
Uradna tiskovna agencija Severne Koreje KCNA je v nedeljo poročala, da je Pjongjang uspešno izvedel prvi podzemni jedrski poskus. Enako novico potrjujejo tudi uradniki južnokorejske vlade, zato je tamkajšnji predsednik Roh Moo Hyun že sklical nujno izredno sejo svetovalcev za nacionalno varnost. Varen in uspešen jedrski poskus - uhajanja radiacije naj ne bi bilo - je v ponedeljek potrdil tudi uradni Pjongjang.
Testiranje zaradi ZDA?
Severna Koreja je sicer pred dnevi zagrozila, da bo izvedla jedrski poskus predvsem zaradi odvračanja nevarnosti vojaškega napada s strani ZDA.
Novica o poskusu je bila objavljena v času, ko je v Seul iz Pekinga pripotoval japonski premier Šinzo Abe. Abe je po srečanju s kitajskim predsednikom Hu Džintaom dejal, da se Japonska in Kitajska strinjata, da bi bil jedrski poskus Severne Koreje nesprejemljiv, in poudaril, da se obe državi zavzemata za vrnitev Severne Koreje k šeststranskim pogajanjem.

Seizmološke naprave zaznale severnokorejski poskus
Ameriški geološki inštitut je sporočil, da je v Severni Koreji zaznal potres z močjo 4,2 stopnje po Richterjevi lestvici. Potresne valove so potrdili tudi japonski seizmologi. Ugotovili so, da je bil potres v Severni Koreji zelo plitev oz. skoraj na površini. Ali so bili potresni valovi posledica jedrskega poskusa, niso mogli takoj potrditi.

Južnokorejske oblasti so sporočile, da po jedrskem poskusu v severni sosedi niso zaznale povečane radioaktivnosti. Po njihovih podatkih naj bi bila sicer moč poskusa enaka 550 tonam trinitrotoluena, kar je veliko manj kot atomski bombi, ki so ju ZDA odvrgle na Japonsko med drugo svetovno vojno.
Direktor južnokorejske službe za zaščito pred jedrsko nevarnostjo Han Seung-Džae je dejal, da radioaktivnosti morda sploh ni mogoče zaznati, če je bil poskus opravljen v tesno zaprtem prostoru. Omenjena agencija ima po vsej državi nameščenih 37 opazovalnic.
Južnokorejske obveščevalne službe domnevajo, da je Pjongjang poskus izvedel v vodoravnem predoru blizu raketnega oporišča na severovzhodu države. Test naj bi izvedli v 360 metrov visokem hribu severovzhodno od oporišča Musudanri v kraju Hvadaeri.
Južna Koreja je svojim četam ukazala popolno pripravljenost.
Evropska unija in Varnostni svet obsodila testiranje
"Predsedstvo EU močno obsoja testiranje eksplozivne jedrske naprave s strani Severne Koreje. Poskus je nesprejemljiv," je zapisalo finsko predsedstvo EU in napovedalo odločen odziv na to "provokativno dejanje".
"Ta poskus ogroža regionalno stabilnost in predstavlja resno grožnjo mednarodnemu miru in varnosti," piše v izjavi finskega predsedstva, ki med drugim tudi poziva Severno Korejo, naj se odreče tako nadaljnjim jedrskim poskusom kot tudi jedrskemu orožju ter se vrne za pogajalsko mizo.
Isti poziv je na Pjongjang naslovil tudi Varnostni svet Združenih narodov, ki je napovedal hiter in jasen odgovor. Petnajsterica je Pjongjang soglasno obsodila po zgolj tridesetih minutah razprave.
Zaskrbljenost je izrazil tudi generalni sekretar svetovne organizacije Kofi Anan.
Severna Koreja medtem vztraja pri svojem. Njen veleposlanik pri ZN, Pak Gil Jon, je tako izjavil, da bi moral VS ZN čestitati Severni Koreji za njen jedrski poskus, namesto da sprejema "nekoristne" resolucije ali izjave.

Kremelj in Bela hiša enotno
Ameriški in ruski predsednik, George Bush in Vladimir Putin, sta se po telefonu dogovorila, da bosta državi glede Severne Koreje zavzeli enotno stališče.
Zunanji ministri ZDA, Japonske in Južne Koreje pa so se v strinjali, da so razmere zelo resne. V pogovoru z vodjema ameriške in japonske diplomacije, Condoleezzo Rice in Tarom Asom, je južnokorejski minister Ban Ki-moon izrazil pričakovanje Seula, da bo VS ZN sprejel potrebne korake in se zavzel za odločen pristop.
Mednarodna skupnost ogorčena
Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier je ob obsodbi poskusa kot izzivanja ter grožnje varnosti in stabilnosti v regiji in v svetu zahteval "odločen odziv" VS ZN. Poudaril je tudi, da mednarodna skupnost od Pjongjanga pričakuje obnovitev šeststranskih pogovorov o svojem jedrskem programu.
K odločnemu odgovoru mednarodne skupnosti je pozval tudi francoski zunanji minister Philippe Douste-Blazy. Po njegovem mnenju poskus spodkopava mednarodno varnost.
Vodja španske diplomacije Miquel Angel Moratinos pa je severnokorejskega voditelja Kim Jong Ila pozval k takojšnji vrnitvi k diplomatskim pogajanjem. Dodal je, da se bodo članice EU kmalu sestale na pogovorih o ukrepih proti Seulu.
Zaskrbljeno so se odzvale tudi nordijske države. Švedski zunanji minister Carl Bildt je poskus označil za "premišljeno in resno izzivanje mednarodne skupnosti". Danski zunanji minister Per Stig Möller, čigar država je članica VS ZN, je dejal, da se bo pred današnjim nujnim zasedanjem VS ZN skušal pogovarjati s kitajskim kolegom. "Če želimo karkoli storiti glede Severne Koreje, moramo imeti podporo Kitajske. Kitajska je ključna zaradi dobave nafte Pjongjangu," je dejal, ob tem pa izrazil bojazen pred oboroževalno tekmo v Aziji.

Tudi Pakistan, ki ima jedrsko orožje in je ob Indiji kot zadnja država leta 1998 izvedel poskus jedrskega orožja, je obsodil poskus, ki "destabilizira razvoj v regiji". Oče pakistanskega jedrskega programa Abdul Kader Kan je bil sicer v središču preiskave mednarodnega črnega trga jedrskega orožja, ko je leta 2004 priznal, da je prodal jedrske skrivnosti Severni Koreji, Iranu in Libije.
ZDA za trgovinske sankcije
ZDA so v osnutku resolucije, ki so jo predložile Varnostnemu svetu Združenih narodov, predvidele stroge sankcije proti Severni Koreji, ki je danes uresničila grožnjo in izvedla jedrski poskus. Sankcije naj bi med drugim obsegale prepoved trgovine z orožjem in luksuznim blagom ter mednarodne inšpekcije vsega blaga, ki bi prišlo v državo ali šlo iz nje, poročajo tuje tiskovne agencije.
ZDA uvesti sankcije v skladu s 7. poglavjem Ustanovne listine ZN, pri tem pa ne omenjajo vojaških ukrepov proti Pjongjangu. Med ukrepi, ki jih predlaga Washington, sta še prepoved trgovanja z materiali, ki bi lahko služili za izdelavo ali uporabo orožja za množično uničenje, in poziv državam, naj zagotovijo, da Severna Koreja ne bo uporabljala njihovega ozemlja za širjenje orožja ali prepovedane dejavnosti. Med predlogi je tudi prepoved finančnih transakcij, ki bi jih Pjongjang lahko uporabil za te dejavnosti. Države naj bi tudi zamrznile vse sredstva, povezana s severnokorejskim raketnim ali drugimi programi, povezanimi z orožjem.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.