraj v Bengaziju začele streljati na protestnike, ker naj bi se ti preveč približali poslopju, v katerem vodja Moamer Gadafi biva, ko pride v mesto.
Britanski zunanji minister William Hague je danes obsodil nasilno zatrtje protestov v Libiji in pozval libijske oblasti, naj ustavijo nasilje vojske.
"Obsojam nasilje v Libiji, vključno s poročili o uporabi težkega orožja in ostrostrelcev proti demonstrantom. To je povsem nesprejemljivo in grozljivo," je dejal Hague.
Organizacija Human Rights Watch (HRW) je sporočila, da je v včerajšnjih nemirih po državi umrlo najmanj 84 ljudi. "Videl sem na lastne oči. V bolnišnici je najmanj 70 trupel," je dejal zdravnik Wuwufaq al-Zuwail. Dodal je, da so varnostne sile reševalcem preprečevale, da bi prišli na prizorišče spopadov.
V določenih delih države so prebivalci ostali brez elektrike, vlada pa je blokirala tudi dostop do nekaterih spletnih strani. Delovanje novinarjev je omejeno, tako da je težko potrditi, ali drži, da sta med blokiranimi spletnimi stranmi tudi Facebook in spletna stran Al Jazeere.
Organizacija HRW sicer trdi, da so protesti potekali še v najmanj štirih mestih – Al Baida, Ajdabiya, Zawiya in Darnah.
Bahrajn – policija proti protestnikom
Na trgu se je zbrala peščica protestnikov, ki jih je policija pregnala s solzivcem. Nato se je umaknila tudi policija, protestniki pa so se na trg spet vrnili.
Bahrajnski princ Salman bin Hamad Al Kalifa je sporočil, da ima vojska ukaz, da se umakne z območja trga Biser v prestolnici. Vojaki so to tudi storili, malo po njihovem odhodu pa se je na trgu zbrala peščica protestnikov. Policija jih je kmalu zatem s trga pregnala s pomočjo solzivca.
Po poročanju Al Jazeere se je potem umaknila tudi policija, protestniki pa so to izkoristili in se vrnili na trg, kjer se je začelo splošno ljudsko rajanje. Še vedno pa protestniki zahtevajo odstavitev sunitske monarhije, ki vlada tej pretežno šiitski državi v Perzijskem zalivu, kjer je tudi poveljstvo ameriške pete flote.
Opozicija zavrnila možnost dialoga
Princu je sicer njegov oče, kralj Hamad bin Isa al Kalifa, naročil, da z vsestranskimi pogovori reši krizo v državi. A glavna opozicijska skupina, ki ima v 40-članskem parlamentu 18 sedežev, je kraljevo ponudbo za dialog zavrnila. Sporočila je, da dialog ni možen, dokler vlada ne odstopi. Opozicijo so sicer motili tudi vojaki na ulicah, ki pa so se, kot rečeno, že umaknili. Glavna bahrajnska delavska zveza je medtem pozvala k stavki, ki bi potekala v ponedeljek.
Medtem je jasno, da bodo številni protestniki še dolgo čutili posledice petkovega streljanja v Manami. Predstavniki bolnišnice Salmanija pravijo, da je bilo v streljanju ranjenih najmanj 66 ljudi. Vojska je po poročanju Al Jazeere uporabljala tudi prave naboje, a večino ran so vseeno povzročili gumijasti naboji. Nekateri zdravniki in zdravstveni uslužbenci pri zdravljenju poškodovanih niso mogli zadrževati solz. "To je vojna,“ je dejal zdravnik Bassem Deif.
Protesti dosegli tudi majhno afriško državo Džibuti
Protesti so se razširili tudi na majhno afriško državo Džibuti. Na tisoče ljudi je na ulicah zahtevalo, da predsednik Ismael Omar Guelleh, ki državi vlada od leta 1999, odstopi. Proteste je organizirala opozicija, ki se ne strinja s predsednikovimi potezami. Predsednik je namreč lansko leto poskrbel, da so ustavi dodali amandma, po katerem lahko na aprilskih volitvah kandidira še v tretje.
Protesti so sprva potekali mirno, nato pa so protestniki odločili, da se utaborijo pred stadionom, pri tem pa so poudarjali, da bodo tam ostali, dokler njihove zahteve ne bodo uslišane. Situacija je iz ure v uro postajala vse bolj napeta, vse skupaj pa je vodilo v spopade med protestniki in policijo. Prvi so metali kamenje, drugi so uporabili solzivec. Pri tem sta bila ubita dva človeka, eden od njiju je bil policist, je sporočilo notranje ministrstvo Džibutija. Policija je na koncu aretirala številne protestnike, med njimi tudi tri vodilne predstavnike opozicije.
Policija razgnala protestnike v Alžiru
V prestolnici Alžirije se je danes kljub prepovedi zbralo okoli 400 nasprotnikov režima Abdelaziza Bouteflike. Oblasti so na ulice poslale okoli 30.000 policistov, da bi preprečili proteste.
V primerjavi z Egiptom ali Tunizijo je protestnikov sicer malo, a v Alžiriji so ljudje še vedno pod močnim vtisom posledic državljanske vojne v 90. letih, vojska pa je tudi pomembno orodje oblasti. Vlada je sicer zaradi pritiska protestnikov napovedala, da bo do konca meseca ukinila izredno stanje, ki je v državi v veljavi že 19 let.
Protestni val dosegel Savdsko Arabijo
Protestni val, ki je zajel arabski svet, je sedaj dosegel tudi Savdsko Arabijo. Pripadniki šiitske manjšine so se na ulice podali na vzhodu države, protestirajo pa proti aretacijam šiitov brez sodnih procesov. Kralju Abdulahu očitajo tudi, da je šiitom omejen dostop do višjih uradnih položajev, kar pa oblasti zanikajo.
Ker ne želijo izzivati oblasti, protestniki pri svojih akcijah na vzklikajo nikakršnih parol. Protesti so se po poročanju avstrijske televizije ÖRF začeli že v četrtek, a se zaradi medijske blokade o njih do danes ni vedelo.
Savdske oblasti so danes priprle aktiviste, ki so poskušali ustanoviti prvo politično stranko v absolutni monarhiji, ki ne tolerira nobene oblike javnega izražanja nezadovoljstva.
Savdski islamisti in opozicijski aktivisti so ta mesec ustanovili stranko, imenovano ''Islamska skupnost''.
''Trenutno so priprti štirje. Pet jih je bilo aretiranih, dva nista bila v državi, nekaj pa so jih zaslišali in izpustili,'' je dejal Mohamed al Qahtani, vodja Savdskega združenja za državljanske in politične pravice.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.