V torek naj bi začeli prazniti zloglasno migrantsko taborišče Vučjak v Bosni in Hercegovini, kjer brez tekoče vode, brez elektrike, v blatu in v razpadajočih šotorih skorajda pod milim nebom trenutno biva okoli 700 migrantov. Da je Vučjak zaradi takšnih razmer sramota v osrčju Evrope, že nekaj časa zelo glasno opozarjajo tudi mednarodne organizacije, kot sta denimo Svet Evrope in Združeni narodi.
Migranti, ki so v Vučjaku, imajo za seboj več tisoč kilometrov dolgo pot, za katero upajo, da je pot v novo življenje. Večinoma prihajajo iz Pakistana, Afganistana, Alžirije, Bangladeša, Sirije, Iraka in Irana, pot pa jih potem iz Turčije vodi preko Grčije, Severne Makedonije v Srbijo in od tam čez vzhodno bosansko mejo v Bosno in Hercegovino.
Druga pot, po kateri prihajajo, jih vodi iz Turčije preko Grčije, v Albanijo, Črno Goro in v Bosno in Hercegovino.
Iz taborišča Vučjak jih do Hrvaške loči le še 30 kilometrov poti. Cilj vseh je isti – razvite države Evropske unije. In na Hrvaškem jih v zadnjem času pričaka tudi vse več policijskega nasilja.
Prva država v schengenskem območju, v katero poskusijo vstopiti, je Slovenija. Nekatere nevladne organizacije pri nas so se že zavzele za relokacijo migrantov iz človeka nevrednih razmer v Vučjaku v Slovenijo. Ali bi jih bila naša država pripravljena sprejeti?
Po neuradnih informacijah ne, z argumentom, da so azilni domovi pri nas polni, obenem pa pristojni neuradno opozarjajo tudi, da Bosna nobene države, tudi Slovenije ne, ni zaprosila za kakršno koli pomoč pri obvladovanju migrantske krize na njenih tleh. Precejšnjo težavo povzroča tudi dejstvo, da nobena država na območju nekdanje Jugoslavije, z izjemo Slovenije, ne komunicira številk, koliko migrantov je na njenem ozemlju, znano je le, koliko jih zaprosi za azil. No, po neuradnih ocenah naj bi bilo v Bosni ta hip kar okoli 15.000 migrantov, njihov cilj pa so večinoma države Zahodne Evrope in skandinavske države.
Slovenska policija medtem beleži porast nezakonitih prehodov slovenske meje, v primerjavi z lanskim letom se je število nezakonitih prehodov meje pri nas povečalo za skoraj 72 odstotkov, vendar policija ves čas poudarja,da obvladuje razmere na meji, da tudi krepi svoje vrste in da je za obvladovanje migracijskih tokov tudi vedno bolje opremljena, denimo z droni.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.