V Moskvi se boj z dimom in smogom nadaljuje. Znanstveniki poudarjajo, da gre za najhujši vročinski val v zadnjih 1000 letih, poroča spletna stran Russia Today. Prebivalci so obupani, saj ne vedo več, kaj naj storijo. "Maske ne pomagajo več,“ so razburjeni Moskovčani, ki niso varni niti doma. Na okna obešajo mokre zavese, toda smog je močnejši. Prav zato ljudje bežijo iz prestolnice, poroča RT. Nekateri pa te možnosti nimajo – delodajalci zahtevajo, da delo poteka nemoteno naprej, starejši so brez denarja in podobno.
Oblasti poskušajo omiliti trpljenje prebivalcev. Delijo maske in vodo, vzpostavili pa so tudi centre za pomoč.
Tudi tisti srečneži, ki so smogu preprečili vdor v bivanjske prostore, nimajo miru. Poleg smoga se ljudje spopadajo tudi s hudo vročino. "Kot bi izbruhnil vulkan, v zraku je pepel. Ne morem dihati, grlo me peče,“ je za RT povedal Moskovčan. Nekateri pa že opozarjajo, da delodajalci kršijo delavske pravice, ko zahtevajo, da zaposleni delajo v tako nemogočih pogojih. Zdravniki poudarjajo, naj omogočijo ljudem umik na varno.
V požarih, ki trenutno divjajo na 175.000 hektarih površine po vsej Rusiji, je doslej umrlo 54 ljudi. Po navedbah ruskega ministrstva za civilno zaščito danes po vsej državi divja še okoli 550 požarov, med njimi 70 večjih. Uničenih je več kot 7600 kvadratnih kilometrov površin, kar je več kot tretjina površine Slovenije.
'Rusija še ni prosila za pomoč'
Požari pa še naprej divjajo. Gasilci in prostovoljci se borijo s plameni. Na terenu so vse razpoložljive enote, prav tako oprema. Kar pa očitno ni dovolj. Zato je Francija poslala letala za gašenje požarov, posebna vozila in približno 120 gasilcev. Več letal je ponudila Italija. Gasilci so priskočili na pomoč tudi iz Poljske. Nemčija pa je pripravila 100.000 zaščitnih mask, gumijaste cevi, črpalke in generatorje.
Kaj pa Slovenija? Bojan Kuntarič iz Uprave za zaščito in reševanje je za 24ur.com dejal, da mora Rusija najprej uradno zaprositi za pomoč. Slovenija pa prošnje še ni prejela. Če do tega pride, je odzivni čas naših enot zelo hiter. Na pot lahko namreč odrinejo že v 24 urah od odločitve, da naša država pomaga ljudem v stiski. Kuntarič pa je še opozoril, da je v nekaterih primerih pametneje na krizno območje poslati denarno pomoč kot pa reševalce, saj bi s tem imeli več stroškov.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.