Altmünster je avstrijska alpska vasica ob jezeru Traun. Šteje okoli 2500 prebivalcev, s svojo čudovito pokrajino pa je priljubljena turistična točka. Altmünster pa je veliko več kot turistični raj. Skupnost je pokazala, da premore ogromno družbene odgovornosti, tolerance in sočutja do beguncev, ki so pred vojno varno zatočišče poiskali v Evropi. Tako je leta 2012 v tamkajšnjem zapuščenem hotelu zaživel azilni center, v katerem je nastanjenih okoli 50 beguncev iz Afganistana, Sirije in Irana.
Tako kot marsikje drugje je ideja, da bi v tem idiličnem kraju odprli azilni center, sprva naletela na odpor. Ostra kampanja pa je kmalu potihnila, saj sta uspela župan in tamkajšnji duhovnik pomiriti ogorčene prebivalce. Tisti, ki so bili proti, so ostali brez podpornikov, ko so prebivalci Altmünsterja spoznali prve družine beguncev. Namesto protestov so prebivalci organizirali zbiranje oblačil in hrane, v akciji zbiranja denarja pa so le v nekaj dneh zbrali 6000 evrov za nove prebivalce.
A to ni vse. 50 beguncev, ki so zaprosili za azil, živi v hotelu, vedno bolj pa so vključeni v lokalno skupnost. Otroci obiskujejo tamkajšnje šole, večina pa se jih je v teh dveh letih naučila nemškega jezika. Mohsen je Iranec, ki je prišel v Altmünster med prvimi. Zdaj je trener otroške nogometne reprezentance, redno pa igra za tamkajšnji nogometni klub. Lokalci so prepričani, da je velika pridobitev za njihov kraj. "Sedaj poznam na stotine ljudi. Počutim se domače. Nikoli si nisem misli, da me bodo tako lepo sprejeli," je za časnik The Local dejal 29-letni Iranec, ki je po dveh letih končno dobil odobren azil za svojo ženo, otročička in sebe.
Po avstrijskih zakonih prosilci za azil ne smejo delati medtem ko čakajo na azil. A v Altmünsterju so se odločili, da bodo svojim novim članom skupnosti pomagali. Dnevno tako dobijo odrasli 5,5 evrov, otroci pa 4 evre, ki jih lahko porabijo za nakupe v tamkajšnjih trgovinah. Seveda je bilo v tej majhni in pretežno bogati skupnosti soglasje o tem lahko doseči. Tukaj brezposelnosti praktično ni, zato si prebivalci lahko privoščijo takšno pomoč azilantom.
Prav tako redno mesečno poteka dialog med lokalnimi prebivalci in stanovalci v azilnem domu. Enkrat mesečno se dobijo na kavi, čaju in kolačkih, enkrat letno pa organizirajo skupno zabavo, na kateri begunci lokalcem predstavijo posebnosti njihove kulinarike.
Altmünster je morda res idilični kraj za azilante, ki pa drugje po Evropi in tudi Avstriji niso tako lepo sprejeti. Lansko leto je v Evropi za azil zaprosilo skoraj pol milijona ljudi, kar je za slabo tretjino več kot leta 2012.
KOMENTARJI (113)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.