Severna Koreja je potrdila, da je izvedla nov, najmočnejši jedrski poskus doslej. Poskus so označili za "popoln uspeh". Sporočili so, da so testirali vodikovo bombo. Ta je kar osemkrat močnejša od atomske bombe, ki so jo ob zaključku druge svetovne vojne ZDA odvrgle na Hirošimo, ocenjuje norveška skupina za spremljanje jedrskih poskusov (NORSAR). Severna Koreja trdi, da so izdelali takšno vodikovo bombo, ki bi jo lahko naložili na medcelinsko balistično raketo.
Analitiki sicer pravijo, da je treba te trditve vzeti z rezervo, vendar pa ne oporekajo, da Severna Koreja očitno napreduje pri razvoju orožja. Strokovnjaki sicer niso prepričani, za kakšno bombo je šlo, vendar pa priznavajo, da je šlo za najmočnejši in najuspešnejši jedrski poskus do sedaj.
Zatresla so se tla ...
Ameriški seizmologi so namreč davi na Korejskem polotoku zaznali potres z magnitudo 6,3. Sledil mu je drugi potresni sunek z magnitudo 4,6. Južnokorejska tiskovna agencija Yonhap je sporočila, da so potres zaznali v bližini območja, kjer Severna Koreja izvaja svoje jedrske poskuse.
"Po tem, ko smo preučili podatke meteorološke agencije in druge informacije, vlada potrjuje, da je Severna Koreja izvedla jedrski poskus," je dejal japonski zunanji minister Taro Kono še preden je novico potrdila Severna Koreja.
"Umetni potres" je bil 9,8-krat močnejši, kot tisti, ki smo ga zaznali ob prejšnjem jedrskem poskusu Severne Koreje, pa je meteorološko agencijo Južne Koreje povzel BBC.
Južnokorejski predsednik Moon Džae In je takoj sklical nujni sestanek nacionalnega varnostnega sveta.
Kitajski urad za potrese je tresenje tal opisal kot "možno eksplozijo".
Tresenje tal se je zgodilo le nekaj ur po tem, ko je Severna Koreja objavila posnetek voditelja Kim Džong Una med pregledom novega tipa vodikove bombe, ki naj bi jo naložili na medcelinsko balistično raketo.
Trump obsodil "sovražno in nevarno" potezo Severne Koreje
Donald Trump je prek Twitterja obsodil jedrski poskus Severne Koreje. "Njihove besede in dejanja so še naprej sovražna in nevarna za ZDA," je zapisal Trump.
"Sevedna Koreja je pokvarjena država, ki je postala velika grožnja in je v sramoto Kitajski, ki bi rada pomagala, vendar neuspešno," je še dodal.
Ameriški predsednik je še poudaril, da zdaj tudi Južna Koreja ugotavlja, da govor o premirju s Severno Korejo ne bo učinkoval. "Razumejo le eno stvar," je zapisal Trump, pri tem pa najbrž namignil na vojaško posredovanje.
Trump je za danes sklical srečanje s sodelavci za nacionalno varnost, minuli mesec pa že poskrbel za vznemirjenje z grožnjo, da čakata Pjongjang "ogenj in gnev", če bo še naprej grozil Združenim državam, tokrat pa se je neposrednim grožnjam za zdaj izognil.
Je pa ameriški obrambni sekretar James Mattis Severno Korejo posvaril, da bodo na vsako grožnjo ZDA ali njenim zaveznikom odgovorili z "obsežnim vojaškim odzivom, ki bo tako učinkovit kot uničujoč". Kot je dejal Mattis, je ameriškega predsednika seznanil z vsemi možnostmi vojaškega posredovanja proti Severni Koreji.
Iz Bele hiše so sporočili, da pozorno spremljajo dogajanje, predsednik pa se je danes srečal s svojo ekipo za nacionalno varnost. Trump je na vprašanje, ali nameravajo ZDA napasti Severno Korejo, po poročanju BBC odgovoril: "Bomo videli."
Neimenovani vir iz ameriške administracije je po srečanju sicer povedal, da ne dvomijo o korejskem testiranju vodikove bombe.
Finančni minister Steven Mnuchin je že napovedal sveženj sankcij, s katerimi bodo Severno Korejo "gospodarsko odrezali".
"Pripravil bom sankcije in jih poslal v preučitev predsedniku; če bo kdorkoli želel poslovati z njimi, mu bomo preprečili poslovanje z nami," je Mnuchin napovedal v pogovoru za televizijo Fox News.
Južna Koreja je okrepila vojaško prisotnost v provinci Padžu, na severu države, ob meji s Severno Korejo.
Obsodbe novega jedrskega poskusa
Iz sveta se medtem vrstijo obsodbe novega severnokorejskega jedrskega poskusa. Peking je preizkus vodikove bombe ostro obsodil in kritiziral Pjongjang, ker ignorira mednarodne obsodbe njegovega jedrskega programa. Južna Koreja je zahtevala najostrejše sankcije proti Pjongjangu, poskus sta najostreje obsodili tudi Rusija in Japonska.
Na izrednem zasedanju se bo v ponedeljek sestal tudi Varnostni svet Združenih narodov. Izredno zasedanje, na katerem bodo razpravljali o mednarodnem odzivu na severnokorejski jedrski poskus, so zahtevale ZDA, Velika Britanija, Francija, Japonska in Južna Koreja, bo tokrat odprto za javnost.
Severna Koreja "je ignorirala splošno nasprotovanje mednarodne skupnosti njenemu jedrskemu programu in izvedla jedrski poskus. Kitajska vlada izraža odločno nasprotovanje in to ostro obsoja," je na spletni strani zapisalo kitajsko zunanje ministrstvo.
"Severno Korejo pozivamo, da sprejme močno željo mednarodne skupnosti po denuklearizaciji in upošteva relevantne resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov," so še zapisali. Pozvali so jo še, "naj preneha z napačnimi dejanji, ki poslabšujejo razmere in niso v skladu z njenimi interesi, ter se vrne k reševanju problema prek dialoga".
Peking sicer velja za glavnega diplomatskega zaveznika Pjongjanga, ki ga kljub temu poziva k zmanjšanju jedrskega programa.
Južna Koreja poziva k popolni osamitvi Severne Koreje
Južnokorejski predsednik Moon Džae In pa je zahteval "najostrejše sankcije" proti Severni Koreji. Seul zahteva "vse diplomatske ukrepe, vključno s sankcijami VS ZN za popolno osamitev Severne Koreje", je po zasedanju južnokorejskega varnostnega sveta dejal predsednikov svetovalec za varnost Čung Eui Jong.
Seul bo preučil uporabo "najmočnejših strateških zmogljivosti ZDA", je še povzel Moonove besede, pri čemer bi lahko šlo za taktično jedrsko orožje, ki ga je Washintgon iz Južne Koreje umaknil leta 1991.
Japonska je medtem poskus označila za "skrajno neopravičljivo dejanje". Tokio je zato že vložil protest pri severnokorejskem veleposlaništvu v Pekingu. Japonski premier Šinzo Abe je sicer že pred uradno potrditvijo poskusa dejal, da bi bil šesti jedrski poskus Pjongjanga "popolnoma nesprejemljiv".
Dejanje je "najostreje obsodila" tudi Moskva. Kot so sporočili z ruskega zunanjega ministrstva, je Rusija pripravljena sodelovati pri skupnih prizadevanjih in pogovorih za ureditev razmer.
Nato: Gre za očitno kršitev več resolucij Varnostnega sveta Združenih narodov
Tudi generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg je obsodil poskus in ga označil za "očitno kršitev več resolucij VS ZN". Izrazil je zaskrbljenost zaradi ravnanja Pjongjanga, ki po njegovih besedah predstavlja grožnjo regionalni in mednarodni varnosti. "Režim mora takoj popolnoma ustaviti vse obstoječe jedrske in balistične aktivnosti," je še poudaril in Pjongjang pozval k dialogu z mednarodno skupnostjo.
Francoski predsednik Emmanuel Macron se je zavzel za "zelo odločen" odgovor mednarodne skupnosti in Varnostni svet ZN pozval k "hitremu odzivu na severnokorejsko kršitev mednarodnega prava". K "jasnemu in enotnemu odgovoru" je pozval tudi Evropsko unijo.
Macron je o tem po telefonu govoril tudi z nemško kanclerko Angelo Merkel. "Kanclerka in predsednik sta se strinjala, da je Severna Koreja prekršila mednarodno pravo in da mora mednarodna skupnost odločno nastopiti proti tej eskalaciji," so po pogovoru sporočili iz urada Merklove. Zavzela sta se za ostrejše sankcije EU proti Pjongjangu, so še zapisali.
Tudi visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini je VS ZN pozvala k "odločnemu in učinkovitemu" odzivu. Severno Korejo je v imenu EU pozvala k ukinitvi jedrskega in balističnega programa. Režim severnokorejskega voditelja Kim Džong Una je pozvala k dialogu.
Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) pa je sporočila, da je šesti jedrski poskus Severne Koreje "vreden skrajnega obžalovanja". "Ta novi test, ki sledi dvema lanskima in je šesti od leta 2006, je v popolnem nasprotju s ponavljajočimi zahtevami mednarodne skupnosti," je povedal generalni direktor agencije Yukiya Amano. Dodal je, da IAEA "ostaja pripravljena" prispevati k mirni rešitvi situacije.
KOMENTARJI (1082)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.