Na Zemljo se je z Mednarodne vesoljske postaje (ISS) vrnil ruski kozmonavt Genadij Padalka, ki je zdaj lastnik rekorda ''največ preživetih dni v vesolju''.
Zadnja misija 57-letnika je trajala 168 dni. V vesolju je bil že petkrat in je skupno tam preživel kar 879 dni. To je kar dva meseca več, kot je v vesolju preživel prav tako Rus Sergej Krikalev. Slednji je v vesolju preživel 803 dni, devet ur in 41 minut. Rekord je Padalka torej izboljšal že 28. junija letos.
Padalka je v vesolje prvič poletel leta 1998, takrat še na rusko vesoljsko postajo Mir, nato pa je štirikrat bival na ISS.
''Dobro se počutim,'' je dejal kozmonavt, ko je pristal v Kazahstanu. Padalka upa, da bo v vesolje še poletel in da bo z naslednjo misijo dosegel magično mejo 1000 dni.
Skupaj z njim sta na trdna tla zopet stopila tudi Danec Andreas Mogensen in Kazahstanec Aidin Aimbetov, ki sta opravila prvo misijo. Aimbetov je v vesolje poletel namesto britanske sopranistke Sarah Brightman, ki je zaradi družinskih vzrokov maja odpovedala polet.
Na ISS tako še vedno ostaja šest astronavtov, med njimi Nasin Scott Kelly in Roskozmosov Mihail Kornienko, ki bosta tam preživela kar leto dni. S podvigom sta začela marca, to bo najdaljše obdobje v kosu, ki ga je človek preživel na ISS. Nasa je pojasnila, da bodo tako preverili sposobnosti telesa, ki dolgo časa preživi v breztežnostnem prostoru. Gre za del projekta potovanja človeka na Mars.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.